Bokser
Zgodnie ze wzorcem
Boksery mają krótką, twardą, przylegającą do ciała, niezbyt gęstą sierść. Jako jeden z bardzo nielicznych psów gładkowłosych bokser jest całkowicie pozbawiony podszerstka. We wszystkich miejscach włos jest podobnej długości, zarówno na tułowiu jak i na nogach.
Umaszczenie: żółte, od ciemnego rudobrązowego do jasnożółtego oraz pręgowane. Maska zawsze musi być czarna. Dopuszczalne są białe znaczenia, które jednak nie mogą pokrywać więcej niż jedną trzecią powierzchni ciała i w żadnym wypadku nie mogą zachodzić na tułów.
Pielęgnacja sierści
Panuje powszechne przekonanie, że psy gładkowłose nie wymagają pielęgnacji. Ich właściciele rzeczywiście nie znają problemu masywnego linienia lub plątania i filcowania się sierści, za to ich utrapieniem jest wypadający niemal cały rok krótki, ościsty włos, który wbija się w dywany i tapicerkę mebli i jest bardzo trudny do usunięcia. Regularna pielęgnacja może ten problem, jeśli nie zlikwidować, to w znacznym stopniu ograniczyć. Sierść wypada, kiedy jest zniszczona i przesuszona. Trzeba ją zatem bardzo regularnie odżywiać: przynajmniej 2-3 razy w tygodniu spryskiwać odżywką zawierającą wysokiej jakości olejki, a po kąpieli zawsze nakładać balsam regenerujący. Przy takiej pielęgnacji włos się bardzo wzmocni, stanie się grubszy, bardziej elastyczny i będzie miał mniejszą tendencję do wypadania. Szczotkowanie
W przypadku boksera szczotkowanie jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym. Ze względu na wypadający włos, psa trzeba jak najczęściej szczotkować dobrą włosianą szczotką o gęstej, równej długości szczecinie, ustawionej prostopadle do drewnianej rączki, bo taka szczotka całą powierzchnią przylega do ciała i najlepiej wyczesuje martwą sierść. Bardzo dobrze sprawdza się również szczotka gumowa, ale tylko delikatna, o miękkich, elastycznych końcówkach, dostosowana wielkością do rozmiarów psa. Twarde rękawice gumowe mogą wyrywać i niszczyć sierść. Również szczotki druciane i metalowe dla tego rodzaju owłosienia nie mają zastosowania. Trzeba pamiętać, że boksera szczotkuje się zawsze z włosem, ponieważ czesząc pod włos niszczy się go i wyłamuje.
Przed szczotkowaniem sierść trzeba zawsze spryskać odżywką zawierającą naturalne olejki, ponieważ ten typ owłosienia jest szczególnie podatny na przesuszenie, które powoduje, że włos traci elastyczność, staje się matowy i łamliwy. Dobrze odżywiona sierść jest silniejsza i mniej skłonna do wypadania.
Przed szczotkowaniem sierść trzeba zawsze spryskać odżywką zawierającą naturalne olejki, ponieważ ten typ owłosienia jest szczególnie podatny na przesuszenie, które powoduje, że włos traci elastyczność, staje się matowy i łamliwy. Dobrze odżywiona sierść jest silniejsza i mniej skłonna do wypadania.
Kąpiel
Częstotliwość kąpieli psów gładkowłosych jest dość dowolna, boksera kąpie się zazwyczaj wtedy, kiedy jest brudny, nie rzadziej jednak niż raz w miesiącu, zawsze wtedy, kiedy pies zaczyna nieświeżo pachnieć. Choć często się sądzi, że kąpanie psa nie jest konieczne, to pamiętać należy, że na jego sierści osiada nie tylko zwykły kurz, ale także mnóstwo różnego rodzaju środków chemicznych, które ją niszczą i wysuszają. Dlatego też psa trzeba kąpać, bo szampon je zmywa a balsam tworzy warstewkę ochronną przed ich agresywnym działaniem. Długotrwałe działanie środków chemicznych może spowodować problemy skórne: świąd, wypryski, stany zapalne.
Do kąpieli używamy szamponów pielęgnacyjnych, dostosowanych do aktualnych potrzeb sierści. W przypadku przesuszenia lub problemów skórnych będzie to szampon regenerujący, w przypadku problemów z kolorem - odpowiedni szampon intensyfikujący tę barwę, która wymaga poprawienia. Bardzo wskazane jest użycie po kąpieli balsamu-odżywki, choć tego rodzaju kosmetyk kojarzony jest raczej z psami długowłosymi. W tym przypadku chodzi o odżywienie i uelastycznienie włosa, bo im będzie silniejszy tym mniej będzie się łamał i wypadał.
Do kąpieli używamy szamponów pielęgnacyjnych, dostosowanych do aktualnych potrzeb sierści. W przypadku przesuszenia lub problemów skórnych będzie to szampon regenerujący, w przypadku problemów z kolorem - odpowiedni szampon intensyfikujący tę barwę, która wymaga poprawienia. Bardzo wskazane jest użycie po kąpieli balsamu-odżywki, choć tego rodzaju kosmetyk kojarzony jest raczej z psami długowłosymi. W tym przypadku chodzi o odżywienie i uelastycznienie włosa, bo im będzie silniejszy tym mniej będzie się łamał i wypadał.
Przed kąpielą dokładnie moczymy sierść trzymając końcówkę prysznica blisko ciała psa zwłaszcza, kiedy trzeba wypłukać sierść po myciu szamponem. Strumień wody kierowany z większej odległości powoduje, że szampon dłużej się pieni i trudniej go wypłukać. Psa myjemy zawsze dwukrotnie odpowiednio rozcieńczonym szamponem a potem bardzo dokładnie płuczemy, również pod brzuchem, gdzie spływa powstała w czasie kąpieli piana. Szampon konieczne trzeba rozcieńczyć, bo skondensowany wcale nie myje lepiej, za to jego nadmiar trudniej wypłukać. Pamiętajmy, że rozcieńczamy tylko tyle ile tego dnia zużyjemy, szamponu zmieszanego z wodą nie można przechowywać, bo z czasem traci właściwości myjące.
Dwukrotnie umytą sierść odciskamy ręcznikiem i nakładamy na 2 -5 minut odżywkę. Ponownie płuczemy. Po wytarciu ręcznikiem (z włosem, a nie pod włos) pies jest praktycznie suchy, w lecie wyschnie w ciągu kilkunastu minut, w zimny dzień można zawinąć go w ciepły koc lub ewentualnie dosuszyć sierść niezbyt gorącą suszarką, ponieważ nasi czworonożni przyjaciele łatwo się po kąpieli przeziębiają.
Czystość bez kąpieli
Jeśli z jakichś względów kąpiel jest niewskazana lub niemożliwa, możemy odświeżyć sierść bez użycia wody, wycierając ją frotową szmatką zwilżoną specjalnym lotionem, który ją odświeży i przywróci jej miły zapach. Można także naciągnąć warstwę waty na włosianą szczotkę, zwilżyć lotionem i wyszczotkować psa, zmieniając w miarę potrzeby zabrudzoną watę na czystą.Czyszczenie pudrami w przypadku boksera nie zdaje egzaminu, chyba, że szykujemy go na wystawę i przy pomocy pudru chcemy zintensyfikować białe plamy na jego sierści.
Higiena
Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.Przygotowanie sierści na wystawę polega przede wszystkim na utrzymaniu jej w dobrej kondycji, żeby była gładka, przylegająca i zdrowa. Psy gładkowłose nie mają wystarczająco dużo sierści, by przy jej pomocy można było coś ukryć lub nadsztukować. To zapewne dlatego wystawcy uznali, że pies o tego rodzaju owłosieniu może wejść na ring bez przygotowania. A nie jest to prawda.
Większość bokserów ma doskonałą budowę anatomiczną i piękną muskulaturę i właśnie to warto odpowiednio wyeksponować. Przede wszystkim przed wystawą zawsze trzeba psa wykąpać, bo zakurzona i przetłuszczona sierść nie dodaje urody. Jeśli kolor nie jest dostatecznie wyrazisty, można do kilku poprzedzających wystawę kąpieli użyć szamponu intensyfikującego tę barwę, która wymaga poprawienia.
Przed wystawą zawsze trzeba psa bardzo dokładnie wyszczotkować, bo jeśli w jego sierści pozostaną martwe włosy, to na ringu będzie to widoczne, bo martwy włos jest odstający i matowy. Często nie da się tego zrobić szczotką, wtedy przyda się gęsty trymer, którym trzeba bardzo delikatnie, z włosem „przedrapać” sierść. Pozwoli to usunąć zmatowiały, odstający włos a sierść będzie idealnie przylegająca, lśniąca i gładka. Wystający włos przy uszach, na szyi, przedpiersiu, łapach i pośladkach, tam gdzie schodzi się sierść rosnąca z różnych kierunków, można delikatnie wyrównać degażówkami. Niektórzy wystawcy ścinają psu wąsy, nie powinno się tego robić, bo pełnią bardzo istotną funkcję czuciową i jest to swego rodzaju okaleczenie psa.
Nie wolno zapominać o łapach. Pazury powinny być na tyle krótkie, żeby nie dotykały podłogi. Boksery przeważnie ścierają je sobie w sposób naturalny. Jeśli jednak trzeba je obciąć, najlepiej zrobić to kilka dni przed wystawą, bo gdyby się zdarzyło przyciąć któryś z nich zbyt krótko, zdąży się wygoić. Włos między opuszkami palców musi być wycięty, czasem w tym miejscu coś się wkleja, uwiera przy chodzeniu i powoduje odleżynę. Trzeba to ostrożnie wyciąć a skórę posmarować maścią witaminową, żeby się wygoiła. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali, na gładkiej betonowej posadzce, pies może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem.
Pamiętajmy, żeby psa nie zatuczyć! Zbędne kilogramy udaje się czasem ukryć u psów z bardzo obfitą sierścią, u psów gładkowłosych każdy nadmiar tkanki tłuszczowej widać jak na dłoni. Nadwaga powoduje, że pies traci proporcje, elegancję i sportową sylwetkę. Łączy się to z koniecznością odpowiedniego wytrenowania, bo od boksera wymaga się żeby biegał sprężyście i bez wysiłku, z wysoko podniesioną głową, bo tylko wtedy można można liczyć na sukces.
Przed wejściem na ring
Czasem boksery ustawia się na ringu naprzeciwko siebie, bo wtedy ładnie się prezentują, trzeba jednak zachować umiar, żeby nie doszło do konfrontacji, poza tym w takim ustawieniu niektóre psy nadmiernie naciągają ringówkę, zaczynają charczeć i efekt może być daleki od zamierzonego. Bardzo często pies lepiej wygląda, kiedy prezentowany jest indywidualnie, bo szyja wydaje się dłuższa i sylwetka psa wygląda bardziej elegancko. Widać to na pierwszym zdjęciu na samej górze.
Pół godziny przed pokazem idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Sierść będzie się wspaniale prezentowała, jeśli przed wejściem na ring spryskamy ją odżywką nabłyszczającą i przetrzemy dla nadania połysku miękką szmatką lub irchą. Przed użyciem odżywkę należy dobrze wstrząsnąć, bo olejki osadzają się na jej powierzchni. Ten prosty zabieg pozwoli zintensyfikować kolor sierści i tak jak u kulturystów uwydatnić muskulaturę psa. To spowoduje, że spośród kilku czy kilkunastu psów biegających po ringu będzie się zdecydowanie wyróżniał.
Jeśli w oczekiwaniu na wejście na ring trochę z nim pobiegamy wprawimy go w doskonały nastrój. i będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach, zakładamy stonowaną z barwą sierści ringówkę, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.
Powodzenia !
Uwaga: niektóre psy o luźnych faflach lubią się ślinić. Warto mieć przy sobie lekko zwilżoną frotową szmatkę, którą w razie potrzeby będziemy mogli psa wytrzeć. Przed wejściem na ring nie dawajmy mu ani jedzenia, ani wody, bo to, co zostanie w faflach będzie usiłował na ringu wytrzepać. Wystawa to konkurs piękności a zaśliniony pies, choćby najpiękniej zbudowany, z pewnością zachwytu nie wzbudzi.
Powrót
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!