Pielęgnacja sierści » Kąpiel na mokro i na sucho

Przygotowanie do kąpieli   


Najlepiej kąpać psa wieczorem, po ostatnim spacerze żeby, zwłaszcza w chłodny dzień, nie musiał już wychodzić na dwór i się nie przeziębił. Z tego samego względu trzeba również zadbać o to, żeby pomieszczenie, w którym kąpiemy i suszymy psa było odpowiednio ogrzane i nie było w nim przeciągu. 


Warto zawczasu przygotować sobie wszystko, co jest potrzebne do kąpieli: szampon, odżywkę, ręczniki, tampony do uszu, suszarkę itd. Jeśli po umyciu psa zorientujemy się, że nie mamy go w co wytrzeć i zostawiwszy go w wannie pójdziemy po ręcznik do innego pomieszczenia, nasz przyjaciel z całą pewnością wykorzysta ten czas na otrzepanie się i zachlapanie całej łazienki. Gorzej, jeśli wyskoczy z wanny i ociekający wodą przeleci przez całe mieszkanie. Zatem zanim zaczniemy kąpiel, wszystko, co jest nam potrzebne musi być pod ręką, na swoim miejscu.

Teraz kolej na psa. Zaczynamy od wyczyszczenia uszu, oczu, obcięcia pazurów, usunięcia filców miedzy opuszkami łap i ewentualnie, jeśli robimy to sami, opróżnienia gruczołów około odbytowych. Wszystkie te zabiegi opisane są w zakładce Jak dbać o oczy, uszy, zęby...

Przed zmoczeniem bardzo starannie szczotkujemy i wyczesujemy sierść, żeby usunąć z niej martwy włos, piasek i różne inne zanieczyszczenia. Szczególnie dużo uwagi należy poświecić długiej sierści, którą trzeba nie tylko wyczesać, ale także obowiązkowo usunąć z niej wszystkie splątania i supły. Warto poświęcić na to trochę czasu, bo jeśli po kąpieli będziemy sierść odpowiednio i przede wszystkim systematycznie pielęgnować, jest duża szansa na to, że nigdy nie będziemy mieć problemu sfilcowanej sierści. Nadzieja, że supły rozpuszczą się w czasie kąpieli jest złudna, wprost przeciwnie, ulegną zacieśnieniu i po wysuszeniu nie dadzą się rozczesać, będzie je można już tylko wyciąć nożyczkami. Pozostawiona przez nieuwagę gałązka lub kłosek mogą w czasie kąpieli zrobić niemałe spustoszenie. Z mokrego włosa bez strat łatwo ich się nie wyplącze.

Jakich kosmetyków używać do kąpieli?

Potrzebne są w zasadzie dwa kosmetyki: szampon i odżywka w formie balsamu. Szampon powinien przede wszystkim usunąć brud ze skóry i sierści. Ale nie tylko. Od dobrego szamponu dla psów wymaga się, żeby jego skład był opracowany specjalnie dla psiej sierści, z uwzględnieniem jej wszystkich, bardzo specyficznych potrzeb, w tym odpowiedniego pH. Dlatego właśnie szampon przeznaczony dla ludzi nie nadaje się dla psów, bo wysusza i niszczy sierść. Oprócz usunięcia zabrudzeń dobry szampon powinien odżywić i uelastycznić skórę i włos oraz, co najważniejsze, nie zniszczyć jego naturalnej struktury. Balsam natomiast powinien nabłyszczyć sierść, zregenerować lipoproteinową otoczkę włosa i ograniczyć jego wypadanie. Podczas gdy przy kąpieli psów krótkowłosych można się ewentualnie bez niego obejść, to długiej sierści bez użycia balsamu po kąpieli rozczesać się nie da, bo to balsam powoduje, że mokra sierść nie jest splątana i posklejana. To również on sprawia, że przy suszeniu włos się nie elektryzuje i nie plącze, co jest potem główną przyczyną powstawania supłów i filcowania się sierści. Poza tym ułatwia rozczesywanie i powoduje, że włos dłużej pozostanie czysty.


Dla wielu ras sierść jest największą ozdobą, a jej pielęgnacja prawdziwą sztuką, dlatego też używajmy dobrych, profesjonalnych kosmetyków. Nigdzie powiedzenie „ przegrać o włos” nie jest tak prawdziwe i widoczne jak na wystawie kynologicznej. Bardzo często doskonały anatomicznie pies przegrywa ze słabszym konkurentem, bo właściciel nie potrafił odpowiednio przygotować jego szaty do pokazu lub w ogóle z tego zrezygnował. Bez względu na to czy pies jest wystawiany czy nie, warto zainwestować w dobry szampon i odżywkę, oszczędność w tym względzie jest często pozorna. Tanie, oferowane w supermarketach i byle jakich sklepach zoologicznych szampony są mniej wydajne, wyprodukowane z kiepskiej jakości składników, często wysuszają sierść, powodują powstawanie łupieżu a nierzadko również uczulają. Taka oszczędność może w efekcie być bardzo kosztowna i dla psa i dla naszej kieszeni.

Decyzja, który szampon jest dla naszego psa najlepszy, zależny w głównej mierze od rodzaju owłosienia i jego aktualnych potrzeb. Generalnie rzecz biorąc, jeśli sierść jest w dobrym stanie, najlepiej używać szamponu przeznaczonego dla określonego rodzaju owłosienia, np. dla długiej sierści. Jeśli pojawiają się problemy: przesuszenie, świąd skóry, nadmierne wypadanie włosa, zszarzenie, utrata pigmentu i szereg innych, konieczne jest zastosowanie specjalnego szamponu, który pozwoli zlikwidować konkretny problem i przywrócić sierści ładny wygląd i zdrowie. Wtedy bardziej odpowiedni będzie np. szampon regenerujący, nawilżający, wzmacniający, łagodzący itd. Piszemy o tym szerzej w zakładce  Jak dobierać kosmetyki ?


Pozostaje jeszcze wybór kosmetyków potrzebnych do przygotowania psa do wystawy. Bardzo często do kąpieli poprzedzającej wystawę używa się innych niż zazwyczaj szamponów i balsamów, po to, żeby np. poprawić kolor lub zwiększyć objętość sierści. Tej wiedzy doświadczeni wystawcy zazdrośnie strzegą, dochodzi się do tego latami, metodą prób i błędów. Nie ma na ten temat zaleceń uniwersalnych, bo nie tylko każdy pies jest inny, ale różne psy tej samej rasy o identycznym rodzaju owłosienia, mogą mieć inną pod względem jakości sierść, którą trzeba inaczej pielęgnować i przygotowywać do wystawy. U każdego znajdzie się coś, co powinno być wyeksponowane i również niestety coś, co trzeba umiejętnie poprawić lub ukryć. Trzeba wiedzieć, jak, zgodnie ze wzorcem powinna wyglądać sierść i zrobić wszystko, żeby się jak najbardziej do tego ideału przybliżyć. Piszemy na ten temat w zakładce Pielęgnacja wg ras  oraz Wystawy - jak poprawić urodę ?   



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.