Wystawy psów rasowych » Oceny, tytuły i trofea wystawowe

Trofea wystawowe 


Jakkolwiek różnego rodzaju medale, rozety i wstążki nie mają większego znaczenia, to jednak sprawiają wystawcom przyjemność i bardzo często są potem na widocznym miejscu eksponowane. Uważam, że właściciele psów tyle trudu wkładają w ich wystawianie, że mają do takiej słabostki pełne prawo.  


Medale, rozety

Na wystawie trzy pierwsze psy i trzy pierwsze suki w każdej klasie otrzymują medale, których barwa zależy od lokaty.

  • zwycięzca klasy         -  medal złoty,
  • za drugie miejsce      - medal srebrny,
  • za tzrecie miejsce      - medal brązowy.
Jest jeden warunek: medale otrzymują wyłącznie te psy, które otrzymały ocenę doskonałą. W sytuacji gdy tylko jeden pies dostał ocenę doskonałą, zostanie przyznany tylko jeden medal: złoty. W skrajnym przypadku, jeśli stawka jest zaledwie bardzo dobra, ani jeden medal nie zostanie przyznany.

W klasie szczeniąt nie ma ocen doskonałych, nie ma więc również medali. Sędzia ocenia jedynie czy szczenię jest wybitnie obiecujące, obiecujące, czy też mało obiecujące. Jest to jednak tylko rodzaj prognozy i złą oceną nie należy się przejmować, bo z wiekiem szczenię zazwyczaj nabiera właściwych proporcji. Niestety bywa również, że bardzo obiecujące szczenię dorastając staje się mniej urodziwe.

Zwycięzca klasy szczeniąt ma prawo do tytułu najlepszego szczenięcia, nie daje on wprawdzie żadnych uprawnień, ale jest być może pierwszą cegiełką pod wielką karierę wystawową. Bardzo namawiam do wystawiania w klasie szczeniąt, bo jest to doskonała okazja, żeby bez stresu oswoić psa z wystawą, zobaczyć jak się zachowuje i czego go jeszcze trzeba nauczyć, żeby w przyszłości zwiększyć jego szanse wystawowe. Warto się również wystawianym szczeniętom przyglądać, bo jest ich na wystawach bardzo niewiele, a te, które są wystawiane, to bardzo często przyszłe gwiazdy, które świadomi ich wartości i urody właściciele chcą zaprezentować i oswoić z ringiem.

Bardzo szkoda, że szczenięta nie dostają medali, bo nic tak nie zachęca do wystawiania jak medal zdobyty na pierwszej wystawie. Do dziś mam w kolekcji piękny puchar i złoty medal zdobyty przez moją miniaturową sznaucerkę Starling’s HOT AND SWEET, za zwycięstwo w klasie szczeniąt na światowej wystawie w Brnie. Stał się zaczątkiem pięknej kariery, bo Sweetie zdobyła potem wszystko, co było do zdobycia w Polsce i Europie i nigdy nie przegrała ani jednej wystawy. A więc może organizatorzy wystaw powinni odżałować te kilka medali dla szczeniąt?


Wstążki

Niemal wszystkie psy uczestniczące w wystawie otrzymują wstążeczkę, której kolor odpowiada ocenie. Tę wstążeczkę po zejściu z ringu zwyczajowo przywiązuje się psu do obroży, w ten sposób publiczność widzi, jak pies na tej właśnie wystawie został oceniony. Wstażka nie jest nagrodą, ma jednak charakter edukacyjny, publiczność kierując się jej kolorem, może zobaczyć, jak powinien wygladać prawidłowo zbudowany przedstawiciel określonej rasy.

Kolor przyznawanych wstążek w zależności od uzyskanej oceny:
  • ocena doskonała          - wstążka błękitna
  • ocena bardzo dobra      - wstążka czerwona 
  • ocena dobra                 - wstążka zielona
Otrzymane wstążeczki przywiązuje się do obroży psa, szczęście początkującego wystawcy nie ma granic, jeśli do błękitnej wstążki może również przywiązać złoty medal. Psy z oceną dostateczną, zdyskwalifikowane, lub pozostawione bez oceny, wstążek nie otrzymują.

W klasie szczeniąt również przyznawane są wstążki:
  • wybitnie obiecujący     - wstążka żółta
  • obiecujący                   - wstążka biała 
  • mało obiecujący           - bez wstążki

Int.Ch.Multi.Ch.Zw Kl SUPER HERO Forussi Wł.Hod Fagremi


Puchary i nagrody rzeczowe

Puchary najczęściej są fundowane przez sponsora wystawy i trafiają przeważnie do rąk zwycięzców konkurencji finałowych. Medale, rozety i wstążki pozostają w gestii organizatora wystawy, on także, w zależności od możliwości finansowych nagradza zdobycie niektórych tytułów większym lub mniejszym pucharem. Oprócz tego są jeszcze miłośnicy określonych ras, którzy fundują nagrody przeznaczone np.dla najlepszego psa/suki ras mysliwskich, dla najlepszego psa/suki ras polskich itd. Czasem właściciel hodowli funduje puchar dla psa ze swojej hodowli, który na danej wystawie zdobył najwięcej. Wszystkie te trofea są eksponowane na ustawionym w widocznym miejscu stole. Po ilości tych nagród widać czy organizator zadał sobie trud pozyskania sponsorów. 


Int.Ch. Multi Ch U ARE MY LOVE Contenders Wł.hod Contenders po wygraniu
Best In Show Junior w Chorzowie. Wł. hod. Contenders


Pozostałe nagrody

Bardzo często się zdarza, że producenci karm lub akcesoriów dla psów obdarowują nimi zwycięzców wystaw. Sa to bardzo cenni sponsorzy, o których organizatorzy wystaw zazwyczaj bardzo zabiegają. To organizatorzy powinni zadbać o to, by zostały one odpowiednio zabezpieczone przed zniszczeniem. Widok poprzewracanych, moknących na deszczu worków karmy, jaki zafundowali nam organizatorzy jednej z wystaw, budził wśród pobliczności zrozumiełe oburzenie. Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.