Pielęgnacja sierści » Kąpiel na mokro i na sucho

Suszenie sierści po kąpieli 


Psa trzeba wysuszyć niezwłocznie po zakończeniu kąpieli, ponieważ łatwo może się przeziębić. Obok wanny powinny leżeć przygotowane ręczniki, tym większe, im bardziej okazały jest nasz przyjaciel i im więcej ma włosa. W zimie można je przedtem ogrzać na grzejnikach, będą szybciej wchłaniały wilgoć. Osuszanie zaczynamy od odciśnięcia sierści rękami, kawałek po kawałku, bezpośrednio po jej wypłukaniu. Następnie narzucamy na psa ręcznik i ponownie odciskamy, a kiedy przesiąknie wodą wymieniamy na suchy. Jeśli pies ma ochotę się wytrzepać, pozwólmy mu na to, ale już po tym jak sami odciśniemy ręcznikiem większość wody. Im więcej wilgoci uda się usunąć, tym krócej będzie trzeba suszyć sierść przy pomocy suszarki. Warto pamiętać, że energiczne pocieranie ręcznikiem jest być może dla psa bardzo miłe, ale u psów o długim włosie powoduje plątanie, a u wszystkich bez wyjątku łamanie się włosa. Sierść powinna być zatem odciskana a nie wycierana. Do suszenia suszarką przystępujemy dopiero wtedy, kiedy sierść przestanie być wyraźnie mokra, z daleka prawie nie widać, że pies jest po kąpieli i tylko przy dotyku wyczuwa się, że włos jest jeszcze wilgotny.

Sierść gładka


Pies gładkowłosy (dog, doberman bokser) po takim zabiegu jest praktycznie suchy. Spryskujemy więc jego sierść odżywką w aerozolu i dosuszamy suszarką, szczotkując ją jednocześnie włosianą szczotką zgodnie z kierunkiem włosa, nigdy pod włos. Odżywka spowoduje, ze sierść będzie lśniąca co pięknie wyeksponuje muskulaturę psa. W lecie może doschnąć na świeżym powietrzu.

Sierść obfita, podszyta podszerstkiem, której chcemy nadać puszystości


Psa o sierści obfitej, podszytej podszerstkiem, której chcemy nadać puszystości (szpice, psy zaprzęgowe) suszymy szczotkując sierść pod włos i tak ustawiamy suszarkę, żeby jak najbardziej ją „napowietrzyć”, czyli również pod włos. Jeśli jest to suszenie poprzedzające wystawę, pies nie powinien się położyć dopóki jego sierść nie odparuje i nie wystygnie, inaczej spłaszczy się i pozagniata. Nigdy nie wolno szczotkować sierści na sucho, dlatego spryskujemy ją specjalną odżywką, która nie zmiękcza włosa. Suszenie trwa długo i jest dosyć męczące, bo cały czas trzeba podczesywać sierść, żeby wysuszyć ją aż do skóry. Jest to bardzo ważne, bo jeżeli wysuszymy ją tylko po wierzchu, a pod spodem pozostanie wilgotna, to zaparzy się i sfilcuje. Żeby sobie ułatwić pracę, można co jakiś czas przerwać suszenie na kilka minut żeby pozwolić sierści odparować. Pies nie powinien się kłaść, żeby jej nie spłaszczyć. Pamiętajmy, że w momencie, w którym definitywnie odłożymy suszarkę sierść musi być idealnie sucha.

Sierść długa


Pies o długim, jedwabistym włosie wymaga suszenia delikatnym strumieniem powietrza, skierowanym od góry ku dołowi, zgodnie z kierunkiem włosa, żeby go nie uszkodzić i nie poplątać. Tego rodzaju sierść koniecznie powinna być przed suszeniem spryskana odżywką w aerozolu, która spowoduje, że włos nie będzie się elektryzował i fruwał. Dla psów o kolorowej sierści może to być odżywka z zawartością olejków, dla sierści białej bardziej odpowiednia będzie specjalna odżywka, która nie zażółci sierści.

Suszenie wystawowego psa długowłosego jest wielką sztuką, bo robiąc to nieumiejętnie można poplątać i nadmiernie napowietrzyć szatę. Najlepiej suszyć jednocześnie modelując sierść zgodnie ze wzorcem rasy włosianą szczotką. U dużego, obficie owłosionego psa trzeba suszyć warstwami, zaczynając od dołu i podpinając wyższe warstwy specjalnymi klipsami. W ten sposób, kiedy dochodzimy do grzbietu pies jest idealnie wysuszony. Zanim się położy sierść musi wystygnąć i odparować, bo się spłaszczy i pozagniata. Takie suszenie charta afgańskiego zabiera około czterech godzin, ale widok psa rekompensuje ten trud. 

Jeśli na dworze jest bardzo ciepło, można pozwolić psu wyschnąć na powietrzu, najlepiej w ruchu. Warto wtedy co jakiś czas sierść przeczesać, bo to przyspiesza wysychanie. Psa jednak ani na chwilę nie można zostawić samego, większość z nich tylko czeka na chwile nieuwagi właściciela, żeby wytarzać się w trawie i zmienić zapach swojej sierści na bardziej naturalny, choć często zdecydowanie mniej elegancki. Kiedy sierść wyschnie z reguły przestają się nią interesować.

Radzimy:

  • Przy suszeniu najczęściej posługujemy się suszarką, którą mamy w domu. Ideałem jest suszarka o dużej mocy, nastawiona na niezbyt wysoką temperaturę. Gorące powietrze bardzo wysusza i niszczy włos, dlatego też wystrzegajmy się wysokiej temperatury i zawsze trzymajmy suszarkę w odległości 20-25 cm od sierści. Jeśli mamy psa o bardzo gęstym, podszytym grubym podszerstkiem owłosieniu, warto zapewnić sobie zmiennika, bo jej wysuszenie może potrwać nawet kilka godzin
  • Niedosuszenie może mieć fatalne skutki, po pierwsze pies może się przeziębić, po drugie wilgotny podszerstek dosycha bardzo długo, łatwo się filcuje i może spowodować odparzenie skóry. Dlatego takie ważne jest dokładne odciśnięcie wody po kąpieli i osuszenie sierści przy pomocy dobrze wchłaniających wilgoć ręczników. Szczotkowanie podczas suszenia bardzo je przyspiesza. Na zakończenie dokładnie wycieramy miękką szmatką wnętrze małżowiny usznej na wypadek, gdyby pozostały tam jeszcze resztki wilgoci. Jeśli to możliwe, wstrzymujemy się z zakładaniem obroży, dopóki sierść nie ostygnie, bo może się brzydko spłaszczyć i pozagniatać.
  • Pamiętając o podstawowej zasadzie, że sierści nigdy nie wolno szczotkować „na sucho”, jeśli w trakcie suszenia używamy szczotki, trzeba spryskać psa odżywką w aerozolu, odpowiednią do rodzaju sierści i jej aktualnych potrzeb. Więcej na ten temat w zakładce Jak dobierać kosmetyki ?
  • Na zakończenie suszenia należy zmniejszyć temperaturę suszarki, żeby wychłodzić sierść i zamknąć łuski włosów.
  • Dużym problemem może być lęk psa przed suszarką. Trzeba go więc jak najwcześniej z nią oswoić. O tym jak sobie z tym poradzić w zakładce Pielęgnacja szczeniąt.
 
  • Nie uniknie się użycia suszarki, zwłaszcza w zimie a także u niektórych ras, u których suszenie jest niesłychanie ważnym elementem modelowania szaty. Przykładem może być bichon frisee, którego sierść musi być nie tylko wysuszona, ale również idealnie wyprostowana i napuszona. Osiąga się to w czasie jednoczesnego suszenia i szczotkowania sierści. Dopiero wtedy można psa strzyc i rzeźbić nożyczkami tak charakterystyczną dla tej rasy sylwetkę. Tego efektu nie da się osiągnąć bez suszarki.
  • U niektórych psów suszenie jest tak pracochłonne, że warto pomyśleć o profesjonalnej suszarce. Jest wygodniejsza w użyciu i mniej wysusza sierść. A jak wygląda, można zobaczyć tutaj.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.