Wystawy psów rasowych » Rodzaje wystaw
Wystawy rangi międzynarodowej
Podczas gdy organizacja wystaw krajowych leży w gestii Zarządu Głównego Związku Kynologicznego danego kraju, zorganizowanie wystawy międzynarodowej wymaga zgody Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Do tej grupy należą wszystkie wystawy międzynarodowe, których jest kilkanaście w każdym kraju członkowskim, oraz dwie wystawy rangi najwyższej: wystawa europejska i wystawa światowa.
- Wystawy międzynarodowe
Organizowane są pod patronatem Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Są to wystawy o bardzo wysokiej randze, w Polsce jest ich około dziesięciu w ciągu roku, głównie w okresie od marca do listopada. Odbywają się przeważnie w dużych miastach, które mają warunki do ich zorganizowania. Trwają z reguły dwa dni i gromadzą od 2500 - 4000 psów. Niektóre z nich, przynajmniej w części organizowane są w krytych halach sportowych lub wystawowych, gdzie znajdują miejsce ringi dla ras ozdobnych, dla których ulewny deszcz jest zdarzeniem na miarę klęski żywiołowej.
Na każdej wystawie międzynarodowej pies może otrzymać certyfikat na championa krajowego CWC oraz certyfikat na międzynarodowego championa piękności CACIB. Sędzia może nie przyznać CACIB-a, jeśli uzna, że najlepszy pies w stawce na to nie zasługuje, natomiast każdy pies, który dostanie CACIB, automatycznie otrzymuje również CWC. Jeśli sędzia o tym zapomni, trzeba się o to upomnieć, bo jeśli pies zasługuje na tytuł championa międzynarodowego, to tym bardziej należy mu się championat krajowy. Pamiętajmy, że jest to bardzo ważne tzw. "duże CWC" niezbędne do championatu. Jest wiele psów, które mając kilkanaście CWC z wystaw krajowych, nigdy nie otrzymały tytułu championa, bo właśnietego tego jednego "dużego" CWC im zabrakło.
Najbardziej prestiżową i najstarszą polską wystawą międzynarodową jest Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Poznaniu, organizowana każdego roku na terenach Targów Poznańskich pod koniec sezonu wystawowego. Jest to jedyna wystawa w Polsce, na której przyznawany jest tytuł Młodzieżowy Zwycięzca Polski oraz Zwycięzca Polski - do obydwu tytułów dodaje się nazwę miasta - Poznań oraz rok, w którym odbywa się wystawa. Przykładowo: Zwycięzca Polski Poznań’ 2015.
- Wystawa europejska
Jest to wystawa międzynarodowa o wyjątkowej randze, ponieważ organizowana jest tylko jeden raz w roku, odbywa się za każdym razem w innym kraju Europy. Te wystawy mają z reguły wspaniałą oprawę i atmosferę, zaprasza się do sędziowania najlepszych sędziów, stąd też liczba zgłaszanych psów nierzadko sięga kilkunastu tysięcy. Wystawa europejska trwa zazwyczaj 4 dni i jest największym świętem kynologicznym naszego kontynentu. Najlepsze psy otrzymują certyfikat na championa kraju, w którym odbywa się wystawa oraz certyfikat na międzynarodowego championa piękności. Posiadanie w kolekcji tytułu Zwycięzca Europy lub Młodzieżowy Zwycięzca Europy jest wielkim sukcesem. O prawo do organizacji wystawy ubiega się zazwyczaj wiele krajów, FCI bierze pod uwagę nie tylko jego pozycję w kynologii ale przede wszystkim możliwość pomieszczenia takiej ilości psów, wystawców i zwiedzających i zapewnienia im odpowiednich warunków. W Polsce taka wystawa odbyła się do tej pory tylko raz - w Poznaniu. Ponownie EURO DOG SHOW odbędzie się w 2018 roku, na terenach targowych w Kielcach.
- Wystawa światowa
Jest to najbardziej prestiżowa wystawa międzynarodowa, organizowana jeden raz w roku, za każdym razem w innym kraju wybieranym spośród wszystkich kontynentów. Najlepsze psy otrzymują certyfikat na championa kraju, w którym odbywa się wystawa oraz certyfikat na międzynarodowego championa piękności. Przyznawane na tej wystawie tytuły Zwycięzcy Świata lub Młodzieżowego Zwycięzcy Świata to największe marzenie każdego wystawcy. Nic więc dziwnego, że ilość zgłoszonych psów zazwyczaj oscyluje wokół 20.000. Wystawa trwa 4-5 dni a na jej ringach zobaczyć można najpiękniejsze psy reprezentujące wszystkie, nawet te najbardziej rzadkie rasy z całego świata.
Światowa Wystawa Psów Poznań’ 2006
Najpiękniejszy Pies Wystawy AXEL del Monte Alago
photo: Karl Donvil www.worlddogshow 2006.zkwp.pl
Wystawa światowa budzi zrozumiałe emocje, psy przygotowywane są do niej przez kilkanaście miesięcy poprzedzających wystawę. Wspaniała oprawa, najlepsi sędziowie, a i tak nie obywa się bez zgrzytów, jakim był chociażby popis niemieckiego sędziego oceniającego sznaucery miniaturowe pieprz i sól w Brnie. Był wyjątkowo niesympatyczny, żeby nie powiedzieć arogancki, pohukiwał na wystawców, szarpał psy za ringówki, aż fruwały w powietrzu i na samym początku wyrzucił z ringu 10 psów, z których wszystkie, bez wyjątku, w ciągu niecałego roku zostały interchampionami. Kiedy dokonał wyboru zwycięzcy, na widok skulonego pieska z podstawionymi kończynami, Czeszka sędziująca suki na sąsiednim ringu nie patrząc na solidarność sędziowską złapała się za głowę. Najbardziej zaskoczona była właścicielka zwycięzcy, długo nie mogła zrozumieć, co się stało, bo sądząc po przygotowaniu i prezentowaniu psa najprawdopodobniej pierwszy raz w życiu była na wystawie, a pies z pewnością nie miał nie miał klasy zwycięzcy wystawy krajowej a co dopiero światowej.
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!