Pomoc w nagłych wypadkach

Wypadek drogowy

Niestety bardzo wiele psów pada ofiarą wypadków samochodowych a odniesione przez nie obrażenia należą do jednych z najcięższych. Jeśli mamy do czynienia z psem poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym, pierwszą czynnością jest ostrożne przeniesienie go w bezpieczne miejsce i ułożenie na prawym boku. Sposób przenoszenia dużego psa widać na zdjęciu.

Jeśli pies jest pobudzony, należy go przytrzymać, bo może być w szoku, próbować się wyrywać i uciekać. Następnie oglądamy go bardzo dokładnie i staramy się znaleźć ewentualne obrażenia. Jest to podstawowa wiedza, niezbędna do podjęcia decyzji, czy należy natychmiast wieźć psa do lekarza, czy najpierw trzeba mu na miejscu udzielić pierwszej pomocy. Sprawdzamy czy ma prawidłowe odruchy i reakcje, czy nie ma problemów z poruszaniem się i dokładnie przeglądamy jego sierść w poszukiwaniu ran i otarć. Brak widocznych obrażeń pozwala mieć nadzieję, że nic poważnego się nie stało, w takiej sytuacji można psa zawieźć do domu i pozwolić mu wyspać się i odpocząć. Trzeba go jednak uważnie obserwować i w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii. Pies może mieć niestety obrażenia wewnętrzne, które tuż po wypadku mogły pozostać niezauważone. Dlatego też przez kilka pierwszych godzin po wypadku na wszelki wypadek nie należy go karmić na wypadek, gdyby była potrzeba wykonania zabiegu chirurgicznego.

   
                           
 Układamy psa w bezpiecznym miejscu         Oczyszczamy jamę ustną z zanieczyszczeń

W przypadku widocznych mocno krwawiących ran lub złamań trzeba niezwłocznie udzielić psu pierwszej pomocy, postępując bardzo delikatnie i rozważnie. Przenosimy go z zachowaniem nadzwyczajnych środków ostrożności, licząc się z tym, że może mieć uszkodzony kręgosłup lub poważne obrażenia wewnętrzne. W czasie wypadku najczęściej dochodzi do urazu głowy i kończyn. Ewentualne złamania trzeba zabezpieczyć przed przemieszczeniem. Krwawienie z nosa można powstrzymać przy pomocy zimnego kompresu. W czasie transportu kładziemy psa z głową ułożoną niżej niż reszta ciała, żeby w razie utraty przytomności nie doszło do zachłyśnięcia się krwią.

Jeśli mały pies doznał urazu miednicy lub tylnych kończyn najlepiej go przenieść trzymając pod pachy tak, żeby tylna część jego ciała swobodnie zwisała. Dużego i ciężkiego psa najlepiej ułożyć na szerokiej desce lub ewentualnie na mocno naciągniętym kocu. Jest rzeczą bardzo ważną, żeby przy przenoszeniu psa podtrzymywać go tylko w tych miejscach, w których nie ma urazów i złamań. Pamiętajmy, że złamanej kończyny nie wolno nastawiać, należy ją tylko delikatnie unieruchomić, żeby zapobiec przemieszczeniu się kości.

Przez cały czas uważnie obserwujemy zachowanie psa, ponieważ każda informacja może pomóc lekarzowi w postawieniu diagnozy. Zwróćmy uwagę na bolące miejsca, będą wymagały dokładnego zbadania. Każda deformacja ciała może świadczyć o złamaniu, bladość spojówek i powiększenie obwodu jamy brzusznej może sugerować krwotok wewnętrzny. Jeśli pies ciężko oddycha i woli siedzieć niż leżeć, a do tego ma trudności z oddychaniem, przyczyną może być uszkodzenie płuc lub przepony. Wymioty i zaburzenia motoryki ciała mogą być wynikiem uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego a krwiomocz uszkodzenia lub pęknięcia pęcherza moczowego, co ma miejsce zazwyczaj wtedy, kiedy wypadek nastąpił tuż po wyjściu z domu, zanim pies zdołał się wypróżnić.

Sprawne udzielenie pierwszej pomocy jest bardzo ważne, bo pozwala powstrzymać pogarszanie się stanu jego zdrowia. Uspokajamy więc psa, opatrujemy ewentualne rany lub złamania, nakrywamy kocem i jak najprędzej wieziemy do lecznicy. Jeśli pies jest nieprzytomny, rezygnujemy z opatrywania ran i natychmiast jedziemy do lekarza, bo jest to sytuacja zagrożenia życia i liczy się każda minuta. Na miejscu przekazujemy wszystkie spostrzeżenia i informujemy, jeśli pies jest w trakcie leczenia i bierze leki lub jest na coś uczulony.
   
Pies, który wpadł pod samochód jest z reguły w szoku i trudno ocenić rozległość odniesionych przez niego obrażeń. Dlatego też wszystkie czynności wykonujemy bardzo ostrożnie, zwłaszcza, gdy udzielamy pomocy zwierzęciu, którego nie znamy. Jeśli pies usiłuje gryźć, nakładamy mu kaganiec a jeśli go nie ma, wiążemy mu pysk taśmą lub bandażem. Z jednym zastrzeżeniem: nigdy nie wolno nakładać kagańca, jeśli pies jest nieprzytomny.


Fakt, że pies próbuje uciekać nie świadczy o tym, że nie ma złamania lub obrażeń wewnętrznych. Zwierzę w szoku nie czuje bólu i dlatego przede wszystkim trzeba je przytrzymać i uspokoić, zwłaszcza jeśli doznał złamania, bo na skutek gwałtownych ruchów odłamki kości mogą ulec przemieszczeniu. To nieruchomienie jest bardzo ważne, bo właściciel ma możliwość dokładnie obejrzeć psa i poszukać ewentualnych obrażeń. 

Delikatnie układamy psa na kocu, podkładając ręce pod jego tułów, a nie ciągnąc go za nogi. Jeśli nie mamy koca, możemy posłużyć się dywanikiem wyścielającym bagażnik samochodu. Po wstępnych oględzinach i ewentualnym zabezpieczeniu ran, trzymając dywanik lub koc za narożniki zanosimy psa do samochodu i wieziemy do weterynarza. Taka pozycja minimalizuje ryzyko dodatkowych urazów. Tylko bardzo małego psa można ewentualnie wziąć na ręce, choć na kocu będzie zdecydowanie lepiej. Układamy go w pozycji bezpiecznej, na prawym boku, z lekko odchyloną głową, żeby nie utrudniać oddychania. Jeśli w czasie wypadku pies wypadł na pobocze trzeba sprawdzić czy w jego pysku nie ma ziemi lub liści, którymi mógłby się zakrztusić.
przy udzielaniu pierwszej pomocy, taśma może zastąpić kaganiec

W czasie udzielania pierwszej pomocy w żadnym wypadku nie dajemy psu nic do jedzenia ani do picia, bo nie jest wykluczone, że obrażenia okażą się na tyle poważne, że konieczna będzie interwencja chirurgiczna i pies będzie musiał zostać poddany narkozie. W czasie transportu można go przykryć kocem lub kurtką właściciela, żeby się nie wyziębił. Starajmy się jechać płynnie, bez ostrych skrętów, przyspieszeń i hamowania. Aby zyskać na czasie najlepiej od razu pojechać do dużej, całodobowej lecznicy dysponującej odpowiednią aparaturą diagnostyczną i dobrze wyposażoną salą operacyjną. Jeśli pies jest bardzo pobudzony i próbuje gryźć, można mu nałożyć kaganiec lub związać pysk kawałkiem taśmy lub paska bardzo uważając żeby nie skaleczyć języka i nie utrudnić mu oddychania.


Pamiętajmy:
  • Aby uniknąć wypadku, na ulicy zawsze trzymamy psa na smyczy. Nawet bardzo dobrze wychowany pies w przypadku nagłego huku może się przestraszyć i wybiec na jezdnię                                                            
  • Robiąc przerwę w podróży przytrzymujemy psa za obrożę w trakcie otwierania drzwi samochodu, żeby nie wyskoczył prosto pod nadjeżdżający samochód. Wysadzamy go od strony pobocza a nie jezdni. W czasie postoju przy drodze trzymamy go cały czas na smyczy, przypinamy do drzewa albo do specjalnego wkrętaka.                                                                                                                                                          
  • W ogrodzie płot powinien być na tyle wysoki, żeby pies nie mógł go przeskoczyć. Weźmy również pod uwagę to, że psy potrafią i bardzo lubią się podkopywać. Samotne wyprawy między samochodami mogą się źle skończyć.                                                                                                                                                      
  • Bardzo często spotykane wypuszczanie psa bez opieki na ulicę żeby się załatwił i nie zabrudził ogródka świadczy o braku wyobraźni i poczucia odpowiedzialności właściciela. Takie psy prędzej czy później mogą znaleźć się pod kołami samochodu.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.