Żywienie według potrzeb » Specyficzne potrzeby żywieniowe

Karmienie psów ras małych i miniaturowych



Do tej grupy zalicza się psy, których waga nie przekracza 10 kg, takie jak chihuahua, yorkshire terrier, jamnik, pudel miniaturowy i wiele innych. To nie są identyczne stworzenia jak psy dużych ras, tyle tylko, że zminiaturyzowane. Bardzo się od nich różnią zarówno pod względem anatomicznym jak i fizjologicznym, co oczywiście nie pozostaje bez wpływu na ich potrzeby żywieniowe. Dlatego też nasi najmniejsi przyjaciele powinni otrzymywać karmę opracowaną z uwzględnieniem tych wyjątkowych uwarunkowań i potrzeb.


Na czym polega ta różnica?

• Jeśli porównamy wagę dwóch dorosłych psów, z których jeden należy do ras olbrzymich (np. mastiff angielski) a drugi do ras małych (np. pekińczyk), to stwierdzimy, że dorosły mastiff jest 20 razy cięższy, niż dorosły pekińczyk. Jeśli natomiast porównamy ich wagę urodzeniową, to zobaczymy, że szczenię mastiffa w momencie urodzenia jest tylko 6 razy cięższe niż szczenię pekińczyka. Weźmy inny przykład: mały pudelek w wieku trzech miesięcy osiąga połowę swojej dorosłej wagi a w wieku ośmiu miesięcy ma już swoją wagę ostateczną. Nowofundland połowę swojej wagi osiąga w wieku sześciu miesięcy a dorosłą wagę dopiero w wieku 24 miesięcy. Pierwszy swoją wagę urodzeniową zwiększył 20 razy, drugi 100 razy. To pokazuje, że tempo wzrostu jest zupełnie inne w zależności od wielkości psa. Inny jest także czas, jaki jest im potrzebny do osiągnięcia dojrzałości.

• Małe rasy osiągają dojrzałość w wieku 12 miesięcy, dużym potrzeba na to dwa razy więcej czasu, bo aż około 24 miesiący. Dlatego też małemu psu podaje się karmę dla szczeniąt nie dłużej niż do ukończenia pierwszego roku życia, dużemu natomiast do ukończenia niemal dwóch lat, a właściwie do momentu, w którym pies będzie miał już sylwetkę dobrze zbudowanego dorosłego psa.

• W zależności od wielkości, psy również inaczej się starzeją. Te należące do dużych ras starzeją się szybciej i bardziej ich ta starość doświadcza. Podczas gdy u psów dużych ras objawy starzenia pojawiają się już w wieku około 5-6 lat, to u psów należących do małych ras przeważnie dopiero w wieku 7-8 a nawet 9 lat. To powoduje, że psy dużych ras powinny około dwa lata wcześniej przejść karmę przeznaczoną dla psów w starszym wieku niż ras małych.


Wszystko to pokazuje, że małe psy żyją intensywniej i dłużej. Prowadzą bardzo aktywny tryb życia i w związku z tym mają wyjątkowo duże, większe niż psy dużych ras, potrzeby energetyczne. Muszą więc otrzymywać pokarm skondensowany, wysokobiałkowy, który zaspokoi ich potrzeby żywieniowe, ale nie obciąży małego, delikatnego żołądka. Dlatego też idealnym pożywieniem dla psów małych ras jest karma typu "energy", która pozwoli utrzymać właściwy bilans energetyczny będącego w nieustannym ruchu, pełnego energii psa. Małe psy mają często problemy z tworzeniem kamienia nazębnego, dlatego powinny jeść suchą, nienamoczoną karmę, która zapobiega jego powstawaniu. Z podawania pokarmu z puszek i miękkiego jedzenia najlepiej w ogóle zrezygnować. Większość małych psów należy do ras ozdobnych, dlatego też duże znaczenie ma obecność w karmie kwasów Omega 3 i Omega 6, które zapewniają psu mocną, zdrową sierść.

Małe psy bywają bardziej od dużych wybredne i kapryśne w jedzeniu, dlatego też przeznaczone dla nich karmy powinny być wyjątkowo smakowite. Jeśli psu karma nie smakuje i nie chce jej jeść, właściciele mają tendencję do ulegania jego kaprysom i dawania mu tego „co lubi”. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że podawanie szyneczki, ciastek i smakołyków jest dla psa bardzo niezdrowe, bo prowadzi do powstania niedoborów najważniejszych składników pokarmowych, a to z pewnością ujemnie odbije się na jego zdrowiu. Jedynie podawanie suchej karmy daje możliwość kontrolowania jej ilości. Małe psy, szczególnie niektórych ras, mają niestety tendencję do tycia. Bardzo często ich właściciele są przekonani, że są to psy kanapowe, które nie wymagają ruchu. Wręcz przeciwnie, ruch jest im bardzo potrzebny nie tylko dla wyładowania nadmiaru energii, ale także dla zdrowia. Brak ćwiczeń fizycznych w połączeniu z nadmiaeem jedzenia prowadzi do otyłości, chorób serca i skraca psu życie.


Do karmienia psów ras małych i miniaturowych polecamy:
doskonałą, niezawierającą chemicznych konserwantów, w 100% naturalną, duńską karmę: 
     
Mills Farm Adult   Mills Farm Energy & Sport
Karma o specjalnym, łatwym do rozgryzania, kształcie granulki   Karma wysokoenergetyczna o zwiększonej ilości białka
 

do wyprodukowania 12 kg karmy zużyto                      do wyprodukowania 12 kg karmy zużyto
9,7 kg świeżego mięsa                                                     13,4 kg świeżego miesa

 

więcej informacji www.millsfarm.pl



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.