Pielęgnacja sierści » Papiloty i kucyki

Upinanie kucyka u shih-tzu


Przed właścicielem shih tzu jest wyjątkowo trudne zadanie. Musi posiąść umiejętność robienia różnego rodzaju kucyków:
  • na co dzień - kucyk, który ma przytrzymać włos tak, żeby nie zasłaniał oczu,
  • na wystawę - bardzo ozdobne i wyszukane konstrukcje, które niejednokrotnie są małymi dziełami sztuki. Mają za zadanie podkreślić najlepsze cechy anatomiczne głowy.

Na co dzień można spiąć kucyk lateksową gumką i na to nałożyć kolorową frotkę lub przypiąć kokardkę.

Na wystawę musi być specjalna kokardka, zwana pufką, może delikatnie zdobiona błyskotkami, ale z dużym umiarem, bo szata psa jest tak efektowna, że nie ma potrzeby dodatkowego jej upiększania. Ringówka i kokardka powinny tworzyć kolorystyczną całość z barwą owłosienia. Wystawowy kucyk musi wytrzymać nieraz wiele godzin, dlatego warto go utrwalić dobrym, niewidocznym lakierem.



Etapy upinania kucyka wystawowego

Kucyk upina się zawsze na idealnie rozczesanym i wysuszonym włosie. Nie może pozostać wilgotny, bo będzie się filcował.

Przy pomocy grzebienia ze szpikulcem starannie oddzielamy pasmo włosów znajdujące się między zewnętrznymi krawędziami oczu, aż do nasady uszu, niezbyt wysoko ku górze, bo w tyle zaraz będziemy robić drugi kucyk.
  Sprawdzamy czy linia oddzielenia jest równo poprowadzona i bardzo dokładnie rozczesujemy przeznaczone do zrobienia kucyka pasmo włosów trzymając je cały czas wyciągnięte ku górze.
Zaczesujemy pasmo pionowo w górę i delikatnie je tapirujemy u nasady, żeby nadać mu objętości.  
  W odległości około 2 cm od głowy zakładamy lateksową gumkę.
W środku kucyka wydzielamy cieniutkie pasemko około 10 włosów. Naciągamy je ku górze, a resztę kucyka obejmujemy dwoma palcami powyżej gumki i zsuwamy do dołu, żeby powstała charakterystyczna pufka.
Wygładzamy grzebieniem wszystkie wystające kosmyki. Przy pomocą szpikulca lekko wyciągamy włosy z przodu, jeśli chcemy pufkę powiększyć.
 
  Jeśli z pufki oddzielają się niesforne kosmyki krótszych włosów, nie należy ich obcinać, bo z czasem urosną, tylko przykleić specjalnym żelem lub lakierem do włosów. Po jego zupełnym wyschnięciu zapinamy kokardkę i rozczesujemy włosy powyżej gumki.
Teraz możemy przystąpić do formowania tylnej części kucyka. U młodego psa, u którego włos jest jeszcze rzadki a głowa mała, można odłożyć wiązanie tej części na później i z początku poprzestać na jednym kucyku.  
  Tylny kucyk formujemy w identyczny sposób jak przedni a następnie podciągamy środkowe pasemko włosów ku przedniej części głowy.
U szczeniaków, gdy włos jest jeszcze krótki, nie da się połączyć obydwu części kucyka. Przy dłuższym włosie możemy połowę przedniej części połączyć z połową tylnej przy pomocy gumki.  
  Na zakończenie możemy użyć lokówek i cały luźno opadający włos z kucyka podzielić na pasemka i nawinąć na grube zwijki. Czekamy aż włos całkowicie wyschnie i delikatnie rozczesujemy nadając kucykowi ładny, puszysty kształt.
Całą tę misternie ułożoną fryzurę delikatnie utrwalamy lakierem. Przy odrobinie doświadczenia uzyskamy piękny, dobrze trzymający się kucyk.  
Źródło: American Shih Tzu Club - Jennifer Lynn Winship
   


 


Inny opis wyczesywania kucyka u shih-tzu

Radzę wypróbować, być może komuś bardziej przypadnie do gustu.

1. Lokalizujemy na środku głowy guz potyliczny, który będzie punktem centralnym kucyka. Oddzielamy pasmo włosów począwszy od kącików oczu, dalej ku górze do nasady ucha a następnie ukośnie do guza potylicznego. Pole włosów wydzielonych do zrobienia kucyka będzie miało kształt trójkąta.

2. Pasmo włosów przeznaczone do zrobienia kucyka wyczesujemy do góry. Dzielimy je w poprzek głowy na dwie równe części, z których każda będzie stanowiła połowę kucyka.

3. Na przednią część nakładamy lateksowa gumkę w odległości około 2 cm od skóry, trzymając przy tym włosy w górę, prostopadle do głowy. Ze środka tego pasma wydzielamy maleńki kosmyk złożony z kilkunastu włosów. Wyciągamy go ku górze i przytrzymujemy, zsuwając jednocześnie gumkę w kierunku głowy. Ta część kucyka trzyma się teraz dużo lepiej i nabiera charakterystycznego bufiastego wyglądu.

4. Związujemy teraz tylną cześć kucyka, zakładając tym razem gumkę w odległości około 1 cm od głowy. W analogiczny sposób jak w przedniej części wyciągamy parę włosków ze środka pasemka i robimy drugą niewielką "pufkę". Kucyk będzie nie tylko bufiasty, ale także dużo wygodniejszy dla psa.

5. Zakładamy kokardkę na przednią część kucyka. Jeśli jest bardzo gruby można wzmocnić kokardkę przy pomocy dodatkowych 2-3 gumek.

6. Łączymy obydwie części kucyka związując je gumką powyżej zamocowania kokardki i rozczesujemy tworząc efektowną „chryzantemę”.

Żeby rozwiązać kucyk należy wszystkie gumeczki przeciąć, z wyjątkiem tych przy kokardce, uważając oczywiście, aby nie przyciąć przy tym włosów. Nigdy nie należy ściągać gumek w całości, ponieważ to bardzo niszczy włosy.

 
Pielęgnacja sierści shih tzu na co dzień i na wystawę kliknij tutaj  



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.