Problemy z psią sierścią

Zmatowienie sierści


Poszukiwanie przyczyny pojawienia się niekorzystnych zmian w wyglądzie psiej sierści trzeba zacząć przede wszystkim od kąpieli. Często sierść nie ma połysku, bo jest po prostu zakurzona i brudna. Następnie należy psa dokładnie wyszczotkować, ponieważ nadmiar podszerstka potrafi zdominować włos okrywowy, co sprawia wrażenie, że sierść jest matowa. Z tych samych względów psa szorstkowłosego musimy wytrymować, bo bez usunięcia martwego włosa sierść nigdy nie będzie miała połysku. Jeśli zmatowienie jest wynikiem złej pielęgnacji, to powinno pomóc.

W każdym z wymienionych przypadków bardzo dobre wyniki daje przeprowadzenie kuracji regenerującej i regularne spryskiwanie sierści odżywką zawierającą olejki roślinne. Opis kuracji regenerującej można znaleźć w zakładce Problemy z sierścią - przesuszenie.

Zmatowienie sierści może być efektem błędów żywieniowych, należy sprawdzić, czy pies otrzymuje pełnowartościową dietę. W tym przypadku potrzebna jest zmiana karmy. Wiele dostępnych na rynku karm nie gwarantuje odpowiedniego zaspokojenia potrzeb psiego organizmu. Niedobory pokarmowe zawsze odbiją się na jakości sierści. O tym, jak wybrać odpowiedni sposób żywienia w zakładce Jak dobrze karmić ?

Warto się również zastanowić, czy preparaty, które stosujemy do pielęgnacji sierści są odpowiednio dobrane do rodzaju owłosienia. Przede wszystkim wykluczyć trzeba kosmetyki przeznaczone dla ludzi, bo mają zbyt wysokie pH i dlatego niszczą i wysuszają sierść. Preparaty, które znajdziemy na półkach supermarketów również należy omijać z daleka, bo ich jakość jest odpowiednia do ceny. Lepiej wykąpać psa rzadziej, ale dobrym, markowym szamponem. Uprzedzam pytanie, czy czasem sama kąpiel psu nie szkodzi – nie, nie szkodzi, jest bardzo potrzebna, bo pozwala usunąć różne agresywne chemikalia, w tym przemysłową, zimową sól, które nieprawdopodobnie niszczą sierść.


 
Pogorszenie jakości szaty, w tym jej zmatowienie, może być również spowodowane złym stanem ogólnym psa, najczęściej jest jednym z pierwszych zwiastunów choroby. Owłosienie jest jak widać swoistym barometrem zdrowia. W tym przypadku konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. Przyczyną problemów może być między innymi zarobaczenie, zaburzenia hormonalne, infekcje bakteryjne i grzybicze. Znalezienie schorzenia, które może powodować pogorszenie kondycji sierści i jego wyleczenie najprawdopodobniej rozwiąże również problem zmatowienia włosa.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.