Spacer i rekreacja z psem » Idziemy na spacer

Wyprowadzanie czy spacer ?



Psy uwielbiają spacery, wystarczy wziąć smycz do ręki, żeby natychmiast meldowały się przy drzwiach gotowe do wyjścia. Niestety wielu właścicieli uważa, że pies wychodzi z domu głównie po to, żeby się załatwić a nie wybiegać, a to zupełnie nie to samo. Załatwienie potrzeb fizjologicznych to konieczność, natomiast spacer to dla psa przyjemność, okazja do zacieśnienia więzi ze swoim opiekunem, zabawy, wybiegania się i spotkania z innymi psami. Można przyjąć, że jeden długi spacer i dwa krótkie dla załatwienia potrzeb fizjologicznych w ciągu dnia, powinno całkowicie wystarczyć. Jeśli do tego dołożymy mu weekendową wycieczkę za miasto, będzie zachwycony. Warto o tym pomyśleć, bo im więcej spacerów, tym mniej problemów z psem w domu. 

Członkowie rodziny są często zazdrośni o względy czworonoga, usiłują przekupić go różnymi smakołykami od których robi się kwadratowy, gdy tymczasem pies najbardziej kocha tego, kto wychodzi z nim na spacery, zwłaszcza jeśli są pełne atrakcji i niespodzianek. Już sam fakt wyjścia z domu i przebywania z właścicielem na otwartym terenie jest dla psa wielką radością, między nim i jego panem wytwarza się wspaniała komitywa, w takiej atmosferze układanie psa i szkolenie go to prawdziwa przyjemność. Jeśli podczas spaceru zorganizujemy różnego rodzaju zabawy, zrobimy powtórkę z posłuszeństwa wydając kilka komend: siad, do mnie, waruj itd, ugruntujemy swoją przywódczą pozycję, a pies po powrocie do domu nie będzie marzył o niczym innym jak tylko o tym, by ten spacer porządnie odespać. 

Pies, który ma wystarczającą ilość ruchu, bez protestów zostanie sam w domu i cierpliwie będzie czekał na powrót właścicieli. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że większość problemów związanych z nadmiernym szczekaniem i niszczeniem mieszkania podczas nieobecności domowników wynika z braku odpowiedniej ilości zajęć,angażujących go fizycznie i psychicznie. Długiego, pełnego atrakcji spaceru nie zastąpi monotonne bieganie na taśmie które, choć w dużej mierze pozwala wyładować energię, to jednak ogranicza się tylko do wysiłku fizycznego.


Psy są zwierzętami bardzo inteligentnymi, często przystosowanymi przez naturę do ciężkiej pracy, która wymaga zarówno wysiłku fizycznego, jak i umysłowego. Badania wykazały, że największy wydatek energii następuje nie przy bieganiu, ale podczas chodzenia po tropie. Dobry pies pasterski potrafi dopilnować pokaźne stado owiec, przy czym przebiega około 30 kilometrów dziennie. W Australii do pilnowania stada liczącego 600 owiec potrzebne są zazwyczaj trzy border collie, które samodzielnie każdego ranka pędzą owce na pastwisko, cały dzień ich pilnują żeby się nie pogubiły, chronią je przed wygłodniałymi wilkami i codziennie o tej samej porze, którą bezbłędnie wyczuwają, same doprowadzają owce do domu. W dodatku same organizują sobie pracę: jeden z nich obserwuje czy do pastwiska nie zbliżają się wilki, dwa pozostałe zajmują się owcami. W razie niebezpieczeństwa obserwator wszczyna alarm i wszystkie rzucają się do obrony stada. Psu obdarzonemu takim temperamentem i inteligencją nie wystarczy normalny spacer noga za nogą. Jeśli nie ma przewrócić mieszkania do góry nogami, trzeba zapewnić mu odpowiednio dużo atrakcji i solidnie zmęczyć.

Jesli ktoś sądzi że pies, który regularnie wypuszczany do ogrodu nie potrzebuje już spacerów, jest w błędzie. Oczywiście może sobie w ogrodzie pobiegać, ale jak się dobrze przyjrzeć, nasz milusiński albo biega wzdłuż płotu i obszczekuje wszystkich przechodniów doprowadzając sąsiadów do rozpaczy, albo leży i z nudów obgryza jakąś gałąź. W przeciwieństwie do takiego spędzania czasu, spacer z właścicielem to stale nowe wrażenia, inne zapachy i spotkania ze znajomymi psami. Ktoś mówił, że wypuszczenie psa do ogrodu zamiast spaceru to oszczędność czasu ? - patrząc na zdjęcie nie jestem o tym tak bardzo przekonana. 


a to się pani ucieszy ...



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.