Pielęgnacja sierści » Trymowanie i strzyżenie
Co daje trymowanie?
Regularnie trymowana sierść jest prosta, szorstka i przylegająca. Im bardziej obfite jest owłosienie, tym więcej trzeba się napracować by doprowadzić ją do wzorcowej jakości, za to pies będzie się wspaniale prezentował. Psy, które mają genetycznie zakodowaną bardzo szorstką, twardą sierść są z reguły słabiej owłosione a co za tym idzie mniej efektowne. Ale też trzeba je trymować, bo to pobudza sierść do wzrostu.
Trymowanie wpływa także na kolor szaty. Bez trymowana sierść sznaucerów i terierów bardzo często szarzeje lub rudzieje i to nie tylko dlatego, że włos traci pigment, ale również dlatego, że dochodzi do dominacji miękkiego, najczęściej jaśniejszego podszerstka nad ciemnym, twardym włosem okrywowym. Pamiętać należy, że jeśli sierść psa szorstkowłosego ma być naprawdę piękna, należy zapomnieć o maszynce do strzyżenia i trymować, trymować i jeszcze raz trymować. Maszynka dozwolona jest tylko w niektórych miejscach, ściśle określonych przez wzorzec danej rasy. Czasem słyszy się, że pies nie został porządnie wytrymowany, bo właścicielowi szkoda było jego sierści. Prawda jest taka, że nie należy bać się utraty sierści, bo po trymowaniu włos rośnie dużo szybciej, jest silniejszy, bardziej obfity, o wyraźnie lepszym kolorze i prawidłowej strukturze. Również na łapach.
Widoczna na zdjęciu sznaucerka miniaturowa Ayla jest przykładem psa perfekcyjnie przygotowanego do wystawy. Nie da się jednak osiągnąć takiej szaty bez bardzo systematycznego trymowania. Trzeba się czasem trochę, a czasem nawet bardzo mocno natrudzić, ale patrząc na efekt naprawdę warto! Suczka nie tylko jest piękna i perfekcyjnie przygotowana, ale rewelacyjnie się wystawia. Tego można psa nauczyć a o tym jak to zrobić w zakładce Nauka wystawiania.
Chwalę ją ze szczególną przyjemnością, ponieważ założycielką hodowli Vis a Vis, z której Ayla pochodzi, była urodzona w moim domu Champion Zw. Klubu, Zw. Polski VIS A VIS Mafioso, która tej hodowli dała początek i nazwę.
Rasy, które wymagają trymowania
Airedale terierBleu de Gascogne szorstkowłosy
Border terrier
Bouvier des Flandres
Cairn terrier
Cavalier King Charles
Chart afgański
Cocker spaniel amerykański
Cocker spaniel angielski
Czarny terrier rosyjski
Fauve de Bretagne
Foxterrier szorstkowłosy
Golden retriever
Griffon belgijski
Griffon Nivernais
Griffon Vendéen
Irish terrier
Jagdterrier
Jamnik szorstkowłosy
Lakeland terrier
Norfolk terrier
Owczarek australijski
Owczarek pikardyjski szorstkowłosy
Sealyham terrier
Settery
Skye terier
Spaniel bretoński
Springer spaniel
Sznaucery – wszystkie
Terier australijski
Terier czeski
Terier szkocki
Welsh terrier
West highland white terrier
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy
Wyżeł węgierski szorstkowłosy
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!