Choroby psów » Choroby oczu
Ciało obce w oku
Psy biegają blisko ziemi, stąd też do ich oczu, zwłaszcza podczas bardzo wietrznej pogody trafiają różnego rodzaju zanieczyszczenia. Drobne są w sposób naturalny usuwane i po nocy pojawiają się w formie grudki w wewnętrznym kąciku oka. Wystarczy przemycie płatkiem higienicznym zwilżonym odpowiednim preparatem, żeby nie było po nich śladu.
Większe zanieczyszczenia, takie jak kryształki piasku, owady lub niewielkie paprochy podrażniają gałkę oczną i w krótkim czasie powodują łzawienie, zaczerwienienie oka i ból z którym pies próbuje sobie radzić trąc je łapą. Efekt jest odwrotny do zamierzonego bo zanieczyszczenia zostają wtarte w gałkę oczną. Nie wolno więc psu na to pozwolić. W tym przypadku można mu pomóc we własnym zakresie, ale tylko wtedy, kiedy jest spokojny i bez problemu poddaje się wszystkiemu, co robi jego właściciel. Kładziemy psa na boku, delikatnie odciągamy powiekę trzymając ją za rzęsy i przemywamy oko czystą przegotowaną wodą. Najlepiej zrobić to strzykawką (bez igły !!) używając wody o temperaturze ciała, bo wtedy jest mniejsze ryzyko, że pies się wystraszy i będzie usiłował się wyrwać. Ręka ze strzykawką powinna być oparta o głowę psa, a płyn spływać bardzo delikatnym strumieniem a nie pod ciśnieniem. Płuczemy zawsze w kierunku od skroni do nasady nosa. Postępujemy w ten sposób ze wszystkimi powiekami i jeśli pie się uspokaja, można uznać, że nic w oku nie zostało. W przeciwnym razie, szczególnie jeśli pies stale pociera oczy lub pojawiło się zaczerwienienie gałki ocznej, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii.
I wreszcie sytuacja najpoważniejsza, kiedy w oku tkwi pokaźnych rozmiarów ciało obce. Usuwanie go we własnym zakresie jest bardzo ryzykowne, bo różne kłoski i trawy a nawet patyki, które są główną przyczyną tego rodzaju urazów, mają często ostre brzegi i mogą w czasie usuwania poważnie uszkodzić gałkę oczną. Pies odczuwa silny ból, szaleje i usiłuje trzeć okiem o różne przedmioty, trzeba temu za wszelką cenę zapobiec, przytrzymać go i jak najprędzej zawieźć do lekarza weterynarii, jeśli to możliwe, okulisty. Najważniejsze to uniemożliwić psu drapanie oka, najbardziej skuteczny jest kołnierz hiszpański, ale jeśli go nie ma, można też zawinąć mu na głowie rulon plastiku lub sztywnego papieru i zabezpieczyć bandażem przed rozwinięciem lub ściągnięciem. Tego rodzaju zabezpieczenie chroni przed poranieniem oka łapą i penetracją ciała obcego do głębszych jego warstw.
trudno uwierzyć, że wyjęto to z psiego oka
W gabinecie weterynaryjnym pies otrzyma znieczulenie co pozwoli na spokojne znalezienie źródła problemu i delikatne usunięcie go z oka. Jeśli uda nam się dotrzeć do lecznicy możliwie szybko, nie dojdzie do uszkodzenia gałki ocznej, przy większym urazie pies otrzyma natychmiastową pomoc, w skrajnych przypadkach nawet chirurgiczną. Z reguły oko wymaga kilkudniowego leczenia wspomagającego gojenie a także osłony antybiotykowej przed rozwojem infekcji bakteryjnej. Leki trzeba podawać skrupulatnie aż do końca kuracji, nawet wtedy, kiedy oko będzie wydawało się całkowicie zagojone. Nie wolno podawać psu żadnych środków przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem, bo niektóre z tych,głównie te, którymi my się wspomagamy na co dzień, mogą być dla psa trujące.
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!