Pielęgnacja sierści » Trymowanie i strzyżenie

Kiedy psa należy trymować ?


Pierwsze trymowanie należy przeprowadzić jak najwcześniej - u psów obficie owłosionych może to być już około 2-3 miesiąca, nie później jednak niż w 5-6 miesiącu życia. Bardzo łatwo stwierdzić, czy sierść jest już gotowa do trymowania. Jeśli ją lekko poskubiemy i w palcach zostaną nam kępki włosów, oznacza to, że najwyższy czas zabrać się za trymowanie. Jeśli włos trzyma się mocno - czekamy. Jest rzeczą bardzo ważną, by trymować we właściwym momencie, kiedy włos jest do tego gotowy, bo wtedy ten zabieg jest dla psa całkowicie bezbolesny. Postępować należy bardzo delikatnie, trymować w kilku ratach tak, żeby psa nie zrazić. Zanim przystąpimy do trymowania pies musi być oswojony z zabiegami pielęgnacyjnymi, z grzebieniem i szczotką. Nasza cierpliwość a także kilka smakołyków w nagrodę za dobre zachowanie spowodują, że pies przyzwyczai się do tego, że ktoś zajmuje się jego sierścią a widok właściciela z nożykiem trymerskim czy szczotką w ręce nie przywoła złych skojarzeń.


Pierwsze trymowanie jest bardzo ważne, bo decyduje często o późniejszej jakości szaty. Zaniedbania w tej materii są trudne do odrobienia, zwłaszcza, gdy od początku pies był strzyżony maszynką a nie trymowany. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że ostrzyżenie psa szorstkowłosego maszynką niszczy strukturę sierści, która stanie się miękka i straci kolor, a jej doprowadzenie do porządku może potrwać bardzo długo, u niektórych ras, np u affenpinczera - dwa lata.

Jak często trzeba trymować?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Zależy to przede wszystkim od jakości szaty (im bardziej obfita i miękka tym częściej trzeba trymować) i od szybkości odrastania włosa. Wszystkie szczenięta mają jednakowo miękką i puszystą sierść i dopiero w wieku kilku miesięcy zaczyna się pojawiać charakterystyczne dla dorosłego psa szorstkie owłosienie. Jest to bardzo ważny a jednocześnie najtrudniejszy okres, od właściwej pielęgnacji w tym czasie w dużej mierze zależeć późniejsza jakość szaty. Jeśli w tym momencie zamiast trymować ostrzyżemy psa maszynką, nowo wyrastająca sierść będzie miękka i zdominowana przez podszerstek. Spowoduje to utratę koloru i zamiast głębokiej czerni będziemy mieli zszarzały brąz. Po pierwszym, bardzo dokładnym trymowaniu należy pozwolić sierści odrosnąć, a kiedy włos zaczynie znowu wypadać, ponownie dokładnie wytrymować. Przeważnie po paru takich zabiegach jakość szaty nie budzi zastrzeżeń, jest szorstka, gęsta i przylegająca. Nie znaczy to jednak, że można już zrezygnować z jej pielęgnacji, bo w ciągu kilku miesięcy po naszej ciężkiej pracy nie będzie śladu i wszystko trzeba będzie zacząć od początku.


 

Jeśli chodzi o częstotliwość trymowania, mamy do wyboru dwie metody:

  • Trymować raz na kilka miesięcy
Mamy wówczas okresy, gdy włos bezpośrednio po trymowaniu jest bardzo krótki, nierówny i wówczas przez pewien czas, aż do odrośnięcia sierści, pies nie nadaje się do wystawiania. Kondycję wystawową odzyskuje dopiero po 2 - 3 miesiącach.
  • Bardzo często, praktycznie na okrągło, podtrymowywać
Powoduje to systematyczne odnawianie się okrywy włosowej, dzięki czemu pies cały czas wygląda efektownie i cały czas ma szorstką sierść. Jest to metoda godna polecenia, jeśli pies jest bardzo często wystawiany. Po sezonie wystawowym należy jednak koniecznie zrobić przerwę, solidnie sierść wytrymować i dać jej czas, by mogła się zregenerować i odrosnąć.

Dla utrzymania prawidłowej rotacji i struktury owłosienia sierść psa szorstkowłosego powinna składać się z włosów na różnym etapie wzrostu:
  • włos martwy nadający się do trymowania
  • włos silny, żywotny, w najlepszej fazie wzrostu
  • młody włos w początkowej fazie wzrostu.
Z tym ostatnim jest największy problem, bo jeśli sierść jest zbita, pełna martwego włosa, nowa sierść rośnie bardzo słabo, co zaburza proces odnowy i prowadzi do pogorszenia jakości owłosienia. Nie należy zwlekać z trymowaniem, ponieważ może dojść do sytuacji, w której cały włos okrywowy jest martwy i niemal całkowicie wyjdzie przy trymowaniu a ten, który miał zająć jego miejsce jest skrajnie osłabiony. W tej sytuacji zostanie głównie podszerstek.

Radzimy:

Czas odrastania sierści po trymowaniu jest bardzo różny, u jednego psa odrasta szybciej, u innego wolniej. Jeśli więc pies ma być wystawiany, koniecznie trzeba prowadzić notatki i zapisać datę trymowania, poszczególne etapy odrastania sierści, tzn. dzień, w którym pies zaczyna nadawać się do wystawiania, kiedy jest w szczytowej formie i kiedy na nowo potrzebne byłoby trymowanie, bo pojawiają się już kępki martwej sierści. Jest to bardzo ważna wiedza, po upływie pewnego czasu tych terminów się nie pamięta, a ten „kalendarzyk” pozwala dokładnie określić czas, jaki w przypadku tego a nie innego psa musi upłynąć od trymowania do uzyskania kondycji wystawowej. Możemy wówczas dokładnie zaplanować terminy wystaw i mieć praktycznie pewność, że pies pojawi się na nich w prawdziwie wystawowej kondycji. Celujemy tak, żeby na najważniejszą wystawę pies był w szczytowej formie, bo tam będzie największa konkurencja. Louie, mój czarno srebrny sznaucer miniaturowy, skończył interchampionat w wieku dwudziestu kilku miesięcy. To dowód na to, że przy bardzo starannej pielęgnacji można wystawiać psa szorstkowłosego przez wiele miesięcy, utrzymując przez cały czas jego sierść w doskonałej, wystawowej kondycji.

 
 
 Interchampion, PL champion Zw. Polski, Zw Klubu
Stena Stamms LOUIE the Mafioso



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.