Dobór kosmetyków do rodzaju sierści

Preparaty do czyszczenia sierści bez użycia wody


Zdarza się, że z różnych względów nie można psa wykąpać. Nie oznacza to, że musi chodzić brudny, bo można jego sierść wyczyścić również na sucho. Wybór metody zależy od rodzaju owłosienia.

Są cztery możliwości wyczyszczenia sierści bez użycia wody:

  • Czyszczenie przy pomocy lotionu
Lotion jest preparatem bardzo uniwersalnym. Można nim wyczyścić praktycznie wszystkie rodzaje sierści, zarówno psy o włosie długim, jedwabistym, jak i psy gładkowłose oraz krótkowłose. Nadaje się również dla psów o włosie bardzo obfitym, puszystym ( owczarki szkockie, szpice, bobtaile itp), ale tego rodzaju sierść najlepiej wyczyścić pudrem, bo jednocześnie ją usztywnia i zwiększa jej objętość.


W zależności od długości sierści można zastosować dwie metody czyszczenia lotionem:

1. skropić rękawicę frotową lotionem i dokładnie przetrzeć sierść, brud pozostanie na rękawicy. Ta metoda doskonale sprawdza się u większości psów bez względu na rodzaj owłosienia oraz dla szczeniąt. Nie nadaje się tylko dla psów o długim jedwabistym włosie, ponieważ pocieranie rękawicą mogłoby go splątać i uszkodzić. Ma oprócz tego jeszcze tą wadę, że czyści dość powierzchownie i z wyjątkiem psów gładkowłosych sierść nie jest dogłębnie wyczyszczona.

2. naciągnąć na włosianą lub drucianą szczotkę warstwę waty, skropić ją lotionem i dokładnie wyszczotkować sierść zmieniając w miarę potrzeby zabrudzoną watę na czystą. Ten sposób pozwala przywrócić czystość wszystkim rodzajom sierści, zwłaszcza psom o o długiej i obfitej sierści. Jej zaletą jest to, że czyści dogłębnie, aż do skóry. Nie nadaje się natomiast dla psów gładkowłosych, które lepiej czyścić zwilżoną lotionem rękawicą.

  • Czyszczenie przy pomocy pudru
Dla wszystkich psów o włosie gęstym, puszystym i obfitym, idealne są preparaty w postaci pudru, który można bardzo łatwo i równomiernie rozprowadzić na sierści. Szybko przywraca czystość a ponadto zwiększa objętość szaty. Rozpylamy go na sierści z odległości około 20 cm, odchylając warstwę po warstwie, żeby nanieść go na całej długości włosa i rozprowadzamy dodatkowo palcami. Pozostawiamy na kilkanaście minut, w czasie których puder wchłania cały znajdujący się na niej brud i tłuszcz. Następnie szczotkujemy sierść z włosem i pod włos, żeby usunąć resztki pudru i zwiększyć jej objętość. Sierść jest po tym zabiegu jest pachnąca i czysta.


Czyszczenie pudrem doskonale sprawdza się u wszystkich psów o białej sierści (westie, biszony, podhalany, bobtaile), o sierści puszystej, obfitej (biszony, sheltie, collie, szpice), także u psów szorstkowłosych (wyżły, sznaucery, teriery). Mniej się natomiast nadaje dla psów o włosie długim i jedwabistym takich jak np. yorki, charty afgańskie, setery, bo lekko usztywnia włos.

Puder do czyszczenia na sucho jest niezwykle przydatny w przygotowaniu psa do wystawy: wybiela sierść, lekko usztywnia i nadaje jej objętości. Jest to podstawowy kosmetyk ułatwiający przygotowanie do wystaw psów wielu ras: przy obfitej, puszystej sierści do zwiększania jej objętości, a przy białej do poprawiania koloru. Można nim spryskać białe psy gładkowłose dla zintensyfikowania barwy a także zamaskować szpecące ciemnie lub rude plamy na białej sierści.

Uwaga:
Ponieważ puder jest w wodnej zawiesinie, dłużej nieużywany osiada na dnie pojemnika, dlatego przed każdym użyciem należy odwrócić go do góry dnem i bardzo energicznie przez chwilę wstrząsać jego zawartość. W pudrze marki Hery w pojemniku jest metalowa kuleczka, którą usłyszymy w momencie, w którym puder jest całkowicie rozmieszany i nadaje się do użycia. Gdybyśmy tego nie zrobili z dyfuzora zamiast pudru pojawi się wodna zawiesina.
Na zimowej wystawie trzeba pojemnik z pudrem trzymać cały czas za pazuchą, blisko ciała, bo w bardzo niskiej temperaturze dyfuzor rozpylający puder może się zablokować i odmówić posłuszeństwa.

  • Czyszczenie przy pomocy pianki

Pianka przeznaczona jest do usuwania lokalnych zabrudzeń, głównie do mycia pyszczka i nie tylko. Usuwa brud, zacieki - tzw. "ślady łez", różnego rodzaju plamy i przebarwienia. Ponieważ zawiera wyciąg z aloesu, oliwę z oliwek, skrzyp, trawę cytrynową, wyciąg z rozmarynu oraz witaminy A,D,E odżywia włos i pozostawia miły owocowy zapach. Jej stosowanie jest bardzo proste: niewielką ilość pianki należy nanieść na palce, wmasować w zabrudzone miejsca a następnie dokładnie spłukać.

  • Czyszczenie przy pomocy chusteczek

Kolagenowe chusteczki czyszczące są lekko wilgotne, pachnące i bardzo wygodne w użyciu. Przy ich pomocy można szybko usunąć zabrudzenie i doprowadzić sierść do porządku. Są nieocenione w domu, w pociągu, na spacerze, w samochodzie i na wystawie. Nadają się dla wszystkich psów dużych i małych, także dla szczeniąt. Opakowanie z chusteczkami powinno być cały czas zamknięte, żeby chusteczki nie wysychały, bo stracą właściwości czyszczące.

Więcej na ten temat w zakładce: Czyszczenie sierści na sucho

Zdjęcia produktów publikowane w tym artykule pochodzą ze sklepu internetowego importera www.superzoo.pl



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.