Szkolenie » Psia inteligencja

Czy psy lubią się uczyć?


Odpowiedź jest krótka: większość tak, i to bardzo, jeśli tylko mają cierpliwego i konsekwentnego nauczyciela. Pies bez problemu uczy się około 100 komend i to obrazuje jak duże mamy pole do popisu. Wielu z nich może go nauczyć sam właściciel, bardziej zaawansowane szkolenie warto prowadzić pod okiem fachowca. Jest to metoda najlepsza, bo nie popełniamy błędów, przez co nauka idzie sprawniej i bez problemów.


Każde szkolenie trzeba zacząć od zestawu ćwiczeń najprostszych i nigdy nie przechodzić do następnych, dopóki umiejętność wykonywania poprzednich nie została jeszcze ugruntowana. Najlepszą metodą perswazji jest oczywiście smakołyk i pochwała przewodnika a po ćwiczeniach chwila szleńczej zabawy. Dla takiego przewodnika pies zrobi wszystko. Pies nie lubi być strofowany, unikajmy ostro wydawanych komend, bo bardzo często wywołują odwrotny skutek. Przemawiajmy do niego spokojnie i pamiętajmy o tym, że szkolenie powinno i naprawdę może być wielką przyjemnością. Przeplatajmy naukę chwilą zabawy, a jeśli pies ma wyjątkowo zły dzień, bo jemu też się to zdarza, zrezygnujmy ze szkolenia.

Jeśli zadbaliśmy o odpowiednią socjalizację, pies szybko nawiąże kontakty z innymi psami biorącymi udział w szkoleniu i oswoi się z dużą ilością osób i psów, co potem bardzo ułatwi panowanie nad nim podczas spacerów po mieście i nawiązywania znajomości z innymi psami. Wszystkim psom trzeba zapewnić możliwość wybiegania, bo od tego zależy nasz spokój i ich dobre samopoczucie. Można oczywiście wypuścić psa do ogrodu, żeby się wyhasał, ale to nie to samo, co szkolenie i praca z właścicielem. 

Nie chodzi tu o sportowe wyczyny, ale zapewnienie psu zajęcia, które angażuje go fizycznie, umysłowo i emocjonalnie. Zacząć trzeba od posłuszeństwa i wykonywania podstawowych komend, bo wtedy życie z psem będzie łatwiejsze. Większość z nich stać jednak na więcej, z pasją wykonują nowe ćwiczenia i mają z tego wielką frajdę, nawet podanie jedzenia w zamkniętej zabawce może być dla nich fascynującą łamigłówką.

Ktoś, kto nigdy nie szkolił psa nie wie ile traci, jaka to jest nieprawdopodobna satysfakcja i przyjemność. Bardzo często, kiedy kończy się jeden poziom szkolenia i dumni właścicele odbierają świadectwa i medale, natychmiast umawiają się na następny kurs, bo to jest coś, co naprawdę uzależnia. Wiem, szkoliłam swoje psy i wszystkich do tego gorąco namawiam. A czy psy to lubią - wystarczy popatrzeć na zdjęcia: one są zachwycone, wpatrzone w swojego przewodnika, bo nic tak nie pomaga nawiazać przyjacielskiej więzi z psem jak właśnie szkolenie.


Wbrew temu, co czasem się słyszy, szkoląc psa nie ograniczamy mu swobody, ale stwarzamy szansę na jej zwiększenie. Wychodząc na spacer z dobrze wyszkolonym psem, błyskawicznie reagującym na każde polecenie, możemy go spuścić ze smyczy, bo mimo to spokojnie idzie przy nodze, a jeśli pozwolimy mu pobiagać, mamy pewność, że na pierwsze zawołanie do nas powróci. Jeśli nie będzie nachalny wobec gości i nie będzie wymuszał, żeby dać mu coś ze stołu, nie trzeba go będzie zamykać w drugim pokoju, gdy ktoś do nas przyjdzie. Wreszcie wakacje z dobrze ułożonym psem mogą być prawdziwą przyjemnością i jeśli tylko miejsce w samochodzie na to pozwoli, z chęcią go ze sobą zabierzemy. Z moim sznaucerem olbrzymem, który miał szkolenie obrończe III stopnia nie bałam się wieczorem pójść sama na spacer, bo nawet bardzo zaczepni, rozrabiający wielbiciele napojów wyskokowych mijając nas jakoś dziwnie grzecznieli.Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.