Żywienie według potrzeb » Karmienie psów dorosłych

Karmienie psów w starszym wieku


Przeciętna długość życia psa zależy od rasy oraz przede wszystkim od jego wielkości. Psy małych ras żyją dłużej, bardzo często kilkanaście lat, psy dużych ras żyją około ośmiu lat i rzadko się zdarza by przekroczyły dziesięć lat. Otyłość, zarówno u dużych jak i u małych psów, wyczuwalnie skraca życie i na dodatek powoduje, że staje się trudniejsze i mniej komfortowe. W miarę jak psu przybywa lat, zmienia się jego tryb życia, fizjologia jego organizmu i nawet jeśli jest w bardzo dobrej kondycji, zmieniają się jego potrzeby żywieniowe. Dostosowanie do nich sposobu żywienia pozwala dłużej utrzymać psa w dobrym zdrowiu i przedłużyć mu życie.

Na każdym etapie życia pies ma inne potrzeby żywieniowe. Najpierw musi zbudować silny i sprawny organizm, potem na etapie dorosłości sprostać rozmaitym wyzwaniom takim jak macierzyństwo lub sport. Wreszcie, kiedy nadchodzi starość, sposób żywienia trzeba dostosować do do zmniejszających się potrzeb energetycznych, problemów podeszłego wieku i wspomóc organizm tak, by pies jak najdłużej utrzymał dobrą kondycje i zdrowie. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że sposób żywienia ma ogromny wpływ na jakość i długość życia.


Panuje opinia, że dla psa starość zaczyna się wtedy, kiedy jej oznaki stają się już widoczne. W rzeczywistości proces starzenia zaczyna się dużo wcześniej i zależy od wielkości psa. U ras olbrzymich może rozpocząć się już nawet w wieku 5 lat, psy małych ras dłużej cieszą się młodością i do grupy seniorów wchodzą w wieku około 7 lat. Na proces starzenia wpływa wiele czynników: uwarunkowania genetyczne, jakość żywienia, tryb życia i przebyte choroby. Można przyjąć, że starość rozpoczyna się w momencie, gdy pies osiągnie 2/3 średniego, przewidzianego dla swojej rasy okresu życia. Psy, które były dobrze karmione i prowadziły aktywny tryb życia później wchodzą w ten trudny okres.

Oznaki starzenia na początku są mało widoczne i umykają naszej uwadze. Na pierwszy rzut oka nic się nie zmienia, spostrzegawczy właściciel zauważy jednak, że pies staje się bardziej stateczny, więcej śpi, chętniej chodzi niż biega i może trochę szybciej się męczy. W konsekwencji następuje zmniejszenie masy mięśniowej, za to niebezpiecznie zaczyna przyrastać tkanka tłuszczowa. To powoduje zwiększone obciążenie narządów wewnętrznych, których praca staje się spowolniona i coraz bardziej zawodna. Proces trawienia i wchłaniania ulega osłabieniu, pokarm dłużej pozostaje w pasażu pokarmowym, pojawiają się zaparcia. Jest to moment, w którym, jeśli już tego nie zrobiliśmy, trzeba koniecznie zmienić psu dietę. Powinien otrzymywać pokarm lekkostrawny, mniej energetyczny, podzielony na większą ilość posiłków.

Dobra karma dla psów w starszym wieku powinna zawierać bardzo wysokiej jakości łatwo przyswajalne składniki, które będą w stanie zapobiec odwapnieniu kości, osłabieniu wzroku i pozwolą uniknąć wielu problemów starszego wieku, takich jak utrata energii, nadwaga, zaparcia, spowolnione trawienie i tendencja do otyłości.

Na tym najbardziej dojrzałym, niełatwym etapie życia pies powinien otrzymywać specjalną karmę typu "senior", której receptura uwzględnia wszystkie potrzeby starzejącego się organizmu. Warto o tym pamiętać, bo to od diety w dużej mierze zależy jak będzie wygladała starość naszego przyjaciela. Jeśli będziemy go dobrze karmić i dbać o to, żeby miał dużo ruchu, do późnego wieku może pozostać w doskonałej formie i cieszyć się życiem.


Specyficzne potrzeby żywieniowe psów w starszym wieku:

• Z upływem lat pies staje się mniej aktywny, jego metabolizm ulega spowolnieniu, zmniejsza się w związku z tym zapotrzebowanie energetyczne organizmu. To powoduje, że powinien dostawać pożywienie o około 20% mniej kaloryczne. Niektóre psy cieszą się nadal doskonałym apetytem, nie można im o niemal 1/5 zmniejszyć ilości podawanej dotychczas karmy, bo będą głodne. Dlatego też powinny dostawać posiłki lżejsze, ale dające im komfort sytości.

• System trawienia na starość staje się mniej sprawny, dlatego konieczne jest wyeliminowanie z diety wszystkich składników ciężkostrawnych i zastąpienie je mięsem z drobiu i ryb, większą ilością warzyw a także otrębów, które pozwalają usprawnić trawienie i zwalczyć bardzo często pojawiające się w tym wieku zaparcia.

• W związku z często występującą w starszym wieku tendencją do otyłości, konieczne jest ograniczenie lipidów i glucydów, bardzo wskazany jest za to dodatek L-carnitiny, która stymuluje metabolizm tłuszczów i ogranicza ich odkładanie. Otyłość w starszym wieku jest bardzo niebezpieczna, obciąża stawy, serce, upośledza krążenie i funkcjonowanie wielu narządów wewnętrznych oraz stwarza sprzyjające warunki do rozwoju cukrzycy.

• Za źródło wszelkiego zła uważano zawsze tłuszcze, tymczasem ostatnie badania wykazują, że bardzo, a nawet bardziej niebezpieczne są cukry, dlatego ich ilość powinna być także ograniczona. To jednak powoduje, że karma staje się mniej smakowita, co w połączeniu z pojawiającym się u niektórych psów osłabieniem apetytu, może stwarzać pewne problemy. Dlatego tak istotny jest staranny dobór składników, z których przygotowywane jest pożywienie przeznaczone dla psów w starszym wieku. Muszą być doskonałej jakości, pachnące i aromatyczne, żeby pies jadł z apetytem.

• Bardzo ważne jest dostarczenie psu odpowiedniej ilości protein, żeby nie dopuścić do osłabienia mięśni. Wysokiej jakości, dobrze przyswajalne proteiny warunkują prawidłowy przebieg procesów biochemicznych, dzięki czemu ilość substancji, które są wydalane przez nerki jest znacznie mniejsza i mniej je obciąża.

• Dieta seniora musi zawierać zwiększoną ilość witaminy C i E oraz selenu, ponieważ wszystkie one mają właściwości antyutleniające i spowalniają proces starzenia się komórek. Zmniejszona powinna być za to podaż niektórych minerałów, przede wszystkim fosforu, bo zmniejszenie jego stężenia poprawia funkcjonowanie nerek.

• W starszym wieku u wszystkich psów, ale w szczególności u przedstawicieli dużych ras nasilają się problemy ze stawami. Wiele z nich ma ma trudności z poruszaniem się, szczególnie ze wstawaniem, a związane ze zwyrodnieniem stawów dolegliwości powodują, że pies niechętnie się porusza. To powoduje, że pies tyje, co jeszcze bardziej te stawy obciąża. Dla nich najlepszą karmą jest specjalistyczna dieta dla psów w starszym wieku, zawierjąca chondroprotektory, które chronią stawy i spowalniają ich degenerację.

• Starsze psy są bardziej niż młodym wieku zagrożone otyłością. Na dodatek dla nich otyłość w jest wyjątkowo niebezpieczna, dlatego wszystkimi dostępnymi sposobami należy jej zapobiegać. Dobra, lekkostrawna dieta i dużo ruchu to najlepsza metoda utrzymania odpowiedniej kondycji.



Jak karmić psa w starszym wieku?


• Niektórzy właściciele psów uważają, że dla staruszka najlepsze są gotowane w domu obiadki. Nic bardziej błędnego. Opracowanie pełnowartościowego pożywienia dla psów w starszym wieku wymaga odpowiedniej wiedzy i jest to zadanie dla specjalistów dietetyki. Nie ma możliwości przygotowania takiego posiłku w domu. Najlepsza dla seniorów jest sucha karma, a jeśli pies ma braki w uzębieniu można ją lekko namoczyć.

• Dla psów bez zębów, lub z chorobami przyzębia mokra karma w puszkach wydaje się dobrym rozwiązaniem. Psy rzeczywiście jedzą ją chętnie, ma jednak bardzo poważne wady: zawiera 80% wody, ma bardzo ubogi skład i najczęściej, z wyjatkiem specjalnych diet leczniczych, nie jest dostosowana do potrzeb psów w starszym wieku. Jedyne produkty, które rzeczywiście spełniają te wymagania to diety weterynaryjne. Ich cena jest jednak przeważnie bardzo wysoka. Ten sam efekt mniejszym kosztem osiągamy namaczając suchą karmę pół godziny przed posiłkiem.

• Starszemu psu nie powinno się zmieniać diety, z wyjątkiem sytuacji, kiedy poprzednia okazała się nieodpowiednia. Natomiast żeby nie obciążać żołądka, bardzo wskazane jest podzielenie dziennej dawki karmy na 3 – 4 części i podawanie ich zawsze o tej samej porze. Psa nie karmi się przed spacerem, tylko po powrocie. Ostatni posiłek powinien być mniejszy, starszy pies niejednokrotnie częściej zgłasza potrzebę wypróżnienia się, lepiej żeby zdołał załatwić wszystko w czasie wieczornego spaceru i nie zmuszał nas do nocnych spacerów.

• Z diety psa w starszym wieku należy całkowicie wyeliminować kości, które mogą podrażniać wrażliwą błonę śluzową żołądka, są trudne do pogryzienia, mogą powodować zadławienia i zaparcia. Na cenzurowanym są także tłuste smakołyki i słodkości, natomiast bardzo wskazane są jabłka, za którymi psy przepadają, tylko ich właściciele nie zawsze o tym wiedzą.


Do karmienia psów w starszym wieku polecamy:
doskonałą, niezawierającą chemicznych konserwantów, w 100% naturalną, duńską karmę:

Mills Farm Senior
do wyprodukowania 12 kg karmy zużyto 10 kg świeżego mięsa

więcej informacji www.millsfarm.pl



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.