Kupno psa » Decyzja o kupnie psa

Czy rodzina jest gotowa na przyjęcie psa?



Nie chodzi tu oczywiście tylko o miejsce na jego posłanie, które nawet w maleńkim mieszkaniu zawsze się znajdzie. Chodzi o to, by wszyscy domownicy zaakceptowali jego obecność, wystarczy, że jedna osoba będzie przeciwna, żeby pies stał się źródłem nieporozumień. Pies ma członków rodziny łączyć, a nie dzielić. Tam gdzie jest akceptowany i kochany, potrafi działać jak odgromnik. Kiedy właściciel wraca po pracy zmęczony do domu, wystarczy wierne spojrzenie, merdający ogonek i kudłaty łeb położony na kolanach, żeby nagromadzony w ciągu całego dnia stres ulotnił się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. 

Nie bez znaczenia jest stan zdrowia wszystkich członków rodziny, z pewnością przeciwwskazaniem może być chociażby alergia na sierść, która może spowodować, że trzeba będzie zrezygnować z posiadania czworonoga. Jeśli podejrzewamy, że ktoś z rodziny ma skłonność do alergii, warto taką ewentualność wykluczyć i przed kupnem psa zrobić testy alergologiczne albo pójść do znajomych, pobyć kilka godzin z ich psem
i sprawdzić, jaka będzie reakcja.

Hodowcy yorków często zapewniają, że psy tej rasy nie uczulają, bo mają włos a nie sierść. To nie jest prawda, bo uczulenie spowodowane jest najczęściej znajdującym się na sierści tłuszczem lub śliną pozostawioną na niej w czasie wylizywania. Prawdą jest natomiast, że są rasy psów, które uczulają bardziej i są takie, które praktycznie alergii nie powodują. Jest to sprawa bardzo indywidualna. Warto również wiedzieć, że pod okiem lekarza alergologa właściciel może się poddać kuracji odczulającej. Znam rodzinę, w której właśnie york przed powrotem swojego pana z morza był zawożony do rodziny i odbierany dopiero po jego wyjeździe. Aż do pewnego dnia, w którym rodzina z jakichś względów nie była w stanie się nim zająć. W tej sytuacji zamiast piesek do babci, jego właściciel powędrował do alergologa, przeszedł odpowiednią kurację i problem definitywnie został rozwiązany.

Jeśli w domu są małe dzieci, decyzja o nabyciu psa musi być podjęta ze szczególną ostrożnością. Choć obecność psa w domu ma z reguły doskonały wpływ na dziecko, to jednak wzajemne relacje będą wymagały stałego nadzoru. Małe dzieci często bywają w stosunku do psa niezbyt delikatne, zaś szczeniak może nie mieć jeszcze wyczucia i niechcący w zabawie zrobić dziecku krzywdę. Może więc lepiej poczekać z kupnem psa aż dziecko na tyle podrośnie, że będzie mu można łatwiej wiele rzeczy wytłumaczyć i nauczyć postępowania z psem. Dziecko musi wiedzieć, że pies to nie jest zabawka, którą można odłożyć, kiedy się znudzi, że trzeba się nim opiekować i nie wolno robić mu krzywdy. Za to kiedy dorośnie, będzie dla dziecka najwspanialszym przyjacielem, opiekunem i obrońcą.

Co jakiś czas dziennikarze rozpisują się na temat bohaterskiego psa, który wyczuł niebezpieczeństwo i w porę ostrzegł właścicieli lub komuś uratował życie. Nasz pies też jest do tego zdolny, tylko być może mieliśmy szczęście, że nie miał okazji nam tego udowodnić.

Miejsce dla psa znajdzie się w każdym domu, warto jednak zastanowić się nad rasą. Duży pies powinien mieszkać raczej na parterze lub w domu z ogrodem, bo wchodzenie, a szczególnie schodzenie ze schodów może być dla niego niebezpieczne ze względu na zagrożenie skrętem żołądka. Mocno ryzykowna jest także decyzja posiadania psa należącego do ras agresywnych w bloku, przed którym cały dzień bawią się dzieci. Jeśli nawet pies jest zrównoważony i sam nie zaatakuje dziecka, może się zdarzyć, że zostanie przez nie sprowokowany. To nic, że nigdy nikogo nie ugryzł, zawsze może to zrobić po raz pierwszy. Są psy o bardzo silnym instynkcie terytorialnym, które mają pasję pilnowania. Każdy, kto przejdzie pod drzwiami zostanie oszczekany, choćby to był tylko sąsiad z tego samego piętra. Pies, którego czujność w domu za miastem jest niezwykle przydatna, w bloku może być poważnym problemem i źródłem konfliktu ze wszystkimi sąsiadami, którzy po powrocie z pracy chcą odpocząć lub uciąć sobie spokojną drzemkę.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.