Kupno psa » Decyzja o kupnie psa

Nie kupujmy psa w prezencie!


Szczenię może być wspaniałym prezentem pod warunkiem, że osoba obdarowana o nim marzy, ale na przykład nie może sobie na taki wydatek pozwolić. Żywe stworzenie to nie odpustowa figurka od cioci, którą po jej wyjeździe można schować na dno szafy i wystawić ponownie jak za rok znowu do nas zawita. Psa trzeba przyjąć z radością i otwartym sercem, poświęcić mu dużo czasu i uwagi. Nie może być złem koniecznym, bo prędzej czy później ktoś będzie chciał się go pozbyć. Pojawienie się czworonoga w domu wywraca panujące w nim zwyczaje do góry nogami, trzeba kilka razy dziennie wyprowadzić go na spacer, nie można zamknąć domu na dziesięć spustów i pojechać na narty. Zaprzyjaźniona sąsiadka podleje kwiaty, ale niekoniecznie zajmie się naszym psem.

Pamiętajmy, że prezent ma sprawić przyjemność a nie kłopot. To, że ofiarodawca bardzo lubi psy nie oznacza, że obdarowany musi podzielać jego pasję. Przed kupnem trzeba więc z nim porozmawiać i upewnić się, czy rzeczywiście sprawimy mu tym prezentem przyjemność a opieka nad czworonogiem nie będzie ponad jego siły i możliwości finansowe. 

Jeśli już mamy pewność, że pies sprawi komuś przyjemność albo kupujemy go dla własnych dzieci, nigdy nie powinien pojawić się pod choinką. W każdym domu jest wtedy świąteczne zamieszanie, pies plącze się pod nogami i nikt nie ma czasu się nim zająć. Jest przestraszony i zagubiony, nie wie, kto jest jego panem, a kto za moment zniknie, bo jest tu tylko w gościnie. Takie doświadczenie może ujemnie odbić się na jego psychice.

Moment i sposób wejścia psa do domu jest niezwykle ważny, maluch musi przeżyć rozstanie z matką, zapoznać się z nowym otoczeniem oraz właścicielami i zobaczyć, kto jest teraz jego panem. Dla dzieci piesek pod choinką to bardzo zły sygnał, że jest to jedna z wielu zabawek, którą jeśli się znudzi, można wyrzucić lub co najmniej przestać się nią interesować. Jeśli pies ma być prezentem świątecznym, pod choinką powinien znaleźć się pięknie zapakowany rodowód lub obróżka ze smyczą a po psa cała rodzina powinna pojechać tuż po świętach. Te kilka dni oczekiwania dadzą rodzicom czas na uświadomienie dzieciom, jakie obowiązki w związku z posiadaniem psa staną się ich udziałem. Dzieci mają wspaniałe podejście do psów, wystarczy spojrzeć jak pięknie prowadzą je na wystawach i jak dobrze radzą sobie na szkoleniu i w konkursach sprawnościowych. Obecność psa w domu stwarza doskonałe warunki do uczenia dzieci odpowiedzialności, ale najpierw odpowiedzialnością przy zakupie psa muszą wykazać się … rodzice.Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.