Jak pielęgnować sierść » Pielęgnacja według barwy

Sierść biała i jasna


O białą sierść trzeba dbać już od pierwszych miesięcy życia, żeby nie dopuścić do jej przyżółcenia oraz powstania szpecących plam i zacieków. Łatwiej zapobiegać ich powstaniu niż je później mozolnie likwidować. Wystawowy pies o białym umaszczeniu wymaga bardzo systematycznej i starannej pielęgnacji oraz odpowiedniej ochrony sierści. Leśne harce możliwe są tylko w specjalnym ubranku ochronnym, a na spacerze w nieznanym terenie pies musi być cały czas na smyczy. Nie miejmy złudzeń, on ma w nosie swoją urodę i jeśli zobaczy błotniste jezioro z całą radością do niego wskoczy. I nie będzie to wina psa, tylko jego opiekuna.

Jeśli więc na spacerze na moment stracimy psa z oczu, a on po dłuższej chwili radośnie wyłoni się z krzaków w takim stanie jak na zdjęciu poniżej, nie wolno go karcić, bo on nie wie, że białego psa nie kąpie się w błotnistej kałuży. Jego pan może mieć pretensje tylko do siebie, że go nie upilnował.


Pielęgnacja białej sierści

Słyszy się czasem wypowiadane z wielkim przekonaniem twierdzenie, że lepiej nie kupować psa o białym umaszczeniu, bo bardzo się brudzi. Prawda jest taka, że biały pies nie brudzi się bardziej od psów o ciemnym umaszczeniu, tylko na jego sierści brud jest bardziej widoczny i zaniedbań w pielęgnacji za bardzo ukryć się nie da. Jeśli więc biały pies ma wyglądać schludnie i elegancko musi być systematycznie pielęgnowany. Decydując się na białego psa weźmy to pod uwagę.

Barwa sierści, podobnie jak jej struktura w dużej mierze zakodowana jest genetycznie. Bywa więc, że pies, który zgodnie ze wzorcem rasy powinien być idealnie biały, odziedziczy po swoich przodkach lekko przyżółconą sierść i niewiele na to można poradzić. Przeważnie jednak zszarzenie i zażółcenie szaty spowodowane jest złą pielęgnacją lub jej brakiem.

Dla psów wystawowych idealny kolor ma bardzo duże znaczenie i właściciel maltańczyka, bichona czy westika ani na chwilę nie może o tym zapomnieć. Najlepsze marki oferują specjalistyczne kosmetyki do pielęgnacji białej sierści, nie bez znaczenia pozostaje również podawanie psu dobrej karmy, zawierającej składniki wspomagające prawidłowe wykształcenie pigmentu.

Jeśli chodzi o środki pielęgnacyjne, z reguły dobiera się je pod kątem rodzaju owłosienia, u psów o białym umaszczeniu dochodzi jeszcze problem koloru. Zasada numer jeden to unikać preparatów zawierających olejki pochodzenia zwierzęcego, przede wszystkim olejek norkowy, który przy dłuższym używaniu zażółci nawet idealnie białą sierść.

Największym problemem psów wystawowych o białej sierści  jest ograniczone do jakiegoś miejsca lub też ogólne zażółcenie szaty. Są to predyspozycje osobnicze, są psy, które bez dodatkowych zabiegów mają zawsze idealnie białe owłosienie, są również takie, których sierść mimo systematycznej pielęgnacji wymaga przed wejściem na ring zintensyfikowania bieli.


Kąpiel

Jeśli nie mamy zastrzeżeń do koloru, do kąpieli psa o białej sierści możemy użyć szamponu pasującego do rodzaju i aktualnej kondycji jego owłosienia. Przykładowo dla psów o długiej sierści wybierzemy szampon dla psów długowłosych, dla psów o sierści przesuszonej, zniszczonej - szampon regenerujący. Dla sierści puszystej (samojedy) najbardziej odpowiedni będzie szampon proteinowy, który nada objętości i z pewnością jej nie zażółci.


Jeśli sierść ma tendencję do żółknięcia, powinniśmy do pierwszego mycia stosować szampon intensyfikujący kolor, a do drugiego mycia szampon odpowiadający rodzajowi owłosienia. Pierwszy działa na kolor, drugi na teksturę włosa. Przykładowo westika wykąpiemy najpierw szamponem intensyfikującym biel, a następnie szamponem przeznaczonym do pielęgnacji szorstkiej sierści. W przypadku silnego zażółcenia można bez obawy przez pewien czas używać zarówno do pierwszego jak i drugiego mycia szampon intensyfikujący kolor a po nałożeniu zawsze pozostawić go przez chwilę na sierści. Tego rodzaju szampon nazywany popularnie, choć nieprecyzyjnie koloryzującym, nie może zawierać wody utlenionej, bo wysuszy i zniszczy sierść. Dobre szampony zawierają naturalne składniki działające na pigment, nie niszczą sierści, można je więc stosować stale, tak jak każdy inny szampon pielęgnacyjny.

Kosmetyki do kąpieli białej sierści:


Szczotkowanie

Główną przyczyną zażółcenia są znajdujące się w kosmetykach olejki. Największym winowajcą i sprawcą żółknięcia sierści jest olejek norkowy, który zażółca sierść. Tak się składa, że większość białych psów ma długi włos, wymagający regularnego szczotkowania, w trakcie którego trzeba koniecznie spryskiwać sierść odpowiednią odżywką, żeby się nie elektryzowała i nie łamała. Najlepiej do tego celu nadaje się specjalna odżywka do białej sierści, która nie zawiera olejków Hery Dermo-protecteur. Jeśli włos jest bardzo przesuszony, można do jego regeneracji użyć odżywki z niewielką zawartością olejków, ale wyłącznie pochodzenia roślinnego.


Czyszczenie sierści na sucho

U psów, które mają szorstką lub kozią sierść, najlepiej sprawdzają się pudry w aerozolu, które czyszczą sierść nie obciążając włosa a do tego pięknie intensyfikują biel. Nie powinno się ich jednak używać do sierści długiej i jedwabistej, np. maltańczyka, którą puder może lekko usztywnić. W tym przypadku lepiej wyczyścić ją specjalnym lotionen, choć psy te kąpie się na tyle często, że rzadko pojawia się taka potrzeba. Więcej na ten temat w zakładce Czyszczenie sierści na sucho.

Kosmetyki doczyszczenia białej sierści na sucho:


Akcesoria do pielęgnacji białej sierści

Drugim, obok olejku norkowego, wrogiem białej sierści są grzebienie i druciane szczotki wykonane z tandetnego metalu, który brudzi nie tylko nasze ręce ale i szatę naszego przyjaciela. Trzeba się więc zaopatrzyć w akcesoria dobrej jakości, ze stali nierdzewnej, które są wprawdzie trochę droższe, ale jeśli się o nie dba, służą przez wiele lat. Dobrą angielską szczotkę można kupić już za około 35-40 złotych, a najlepszy grzebień jaki znam, marki Spratts za około 50 złotych, przy czym jest to przysłowiowy mercedes wśród grzebieni i nie spotkałam nikogo, komu przy normalnym użytkowaniu, udałoby się go zniszczyć. Za pospolite grzebienie i szczotki zapłacimy wprawdzie połowę tej kwoty, ale po kilku miesiącach nie będą nadawały się do użytku. Więcej na ten temat w zakładce Akcesoria do pielęgnacji.


Zażółcenie sierści  

Problem jest dwojaki:

  • cała sierść jest równomiernie przyżółcona
  • występują szpecące żółte zacieki pod oczami
Więcej na ten temat i jak sobie z tym radzić w zakładce Problemy z sierścią - zażółcenia.


Przygotowanie białej sierści do wystawy.

Istnieje sporo kosmetyków pozwalających poprawić biel i zamaskować żółte plamy na sierści. O tym jak to zrobić w zakładce Wystawy - jak poprawić urodę - poprawianie koloru.




Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.