Kupno psa » Jedziemy po szczeniaka
Wybór szczeniaka pod kątem zdrowia
Szczenię powinno być wesołe, ruchliwe i chętne do zabawy. Dobrze odchowane ma puszystą sierść, bez łupieżu i czystą, elastyczną skórę, bez wyprysków i zaczerwienienia. Nos powinien być wilgotny, bez jakiegokolwiek wycieku, oczy czyste, niezałzawione. Oprócz przejrzenia książeczki zdrowia warto upewnić się jak szczenię reaguje na dotyk, czy widzi i słyszy.
Dotyk:
- Pogłaszcz szczeniaka, podrap go za uchem i dotknij w różnych miejscach ciała. Powinien z ufnością poddawać się tym pieszczotom i okazywać wyraźne zadowolenie. Protest może świadczyć o tym, że coś go boli, wówczas trzeba odnaleźć wrażliwe miejsce i sprawdzić, co jest przyczyną problemu. Przy okazji warto upewnić się czy nie ma przepukliny, a u pieska czy obydwa jąderka są na swoim miejscu.
- Weź szczenię na kolana, lub kucnij przy nim i spróbuj zajrzeć mu do pyszczka. Powinien na to pozwolić bez warczenia i okazywania agresji.
Słuch:
Potrząśnij pękiem kluczy albo kilkakrotnie zaklaszcz w dłonie i obserwuj reakcję psa:
- Jeśli słyszy, powinien wyraźnie zareagować na odgłos i zainteresować się skąd dochodzi.
- Brak reakcji może oznaczać że pies nie słyszy, lub też jest całkowicie pozbawiony zainteresowania tym, co się wokół niego dzieje, To może to świadczyć o złym samopoczuciu, apatii lub nawet stanie depresyjnym.
- Bez cienia strachu próbuje dociec źródła dźwięku - pies odważny, niewrażliwy na hałas, który będzie się dobrze czuł w każdych warunkach. Nadaje się do mieszkania w wielkich miastach o stałym, dużym natężeniu hałasu. Na nieznajome dźwięki (np. suszarka do włosów, odkurzacz) na początku może reagować lękiem, ale za moment ciekawość zwycięża, podchodzi i próbuje ten przedmiot zidentyfikować. Bardzo prawidłowa reakcja - pies ostrożny, ale nie bojaźliwy.
- Hałas powoduje, że podskakuje ze strachu, a potem ucieka i chowa się w jakimś kącie. Pies jest bojaźliwy, wykazuje nadwrażliwość na hałas. Może przesadnie reagować chowaniem się lub szczekaniem. Nie nadaje się do mieszkania w bloku i spacerowania w centrum dużego miasta. Zdecydowanie lepiej będzie się czuł na wsi lub w domu z ogrodem, położonym przy spokojnej ulicy, z dala od tłumu i wielkomiejskiego ruchu. Uczestniczenie w wystawach kynologicznych z takim psem bywa trudne, bo może się czuć zestresowany w wystawowym zgiełku.
Wzrok:
Stojąc przed psem tak, żeby mógł to zobaczyć, przesuń kolorową tkaninę: żółtą, zieloną lub niebieską
- Jeśli pies okazuje zainteresowanie i podąża wzrokiem za ruchem tkaniny, z pewnością widzi.
- Zupełny brak reakcji i zainteresowania może ale nie musi świadczyć o tym, że szczenię nie widzi, lub słabo widzi. W tym przypadku wskazane jest przeprowadzenie większej ilości testów. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie używać do nich przedmiotów czerwonych, bo to jest barwa na którą psy są mniej wrażliwe
Poza tym warto obejrzeć sierść i skórę, która powinna być jasno różowa, bez podrażnień i wyprysków, pozostawione na podłodze odchody, które powinny być dobrze uformowane, bez śluzu i śladów krwi. Zdrowe szczenię powinno być pełne energii, reagować na zaproszenie do zabawy, poruszać się sprawnie, bez upośledzenia ruchu.
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!