Kupno psa » Jakiego psa kupić ?

Duży czy mały?


Wszystko zależy od tego, co kto lubi. Jedni uwielbiają maleńkie, filigranowe pieski, inni wolą duże, potężne psy, z którymi można się wybrać na rowerową wycieczkę lub biwak nad jeziorem. Oprócz tych bardzo indywidualnych preferencji istnieje szereg czynników, które przy wyborze wielkości psa trzeba wziąć pod uwagę:

• Duże psy powinny mieszkać na parterze, a najlepiej w domu z ogrodem. Osobie, która mieszka na czwartym piętrze bez windy kupno dużego psa stanowczo należy odradzić ze względu na ich wyjątkową podatność na skręt żołądka. Poważny problem pojawi się także w wypadku choroby na tyle poważnej, że pies przez jakiś czas będzie miał problem z chodzeniem, a musi wyjść co najmniej trzy razy dziennie, żeby się załatwić. Z małym psem w takiej sytuacji łatwiej sobie poradzić, bez większego trudu można go wziąć na ręce lub wsadzić w specjalną torbę, zanieść do lekarza i na siusiu, a następnie przynieść z powrotem do domu.

• W mieszkaniu duży pies zajmuje znacznie więcej miejsca niż maluch, który zmieści się wszędzie. Trzeba dla niego przewidzieć odpowiednio duże miejsce na legowisko, na którym będzie mógł się swobodnie wyciągnąć i przez cały czas móc obserwować domowników. W przeciwnym razie, chcąc być bliżej właścicieli będzie się kładł gdzie popadnie, najczęściej na przejściach, co w małym mieszkaniu spowoduje, że stale ktoś będzie się o niego potykał. W dużym, przestronnym wnętrzu ten problem oczywiście odpada. Z drugiej strony, duże psy są z reguły spokojniejsze, w przeciwieństwie do niektórych maluchów ale i tych średniej wielkości, które są często bardzo żywiołowe i których, mimo ich niewielkiego wzrostu, wszędzie jest pełno.

• Duże psy są bardzo kosztowne w utrzymaniu. To, że jedzą więcej jest oczywiste, ale trzeba pamiętać, że ze względu na szczególne potrzeby układu kostnego, nie tylko w okresie wzrostu ale przez całe życie, powinny otrzymywać wysokiej jakości specjalistyczną karmę dla psów dużych ras, która jest oczywiście odpowiednio droższa. Wprawdzie za wizyty lekarski płaci sie tyle samo, ale już koszt środka odrobaczającego czy przeciwpchelnego jest dużo wyższy. Podobnie jest z ceną wszystkich akcesoriów, takich jak obroże, smycze, czy legowisko. 

• W czasie wakacji, duży pies to także duży problem, chyba, że zawsze w domu zostaje ktoś z domowników, kto może się nim zaopiekować. Trudno sobie wyobrazić wyjazd samochodem na wakacje, jeśli trzeba będzie w nim pomieścić potężnego doga i czteroosobową rodzinę. Jeśli ktoś prowadzi aktywny tryb życia i jest pasjonatem turystyki z pewnością bardziej odpowiedni będzie maleńki piesek, który nie zajmuje dużo miejsca i którego można zabrać dosłownie wszędzie. Jeśli będzie w odpowiedniej torbie, to można go wziąć nawet tam, gdzie zwyczajowo psów wprowadzać nie wolno. Swoją drogą trudno zrozumieć dlaczego u nas do podrzędnej, przydrożnej restauracji nie można wejść z dobrze wychowanym psem, podczas gdy hałaśliwe, podpite towarzystwo może się rozpychać i bezkarnie zakłócać spokój. Zupełnie inaczej jest w większości innych krajów europejskich, gdzie drzwi restauracji są dla psów szeroko otwarte, są w nich mile widziane, traktowane z życzliwą sympatią a i w kuchni zawsze coś smacznego się dla nich znajdzie. Kiedy wystawiałam moje sznaucery miniaturowe i jeździłam z nimi po całej Europie, ani razu nie zdarzyło mi się, żeby koś zamknął przede mną drzwi sklepu lub restauracji. Wręcz przeciwnie, niejednokrotnie zdarzało mi się, że w różnych miejscach ktoś przyniósł miseczkę wody, bo na dworze było gorąco.  


Decydując się na wielkość psa, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę wiek i temperament dzieci. Bardzo często uważa się, że dla małego dziecka najlepszy jest mały pies. Niestety czasem taka przyjaźń bywa trudna i obarczona ryzykiem, bo wiele miniatur, zwłaszcza jeśli przedtem byly w centrum uwagi całej rodziny, może z trudem akceptować pojawienie się dzieci, a to jest już sytuacja nie tylko kłopotliwa ale i niebezpieczna.  

Duże psy są przeważnie bardziej od małych zrównoważone, wiele z nich znakomicie sprawdza się w towarzystwie małych dzieci, wobec których są zaskakująco delikatne i opiekuńcze. Problemem może być tylko ich brak wyczucia własnej wielkości, mogą, np. zrywając się nagle z podłogi na dźwięk dzwonka do drzwi, niechcąco potrącić będące blisko przy nim dziecko. Moje dzieci wychowały się ze sznaucerami miniaturowymi i olbrzymem, które oczywiście mieszkały z nami w domu. Nigdy nie było najmniejszego problemu, choć jednak najlepszym, niezwykle opiekuńczym towarzyszem ich zabaw był zdecydowanie olbrzym, który w obecności dzieci zamieniał się w pełną delikatności nianię. Nie zdarzyło się, żeby kiedykolwiek pojawił się najmniejszy cień zagrożenia, ale też dzieci były nauczone jak należy postępować z psem i wiedziały że psa, nawet najbardziej cierpliwego nie wolno zamęczyć. Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.