Pielęgacja sierści » Papiloty i kucyki

Upinanie kucyka u yorkshire teriera


Słynny kucyk zwany z angielska „top knot” jest nierozerwalnie związany z wystawowym wizerunkiem yorka, shih tzu i maltańczyka. Jego prawidłowe upięcie jest wielka sztuką, zwłaszcza, że u każdej z wymienionych ras upina się go inaczej. Potrzebne nam będą dwa grzebienie: jeden do rozczesywania, drugi ze szpikulcem do wydzielania pasma, które posłuży do zrobienia kucyka. Bardzo ważna jest jakość gumek. To nie mogą być zwykłe recepturki, tylko gumki lateksowe, które są bardzo elastyczne i co najważniejsze nie wyrywają włosa. Gumek nie wolno ściągać bo to bardzo niszczy włos, rozcina się je specjalnymi nożyczkami.

Na co dzień można spiąć kucyk frotką, zwłaszcza, jeśli nie zakładamy kokardki. Na wystawę musi być kokardka i to specjalna, zwana pufką. Yorki zazwyczaj występują w kokardkach czerwonych, mogą być zdobione różnymi błyskotkami, oczywiście bez przesady, bo najważniejsza jest elegancja. Ringówka i kokardka powinny tworzyć kolorystyczną całość. Wystawowy kucyk musi wytrzymać nieraz wiele godzin, dlatego warto go utrwalić dobrym, niewidocznym lakierem.
Yorkshire terrier powinien mieć maleńkie, stojące, ostro zakończone uszy. Ponieważ są one elementem słynnego kucyka, to od nich należy rozpocząć przygotowanie do wystawy. Wewnętrzną stronę ucha na całej powierzchni strzyżemy krótko maszynką. Włos wystający poza małżowinę uszną obcinamy króciutko nożyczkami, bo ucho musi być małe, trójkątne i ostro zakończone. Na zewnętrznej stronie małżowin usznych, w ich dolnej części sięgającej do połowy ucha lub przy dużych uszach do 1/3 ich wysokości, od strony środka głowy zostawiamy długi włos po to, by można go było później wpiąć do kucyka.

Specjalnym grzebieniem ze szpikulcem oddzielamy włos, który będzie potrzebny do jego upięcia. Obrysowujemy linię idącą od zewnętrznego kącika oka przez podstawę ucha, zgarniając długie włosy uprzednio pozostawione na jego tylnej części, dalej przez guz potyliczny do podstawy drugiego ucha i kącika drugiego oka. Zamknięcie tej linii w miejscu przełomu czołowego miedzy oczami pozwoli nam wydzielić pasmo, z którego upniemy kucyk.

Rozczesujemy je dokładnie w górę starannie włączając długie pasma pozostawione na tylnej stronie małżowiny usznej. Są one bardzo ważne, bo pozwolą nam maksymalnie zbliżyć uszy, które zgodnie ze wzorcem muszą być blisko siebie i stać pionowo na głowie, tak, aby czubek ucha znajdował się na linii przechodzącej przez środek oka lub jego zewnętrzny kącik.

Tak wyczesany kucyk związujemy lateksową gumką. Od strony czoła specjalnym grzebieniem ze szpikulcem formujemy charakterystyczna bombkę a na końcu zapinamy przynoszącą podobno szczęście czerwoną kokardkę. Rozkładamy równomiernie pióropusz włosów i zachwycamy się swoim dziełem.

 

Radzimy:
  • Włosy w kucyku muszą być równo rozłożone i nie mogą ciągnąć. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na to, żeby nie podciągały powiek, ponieważ zbyt mocne naciągniecie kucyka u psów o bardzo wypukłych oczach może doprowadzić do wypadnięcia gałki ocznej.
  • kucyk trzeba codziennie rozczesać i upiąć na nowo
  • kokardki nie powinno się zakładać bezpośrednio na włosy, trzeba je zawsze przedtem spiąć lateksową gumką i dopiero wtedy dopiąć kokardkę
  • gumki nie wolno z kucyka ściągnąć, bo wyrwiemy przy tym sporo włosów, trzeba ją delikatnie rozciąć specjalnymi, przeznaczonymi do tego celu nożyczkami uważając, żeby nie poprzecinać włosów



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.