Rasa pochodzenie rodowód » Co to znaczy pies rasowy ?

 Wzorzec rasy

Na wystawie stojący przy ringu wystawowym obserwatorzy zastanawiają się czasem, jakie są kryteria sędziowania, dlaczego jeden pies otrzymuje wysoką lokatę a inny wyglądający niemal identycznie, plasuje się na końcu stawki. To kryterium to zgodność prezentowanego psa ze wzorcem rasy. Nie ma psów idealnych, ale im bardziej wygląd psa, sposób poruszania się i temperament odpowiada temu wzorcowi, tym wyższa powinna być jego lokata w prezentowanej stawce.

AXEL del Monte Alago - Zwycięzca Świata, Zwyciezca BIS, Poznań’2006
najlepsza ilustracja wzorca rasy
 
Wzorzec zawiera mniej lub bardziej szczegółowy opis cech danej rasy. Prawo jego opracowania przysługuje temu państwu, na którego terytorium rasa powstała. Po zaakceptowaniu go przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, co jest z reguły procesem skomplikowanym i trwa niejednokrotnie kilka lat, wzorzec staje się obowiązujący dla wszystkich krajów zrzeszonych w tej organizacji. Rasa zostaje zaliczona do jednej z dziesięciu grup a jej opis zyskuje nazwę „wzorzec FCI” lub „standard FCI”. Zostaje mu przypisany unikalny numer, który się nie zmienia nawet wtedy, kiedy sam wzorzec po pewnym czasie ulega zmianie. Wzorce dla ras miejscowych krajów nienależących do FCI ustala komisja standardów tej organizacji.

Dla ujednolicenia wzorców Międzynarodowa Federacja Kynologiczna opracowała schemat wzorca rasy który precyzuje, jakie informacje i w jakiej kolejności powinny w nim zostać zamieszczone. Niektóre starsze wzorce nie odpowiadają temu schematowi, zostały jednak pozostawione w pierwotnym brzmieniu.

Zmian we wzorcu może dokonać tylko naczelna organizacja kynologiczna kraju, w którym go opracowano. Takie zmiany są przeważnie wynikiem prac nad doskonaleniem rasy. Stają się obowiązujące po zaakceptowaniu ich przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Zdarza się, że Związki Kynologiczne w poszczególnych krajach wprowadzają do obowiązujących wzorców pewne ograniczenia, dotyczące przeważnie kopiowania uszu, ogonów, granicy wzrostu lub rodzaju umaszczenia. Mogą one jednak obowiązywać tylko na wystawach krajowych w tym kraju, w którym je wprowadzono. Natomiast na wszystkich wystawach międzynarodowych obowiązuje wyłącznie oficjalny wzorzec Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI).

Jeśli chodzi o określenie charakteru psa, wzorce ras ograniczają się przeważnie do jednego zdania. Dlatego też w trosce o zachowanie właściwej psychiki danej rasy lub grupy ras, kluby przeprowadzają odpowiednie próby użytkowe, które mają na celu utrzymanie ich pierwotnego charakteru i przydatności.

Na końcu wszystkich opisów ras jakie znajdują się na tym portalu zamieściliśmy również wzorce. Mimo, że często nie są wyczerpujące, to jednak warto się z nimi zapoznać. Szczególnie osoby przygotowujące psy na wystawę powinny je znać na pamięć, bo precyzują np.jak powinna wyglądać wzorcowa sylwetka psa. Jest to szczególnie istotne u psów o bardzo obfitym owłosieniu, w którym, tak jak np. u pudla, trzeba ją wyrzeźbić nożyczkami. Nie da się tego dobrze zrobić nie wiedząc jak powinien wyglądać wzorcowo zbudowany pies. Bo to jest ten ideał do którego należy dążyć, a wprawna ręka groomera, proszę mi wierzyć, czyni cuda.Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.