Problemy z psią sierścią
Przesuszenie skóry i sierści
Przesuszona sierść jest zazwyczaj matowa, pozbawiona sprężystości, fruwająca, łatwo się elektryzuje i łamie. Do tego najczęściej dochodzi zszarzenie i utrata pigmentu. U ras długowłosych, np. yorków, włos zamiast spływać wzdłuż ciała jest nastroszony i odstający. Niezależnie od tego pogarsza się również stan skóry, która staje się mniej elastyczna, sucha, często pokryta łupieżem.
Przyczyn przesuszenia może być wiele:
- rekonwalescencja po przebytych chorobach
- ciąża i odchowanie szczeniąt
- zbyt uboga lub źle zbilansowana dieta
- długie przebywanie na silnym słońcu
- zbyt suche powietrze w mieszkaniu
- stosowanie nieodpowiednich kosmetyków
Problemy wynikające z przyczyn zdrowotnych oraz nieodpowiedniego żywienia kończą się zazwyczaj po ustąpieniu czynnika, który je spowodował. Kiedy pies wraca do zdrowia, suczka przestaje karmić, sierść powoli zaczyna się wzmacniać. Odpowiednia pielęgnacja oraz podawanie wysokowartościowej diety może ten proces zdecydowanie przyspieszyć.
Silne nasłonecznienie ma bardzo niekorzystny wpływ na okrywę włosową naszego przyjaciela. Wydaje się, że przebywanie na świeżym powietrzu to samo zdrowie, w rzeczywistości jednak szybko pojawiają się widoczne skutki działania promieni słonecznych: sierść staje się przesuszona, łamliwa i bardzo często spłowiała. Można temu zapobiec spryskując ją przed wyjściem na dwór odpowiednią odżywką zawierającą filtr UV. Jest to szczególnie ważne, jeśli pies towarzyszy nam podczas wakacji w miejscach, w których jest narażony na wyjątkowo silne działanie promieni słonecznych. Jeśli ktoś planuje wystawianie psa musi pamiętać, że nie da się w ciągu kilku dni zregenerować zniszczonej przez słońce sierści. Lepiej więc często spryskiwać ją odżywką zawierającą olejki i pogodzić się z tym, że wskutek bardziej szczodrego jej stosowania sierść będzie trochę mniej puszysta i może wyglądać mniej efektownie, niż dopuścić do jej przesuszenia.
W zimie czynnikiem, który powoduje wysuszenie włosa jest przede wszystkim zbyt suche powietrze w mieszkaniu. Ma ono fatalny wpływ nie tylko na zwierzęta, ale również na ludzi. Zawieszenie na grzejnikach pojemników z wodą lub zainstalowanie nawilżacza będzie miało dobroczynny wpływ nie tylko na sierść psa, ale i na cerę jego właścicielki. Warto to wziąć pod uwagę!
Bardzo częstą przyczyną przesuszenia sierści jest stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do jej pielęgnacji. W żadnym wypadku nie wolno stosować szamponów przeznaczonych dla ludzi, w tym również tych dla niemowląt, bo mają zbyt wysokie pH i niszczą sierść. Takie samo działanie ma ulubione, choć niestety czasem jeszcze polecane przez lekarzy weterynarii szare mydło. Do kąpieli stosujmy wyłącznie preparaty przeznaczone dla psów i to nie te, które w cenie kilku złotych możemy znaleźć na półkach supermarketów. Takie produkty są najczęściej pozornie tanie, w efekcie ich stosowanie może nas drogo kosztować.
Co robić z przesuszoną sierścią?
Przy pierwszych oznakach przesuszenia sierści trzeba podjąć odpowiednie działania. Im szybciej to zrobimy, tym łatwiej będzie przywrócić jej elastyczność i ładny, zdrowy wygląd.
-
przy lekko przesuszonej sierści
Wiadomo, że do pielęgnacji białej sierści nie powinno się używać olejków, bo po pewnym czasie mogą spowodować żółknięcie sierści. Niestety czasem trzeba zdecydować się na mniejsze zło, bo łatwiej przed wystawą poprawić biel owłosienia, niż zregenerować zniszczoną sierść. Zawsze jednak należy unikać olejku norkowego, bo ze wszystkich olejków stosowanych w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji psów zażółca zdecydowanie najbardziej.
-
przy mocno przesuszonej sierści
Bardzo dobre efekty daje następująca kuracja:
W ciągu dwóch tygodni kąpiemy psa trzykrotnie. Za każdym razem przed kąpielą, po dokładnym rozczesaniu i usunięciu supłów, spryskujemy sierść bardzo obficie odżywką regenerującą Hery Dermo-reparateur Peaux Sensibles albo nawet olejkiem Espree Hot Oil Treatment tak, żeby sierść była wyraźnie tłusta. Dokładnie wmasowujemy ją we włos i skórę. Zawijamy psa w ręcznik i pozwalamy mu na dowolnie długą drzemkę. Im dłużej, tym lepiej. Dobrze by było, żeby był po spacerze, wtedy śpi spokojnie i nie ma ryzyka, że będzie się próbował pozbyć się olejku wycierając go w meble i dywany. Tak czy inaczej, lepiej nie spuszczać go z oka.
W czasie snu sierść i skóra wchłoną większość olejku, resztę bez problemu usuniemy w czasie kąpieli. Myjemy sierść dwukrotnie szamponem regenerującym (Hery Shampooing Peaux Sensibles lub Espree Energee Plus), a po spłukaniu i osuszeniu sierści ręcznikiem nakładamy na 3-5 minut balsam (Hery Apres Shampooing Peaux Sensibles). Lekko go spłukujemy, nic się nie stanie jeśli niewielka ilość balsamu wyjątkowo zostanie na sierści. Następnie dokładnie odciskamy ją ręcznikiem i suszymy umiarkowanie ciepłą suszarką. Im więcej odało się usunąć wilgoci, tym krócej trzeba będzie ją suszyć. A suszarka, jak wiadomo, wysusza. Pamiętajmy również o tym, żeby woda do kąpieli była ciepła, ale nie gorąca, a suszarka nastawiona na niezbyt wysoką temperaturę, trzymana w odległości około 30 cm od sierści.
Kosmetyki do kuracji regenerującej
Takie trzyktotne mycie ciągu dwóch tygodni ma znakomity wpływ na jakość owłosienia. Właściciele psów szorstkowłosych często obawiają się, że tego rodzaju kuracja u psów szorstkowłosych może zmiękczyć sierść. Miałam piękne, dużo wystawiane i bardzo utytułowane sznaucery i mogę zapewnić, że jeśli sierść jest regularnie trymowana, nic się nie stanie. Swoim psom robiłam po zakończeniu sezonu wystawowego taką kurację dla zregenerowania skóry i wzmocnienia sierści, jeśli pies ma rzeczywiście szorstką, dobrze wypielęgnowaną szatę, dwutygodniowe odstępstwo od kanonów pielęgnacyjnych jej nie zmiękczy. Jeśli sierść jest z natury miękka i tak trzeba ją będzie doprowadzić do porządku odpowiednio częstym trymowaniem. Dbajmy więc przede wszystkim o sierść, żeby było co trymować.
Kuracja regenerująca przy użyciu wymienionych kosmetyków może być stosowana nawet przy podrażnionej i poranionej skórze. Warto ją stosować w okresach spadku formy, rekonwalescencji, po szczeniakach i wymianie sierści, a także po upalnym lecie i po bardzo śnieżnej, zasolonej zimie, bo zdecydowanie przyspieszy powrót sierści idealnej kondycji.
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!