Akcesoria do pielęgnacji sierści

Trymery do psiej sierści



Są rasy, których sierść wymaga trymowania, bez którego pies nie będzie miał zgodnego ze wzorcem rasy owłosienia. Usunięcie martwego włosa konieczne jest również dla zdrowia skóry i sierści. Skoro nie można tego uniknąć pozostaje tylko tak skompletować akcesoria, by móc zrobić to szybko i dobrze.

Wielu właścicieli psów, które wymagają trymowania robi to palcami i jest to najlepszy trymer, jaki można sobie wyobrazić. Wbrew pozorom łatwiej trymuje się nożykiem trymerskim, choć u wielu psów, wystawowych co najmniej głowę i nogi warto trymować palcami.

Problem w tym, że włos czasem trudno uchwycić, bo wyślizguje się z rąk. Żeby temu zapobiec można:
  • Posypać sierść oraz palce specjalnym pudrem, który ułatwia uchwycenie włosa
  • Nałożyć na palce odpowiednie do ich wielkości naparstki do trymowania. Są elastyczne i łatwo przylegają do palców, trzeba tylko dobrać odpowiedni wymiar


  • Nałożyć na palce lateksowe paluszki do trymowania. Są bardziej elastyczne niż naparstki i tak cienkie, że się ich praktycznie nie czuje.



Osoby, które wolą usuwać martwy włos trymerem, również mają w czym wybierać. Jest sporo dobrych trymerów, ważne jest, żeby były wykonane z dobrej stali. Nożyk trymerski nie może być za ostry, włos ma być przy jego pomocy wyciągany a nie ucinany. Na początku, zanim się lekko przytępi trzeba bardzo uważać, żeby nie ucinać włosa, tylko usuwać go pociągając zawsze zgodnie z kierunkiem wzrostu.

Uchwyt powinien być wygodny, dopasowany do ręki, bo trymowanie trwa długo i jest wystarczająco męczące, by dodawać do tego dyskomfort uwierającej dłoń trymera.



Ze względu na konstrukcję i zastosowanie, trymery można podzielić na:


  • Trymery tradycyjne, w których tak jak w nożu, ostrze jest przedłużeniem uchwytu


Tego rodzaju trymery są podstawowym narzędziem do pielęgnacji psów szorstkowłosych, które wymagają bardzo systematycznego trymowania. Doskonale sprawdzają się szczególnie na wierzchniej stronie szyi, grzbiecie i bokach tułowia. W niektórych miejscach, takich jak np. kończyny sznaucerów lub terierów oraz chociażby głowa westhighlanda, gdzie trzeba dużej precyzji, bezkonkurencyjne pozostają palce groomera. Dlatego wielu doświadczonych hodowców, bo to oni najpiękniej przygotowują swoje psy na wystawę, na pytanie jaki trymer jest najlepszy - odpowiada: palce.

Są również miejsca, które ze względu na wyjątkową wrażliwość dopracowuje się degażówkami lub nawet maszynką, zwłaszcza jeśli tak jak np. wewnętrzna strona ud i brzuch, są całkowicie niewidoczne.

Ostrza w nożykach trymerskich różnią się długością ząbków, ich grubością oraz szerokością rozstawienia. Minimum, to dwa trymery: drobny - do wszystkich tych miejsc, w których włos jest cieńszy i delikatny, oraz gruby – wszędzie tam gdzie włos jest grubszy i mocny. Oto dwa najbardziej popularne zestawy:


Podczas przygotowywań przed wystawą taki zestaw może okazać się niewystarczający i trzeba będzie dokupić jeszcze jeden trymer do wypracowania drobnych detali.

Widoczny poniżej zestaw powinien usatysfakcjonować nawet wymagającego groomera. Zawiera cztery różnej grubości trymery, które dają praktycznie nieograniczone możliwości.


COARSE - rzadki - do trymowania całego ciała psów o mocnym i grubym włosie
MEDIUM - średni - najbardziej uniwersalny, do trymowania całego ciała
FINE - drobny - do trymowania głowy, karku i niektórych prac wykończeniowych.
ULTRA FINE - bardzo drobny - do głowy, uszu i niektórych prac wykończeniowych.

Poza wymienionymi są jeszcze oczywiście znakomite trymery wykonane z najlepszej stali, trwałe, nierzadko bardzo drogie, ale i warte swojej ceny. Niestety muszę rozczarować wielu właścicieli psów szorstkowłosych – nikt jeszcze nie wyprodukował trymera, który by sam, bez udziału właściciela, usuwał martwe owłosienie.

Uwaga - bardzo ważne !
trymery tradycyjne dobiera się w zależności od tego, którą ręką właściciel będzie psa trymował. Są specjalne trymery dla osób leworęcznych i zamawiając trymer w sklepie internetowym, trzeba to koniecznie zaznaczyć. Trymer niedopasowany do ręki jest bezużyteczny.

  • Trymery poprzeczne (hakowe), przypominające grabie



Trymery hakowe doskonale wyczesują podszerstek, ale nie zastępują trymowania, które ma na celu usunięcie martwego włosa okrywowego. Natomiast oba te trymery bardzo dobrze się uzupełniają. Najpierw przeciągamy przez sierść trymer hakowy w ten sposób, by jego ostrze było zatopione w sierści ale nie dotykało skóry. Następnie tak przerzedzoną sierść trymujemy tradycyjnym trymerem lub palcami. Istnieje cała gama trymerów hakowych, które różnią się szerokością odstępów miedzy nożykami. Trzeba je dobierać odpowiednio do grubości i gęstości włosa. Pracuje się nimi niezwykle szybko i łatwo, trzeba więc uważać, żeby nie wyciągnąć za dużo sierści, bo z takim niebezpieczeństwem trzeba się liczyć. Tego rodzaju trymery są bardzo przydatne do przygotowania sierści do wystawy, trzeba tylko w posługiwaniu się nimi nabrać wprawy.

  • Dwufunkcyjny trymer/zgrzebło 



 

A to ostatnia nowość: DANISH TWIN KING 2in 1, dwustronne zgrzebło/trymer do usuwania martwej sierści i podszerstka. Ma dwa różne ostrza, które dzięki opatentowanemu przez producenta kształtowi nie przecinają włosa okrywowego. Jest bardzo funkcjonalny, bez najmniejszego zmęczenia można nim wyczesać nawet dużego psa. Usuwa zarówno podszerstek jak i martwy włos okrywowy. Nadaje się dla psów o krótkim i średniej długości włosie.
 

  • Trymery na żyletkę
Jest to trymer stosunkowo najrzadziej używany, pokazuje go jednak, bo wiele osób używa go do modelowania sierści, do wyciągania martwego włosa w celu przerzedzenia sierści oraz przede wszystkim do jego skracania. Jako jedyny trymer posiada wymienne ostrza.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.