Jak pielęgnować sierść ? » Szczotkowanie i czesanie

Szczotkowanie psów długowłosych


 
np. yorkshire terriery, charty afgańskie, maltańczyki


Niezbyt liczne psy należące do tej grupy mają długą, często sięgającą do ziemi, piękną, prostą, jedwabistą sierść, idealnie przylegającą do ciała. Jest to szata całkowicie pozbawiona podszerstka, która strukturą i wyglądem bardziej przypomina ludzkie włosy niż zwierzęcą sierść. Podobnie jak całe ciało, również nogi psa pokryte są długim jedwabistym włosem.



 
Jest to wyjątkowo efektowne owłosienie, wymagające niestety bardzo systematycznej pielęgnacji. Każde zaniedbanie spowoduje powstawanie się supłów i filców, które całkowicie zniweczą niezwykłą urodę i elegancję tego owłosienia. U psów o tak dekoracyjnej sierści każdy włos jest na wagę złota. Szczotkuje się ją 2-3 razy w tygodniu bardzo delikatnie, dobrej jakości szczotką. Rozpoczynamy zawsze od rozczesania metalowym grzebieniem, najlepiej robić to warstwami, zaczynając od dołu. Dla ułatwienia najlepiej położyć psa na boku, podzielić sierść na poprzeczne pasma i wierzchnią warstwy podpiąć w górę specjalnymi klamrami. Pamiętajmy, że psy długowłose szczotkujemy zawsze z włosem, bo szczotkowanie pod włos powoduje jego plątanie.


Do szczotkowania psów długowłosych przydatne są trzy rodzaje szczotek:
  • włosiana
  • włosiano plastikowa
  • druciana (szpilkowa)

Najbardziej uniwersalna jest szczotka włosiana, która doskonale rozczesuje nie wyrywając włosa. Najlepiej gdyby była zrobiona z prawdziwego włosia, może być poprzetykana cienkimi, sprężystymi plastikowymi pręcikami. Kiedy włos podrośnie potrzebna będzie szczotka druciana, powinna być najwyższej jakości, wykonana ze stali nierdzewnej, z idealnie gładko zakończonymi końcówkami.

Kupując szczotkę drucianą trzeba zwrócić uwagę na to, żeby igły nie były zakończone nasadzanymi na ich końce plastikowymi kapturkami, które odstają i wyrywają włos. Jeśli szczotka ma plastikowe zakończenia muszą być idealnie gładko stopione z drutem. To, czy końcówki szpilek są gładko zaokrąglone i nie kaleczą, najlepiej sprawdzić przeciągając szczotkę po wewnętrznej stronie dłoni, natomiast to, czy nie wyrywają włosa - na własnej czuprynie. Jeśli po przeczesaniu szczotką znajdziemy na niej wczepione w nią włosy, z zakupu powinniśmy zrezygnować, bo szczotka, która wyrywa sierść, dla psa o tak delikatnym włosie się nie nadaje. Psy długowłose nie linieją i sezonowo nie wymieniają włosa, na to żeby ich szata osiagnęła wystawową długość przyjdzie nam czekać nawet dwa lata, to tłumaczy dlaczego tak bardzo trzeba o nią dbać i systematycznie ją pielęgnować.

Wielokrotnie spotykałam z teorią, że do szczotkowania yorka można stosować metalową szczotkę. Jest to bardzo poważny błąd, szczotek metalowych, posiadających dużą ilość cienkich zakrzywionych drucików, tzw. pudlówek, do długiego, jedwabistego włosa używać nie można, bo go niszczą i wyrywają. Jeśli ktoś nie wierzy, niech ją przeciągnie przez własne włosy. Takie szczotki przeznaczone są wyłącznie do pielęgnacji sierści dwuwarstwowej, a konkretnie, jak widać na zdjęciu, do usuwania podszerstka. Zadaniem tej szczotki jest wyczesywanie martwego włosa i podszerstka a nie jego rozczesywanie.

Więcej na temat grzebieni i szczotek oraz innych przydatnych akcesoriów w zakładce Akcesoria do pięlegnacji.




Przed szczotkowaniem trzeba koniecznie sprawdzić czy w sierści nie ma supłów i najpierw  je rozczesać. O tym jak to zrobić w zakładce Problemy z sierścią - supły i filce. Jest to bardzo ważne, bo jeśli w trakcie szczotkowania zahaczymy o supeł, możemy go pociągnąć i wyrwać sporo włosa. Takie „wypadki przy pracy” powodują, że pies traci zaufanie do właściciela i na sam widok szczotki będzie uciekał i krył się po kątach. Kolejność jest następująca: usuwamy wszystkie supły, potem przeczesujemy sierść metalowym grzebieniem bardzo dokładnie i na tyle powoli, żeby natrafiwszy na pominięty supeł można się było w porę zatrzymać i go rozplątać. Dopiero gdy sierść jest całkowicie rozczesana przystępujemy do szczotkowania.

Długiej sierści nigdy nie wolno szczotkować na sucho, bo włos się elektryzuje, plącze i niszczy. Zawsze trzeba ją spryskać specjalną odżywką w aerozolu, dobraną do rodzaju i aktualnych potrzeb owłosienia. Wybór jest duży, generalnie rzecz biorąc, im bardziej przesuszony włos, tym zawartość olejków powinna być większa. Najbardziej uniwersalna i niezawodna jest specjalna odżywka dla psów długowłosych Hery Demelant Poils Longs. Więcej o tym, czym należy się kierować przy wyborze odżywki piszemy tutaj. Pamiętajmy, żeby szczotkować powoli, bo energiczne i szybkie pociągnięcia szczotką powodują elektryzowanie i plątanie się sierści.





Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.