Opieka nad chorym psem

Podawanie leków


Pierwsza i najważniejsza zasada podawania leków - nigdy na własną rękę, zawsze po konsultacji z lekarzem weterynarii. Nie wolno podawać leków przeznaczonych dla ludzi, ani leków weterynaryjnych, które pozostały po dawnych kuracjach. Trzeba również pamiętać o sprawdzeniu daty ważności, dokładnym zamknięciu pojemnika i odstawieniu go w miejsce niedostępne dla dzieci i zwierząt.

Podawanie tabletek

Pies z reguły nie lubi tabletek i po mistrzowsku nas oszukuje. Jeśli podajemy ją zawiniętą w plasterek szynki, trzeba bardzo pilnować czy rzeczywiście ją połknął, bo często kiedy już jesteśmy przekonani, że się udało, wyplutą tabletkę znajdujemy na podłodze.

Jest kilka metod podawania tabletek:
  • Rozkruszamy tabletkę na bardzo małe kawałki i mieszamy ją z jakimkolwiek jedzeniem, np. białym serem. Można to zrobić tylko wtedy, kiedy tabletka nie ma otoczki, a co najważniejsze nie jest gorzka. Jeśli wrzucimy całą tabletkę z pewnością ją znajdzie i zostawi na dokładnie wylizanym talerzu.
  • Wciskamy tabletkę w kawałek dobrze schłodzonego masła. Sadzamy psa, stajemy za nim i odchylamy jego głowę do tyłu trzymając ją od góry za szczękę na wysokości kłów. Odciągamy żuchwę w dół i wkładamy tabletkę jak najgłębiej u nasady języka. Trzymając głowę nadal w tej samej pozycji zamykamy psu pysk i gładzimy go po szyi, bo to wywołuje potrzebę połykania śliny i przy tej okazji tabletki. Trzymając dłoń na gardle psa wyczujemy moment, w którym tabletka zostanie połknięta.
  • Przygotowujemy kilka kawałków mięsa, kiełbasy lub żółtego sera. W jeden z nich wciskamy tabletkę. Dajemy psu komendę „siad” i machamy kawałkiem mięsa, żeby wzbudzić jego zainteresowanie. Następnie rzucamy jeden kawałek, dość szybko następny, a kiedy pies jest rozochocony rzucamy trzeci kawałek nafaszerowany tabletką i zaraz bardzo szybko czwarty, bo wtedy musi połknąć poprzedni. Ta metoda bardzo dobrze zdaje egzamin w przypadku dużych psów, dla małego taki kawałek może być za duży i pies będzie usiłował go rozgryźć. A wtedy odkryje tabletkę i oczywiście ją wypluje.                                                                     

Podawanie lekarstw w płynie

Podawanie łyżeczką się nie sprawdza, bo na ogół lekarstwo jest wszędzie tylko nie tam, gdzie być powinno.

Za to doskonale zdaje egzamin plastikowa strzykawka, oczywiście bez igły. Nabieramy do niej odpowiednią ilość lekarstwa, odchylamy głowę psa w górę, wkładamy strzykawkę dość głęboko, wzdłuż policzka między fafle i zęby.

Naciskamy tłoczek i powoli wyciskamy lekarstwo tak, żeby rozpływało się po policzku a nie spływało prosto do gardła, bo pies może się zakrztusić. Jeśli trzeba można podać lek w kilku ratach.

Jeśli musimy podać krople, nie wolno stosować typowego kroplomierza, bo jest z reguły ze szkła i pies może go rozgryźć.
Najlepiej rozpuścić krople w odrobinie wody i podać strzykawką. Po użyciu trzeba ją za każdym razem dokładnie wypłukać.


Aplikowanie lekarstwa do oka

Leki okulistyczne występują z reguły w postaci kropli lub żelu. Są pakowane do maleńkich buteleczek lub tubek wyposażonych w specjalny aplikator. Aby zachować sterylność i nie uszkodzić gałki ocznej, nigdy nie wolno nim dotykać ani powieki, ani tym bardziej chorego oka.

Ręce najlepiej ułożyć tak jak na zdjęciu i dobrze przytrzymać głowę psa, żeby uniemożliwić mu jakikolwiek ruch. Bardzo ważne jest oparcie dłoni z lekarstwem o głowę psa, bo w tej pozycji nie ma obawy, że ręka zadrży i dojdzie do skaleczenia gałki ocznej.


Musimy cały czas kontrolować sytuację, żeby w razie potrzeby natychmiast odsunąć aplikator od oka. Starajmy się trzymać go bliżej odchylonej powieki niż gałki ocznej. Najlepiej zakraplać w pozycji leżącej, jak pies jest zmęczony i senny. Krople powinny mieć temperaturę pokojową, bardzo zimne mogą spowodować, że zareaguje nagłym szarpnięciem. Wpuszczamy je blizej zewnetrznego kącika oka, zamykamy na moment powieki i przytrzymujemy, żeby lekarstwo mogło się rozpłynąć po całej gałce ocznej i nie wypłynęło na zewnątrz.

Nigdy nie stosujmy domowych leków w rodzaju wywaru z rumianku lub z herbaty. Nic to nie pomoże, natomiast wysuszy spojówki a u psów o białej sierści może spowodować żółte przebarwienia.

Aplikowanie lekarstwa do ucha

Leki do uszu wyposażone są z reguły w specjalny aplikator, który ułatwia umieszczenie lekarstwa we właściwym miejscu. Naciągamy małżowinę uszną w górę, żeby udrożnić kanał słuchowy, umieszczamy aplikator dość głęboko, tuż przy wejściu do kanału słuchowego tak, żeby było można kontrolować ilość podawanych kropli. Po zakropleniu jeszcze przez chwilę trzymamy małżowinę uszną naciągniętą w górę, żeby lekarstwo spłynęło w głąb ucha.

Niektóre leki są w formie żelu, wtedy trzeba uważać, żeby lek znalazł się w kanale słuchowym, a nie na małżowinie usznej i dlatego aplikator trzeba umieścić nieco głębiej niż przy podawaniu kropli. Opakowanie można przez chwilę ogrzać w dłoni, żeby lek miał bardziej płynną konsystencję. Po wpuszczeniu go do kanału słuchowego, podobnie jak przy kroplach, nadal trzymamy ucho naciągnięte w górę i masujemy je u nasady, bo to ułatwia dotarcie leku w głąb ucha. Kanał słuchowy w psim uchu załamuje się pod kątem prostym, dzięki czemu nie trzeba się obawiać uszkodzenia błony bębenkowej.



Podawanie czopków

Czopki są bardzo przydatne, zwłaszcza, kiedy psa trapią dolegliwości żołądkowe i jest prawdopodobne, że lek zwymiotuje. Przed podaniem czopka wyprowadzamy psa na spacer, żeby się załatwił, a po powrocie kładziemy go na boku, bo jest to pozycja najwygodniejsza. Wkładamy gumowe rękawiczki, czopek lub palce smarujemy wazeliną i wprowadzamy go dość głęboko do odbytnicy. Przytrzymujemy psa w pozycji leżącej, opuszczamy ogon i dociskamy go tak, żeby pies nie zdołał czopka wypchnąć. Po upływie około 20 minut możemy uznać, że lek się wchłonął. 

Uwaga: czopki zawsze przechowujemy w lodówce, ale przed użyciem jeden z nich trzeba wyjąć i przetrzymać przez jakiś czas w temperaturze pokojowej, bo pies łatwiej zaakceptuje jego podanie.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.