Menu boczne
»
Strategia wystawowa
»
Wystawiać czy nie wystawiać ?
»
Do czego potrzebne są oceny wystawowe?
Dzisiaj jest 08.12.2024
- Rasa - pochodzenie, rodowód
- OPIS RAS PSÓW od A do Z
- Kupno psa
- Adoptujemy psa ze schroniska
- Ekwipunek dla psa
- Wychowanie psa
- Problemy wychowawcze
- Szkolenie psa
- Pies w służbie człowieka
- Pies i prawo - obowiązki właściciela
- Charakter - tajniki psiej psychiki
- Agresja
- Jak zrozumieć psa ?
- Relacje psa z ludźmi i zwierzętami
- Żywienie według potrzeb
- Jak dobrze karmić ?
- Co warto wiedzieć o żywieniu
- Dodatki do psiej miski
- Ciekawostki na temat żywienia
- Jak dbać o oczy, uszy, zęby i ...
- Jak pielęgnować sierść
- PIELĘGNACJA SIERŚCI wg ras A-Z
- Problemy z psią sierścią
- Akcesoria do pielęgnacji sierści
- Dobór kosmetyków do rodzaju sierści
- Pies u fryzjera
- Wystawy psów rasowych
- Przygotowanie psa do wystaw
- Strategia wystawowa
- Wystawy - jak poprawić urodę ?
- Jedziemy po sukces
- Wsadzamy kij w mrowisko
- Spacer i rekreacja z psem
- Psie sporty
- Pies w podróży
- Wakacje z psem
- Wyjeżdżamy - a co z psem ?
- Pies w różnych miejscach i czasie
- Hodowla - rozród
- Sterylizacja - kastracja
- Profilaktyka zdrowotna
- Walka z pasożytami
- Pasożyty zewnętrzne
- Pasożyty wewnętrzne
- Jak pies zaraża się pasożytami ?
- Leczenie i profilaktyka
- Glista psia - Toxocara canis
- Tęgoryjec - Ancylostoma caninum
- Włosogłówka - Trichuris vulpis
- Robaczyca serca - Dirofilariosa
- Tasiemiec psi - Dipylidium caninum
- Tasiemiec bąblowcowy - Echinococcus granulosus
- Kokcydioza - Coccidiosis canum
- Lamblioza - Giardia intestinalis
- Choroby psów
- Pomoc w nagłych wypadkach
- Opieka nad chorym psem
- Problemy starszego wieku
- Słownik pojęć kynologicznych
- Książki, które warto przeczytać
- Ciekawostki na temat psów
- Opinie na temat karm MILLS FARM
Strategia wystawowa » Wystawiać czy nie wystawiać ?
Do czego potrzebne są oceny wystawowe?
Można wystawiać psa, kolekcjonować tytuły, puchary i medale dla własnej przyjemności, traktując to jako hobby i nigdy nie zajmować się hodowlą. Jeśli jednak pies/suka mają być zakwalifikowana do hodowli, musi zgodnie z regulaminem spełnić kilka warunków, wśród których jest także posiadanie ocen wystawowych.
Dla suki:
Wymagane jest uzyskanie po ukończeniu 15-go miesiąca życia, w dowolnej klasie, na trzech wystawach, od co najmniej dwóch różnych sędziów, trzech doskonałych lub bardzo dobrych ocen wystawowych, przy czym co najmniej jedna ocena musi zostać przyznana na wystawie międzynarodowej lub klubowej.
Dla suk, które można kryć już od 12-go miesiąca życia, do pierwszego krycia wymagane jest uzyskanie w klasie młodzieży na trzech dowolnych wystawach, trzech co najmniej bardzo dobrych ocen, od przynajmniej dwóch różnych sędziów. Jest to kwalifikacja warunkowa. Dalsze używanie suki do hodowli wymaga uzyskania po ukończeniu przez nią 15-tu miesięcy trzech co najmniej bardzo dobrych ocen, według takich samych kryteriów jak dla suk pozostałych ras. Trzeba więc uzyskać wymagane oceny jeszcze raz, tym razem w klasie otwartej.
Zgodnie z załącznikiem nr.12 do Regulaminu Hodowli Psów Rasowych, do ras wielkogłowych i miniaturowych, u których dopuszcza się pierwsze krycie suk po ukończeniu 12 miesięcy życia należą: buldog angielski, boston terier, buldog francuski, chihuahua długowłosy, chihuahua krótkowłosy, mops i pekińczyk.
Dla psa:
Wymagane jest ukończenie 18 miesięcy oraz uzyskanie po ukończeniu 15 miesięcy, w dowolnej klasie, na trzech wystawach, od co najmniej dwóch różnych sędziów, trzech ocen doskonałych, w tym co najmniej jednej na wystawie międzynarodowej lub klubowej.
Jak widać, w stosunku do reproduktora wymagania są wyższe. W jego przypadku uzyskanie wystarczających dla suk ocen bardzo dobrych, oznacza w rzeczywistości dyskwalifikację hodowlaną. Pies, żeby zostać reproduktorem musi mieć trzy oceny doskonałe, ale wystarcza to w zasadzie tylko na starcie, wtedy, kiedy dotyczy to psa wybitnego, z doskonałym rodowodem, który jeszcze nie zdążył zdobyć tytułów wystawowych, ale już został zauważony i wzbudził zainteresowanie. W praktyce, żeby potwierdzić swoją klasę pies musi być bardzo dużo wystawiany, utytułowany i pokazywany w znakomitej formie. Właściciele suk często na wystawie szukają reproduktora, a tytuły wystawowe nie tylko ułatwiają sprzedaż szczeniąt, ale przede wszystkim potwierdzają klasę psa. Nie znaczy to, że z wystawiania suki można zrezygnować. Doświadczeni hodowcy wiedzą, że podstawą hodowli jest przede wszystkim doskonała suka, która skojarzona z wybitnym psem ma szanse dać wspaniałe potomstwo. A nie ma innej możliwości potwierdzenia urody psa czy suki jak wystawy kynologiczne.
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!