Pies w podróży » Jedziemy samochodem

Kilka praktycznych rad

Sporo psów regularnie podróżuje samochodem razem ze swoimi właścicielami. Nie da się ukryć, że praktycznie żaden samochód osobowy nie jest przystosowany do przewożenia psa, trzeba więc znaleźć jakieś miejsce, w którym mu będzie wygodnie i nikomu nie będzie przeszkadzać.


Przepisy polskiego ruchu drogowego nie precyzują zasad przewożenia zwierząt w samochodach niezwiązanych z działalnością transportową, czyli osobowych. To powoduje, że zgodnie z prawem, w odniesieniu do psa stosuje się te same przepisy, jakie mają zastosowanie przy przewożeniu ładunków. Cytując ustawodawcę: ładunek należy umieścić w taki sposób, aby:

     - nie utrudniał kierowania pojazdem
     - nie ograniczał widoczności drogi
     - był  zabezpieczony przed zmianą położenia

W przypadku psa oznacza to, że podczas jazdy nasz ulubieniec nie może swobodnie przemieszczać się w samochodzie, podróżować na kolanach kierowcy lub tylnej półce, odwracać jego uwagę i utrudniać mu obserwowanie drogi. Trzeba o tym pamiętać kiedy przyjdzie zdecydować, w którym miejscu pies będzie podróżował i odpowiednio je dla niego zaaranżować.


Pamiętajmy, że:

• Pies powinien mieć swoje własne, wygodnie miejsce w samochodzie i podróżować w pasach bezpieczeństwa lub w specjalnym transporterze. Pasy muszą być tak wyregulowane, żeby się mógł wygodnie położyć, również transporter musi być dopasowany do wielkości czworonoga. Ma on sporo zalet: daje psu więcej swobody niż pasy, a jeśli pies zrzuca włos, mamy go tylko w transporterze a nie w całym samochodzie. Powinien być dobrze wentylowany i mieć otwieraną górę, żeby  w razie potrzeby można było podać psu smakołyk lub go pogłaskać i uspokoić. Pies musi mieć w nim tyle miejsca, żeby mógł stanąć, obrócić się i położyć. Jeśli ze względu na jego wzrost, nie jest to możliwe, lepiej zdecydować się na pasy.

  • Jeśli pies podróżuje na tylnym siedzeniu nigdy nie pozwólmy mu wychylać głowy przez okno. Piasek i zanieczyszczenia niesione przez wiatr mogą się dostać do jego oczu lub uszu i wywołać stan zapalny. Przy szerzej otwartym oknie pies może wychylić się zbyt mocno i spowodować wypadek. Można temu zapobiec zakładając składaną, bardzo łatwą do zamontowania, plastikową kratkę, która skutecznie uniemożliwia mu wystawienie głowy na zewnątrz samochodu. Składa się ją tak jak harmonijkę, dzięki czemu daje się ją bez problemu dopasować do każdego samochodowego okna. Żeby ją wyjąć, wystarczy opuścić szybę. Przy bardzo silnym słońcu można dodatkowo zamontować na szybie plastikowe osłony przeciwsłoneczne


 
Przy okazji trzeba zwrócić uwagę na znajdujący się na tylnych drzwiach przycisk, który umożliwia otwarcie okna. Wiele samochodów ma automatycznie opuszczane szyby i jeśli pies naciśnie go przez przypadek, może niespodziewanie otworzyć okno. Trzeba więc, jeśli jest taka możliwość, zablokować go, albo tak ulokować psa w taki sposób, żeby nie miał do niego dostępu.

• Ostatnie karmienie psa powinno mieć miejsce nie później niż 6 godzin przed wyjazdem, a jeśli pies ma skłonności do choroby lokomocyjnej nawet więcej. Gdyby pies dopominał się o jedzenie, nigdy nie karmimy go do syta, tylko bardzo małymi porcjami.

• Jadąc z psem, zawsze starajmy się prowadzić samochód płynnie i unikać ostrych skretów, oeaz nagłego przyspieszania i hamowania. Pies bardzo nie lubi takiej jazdy, trudno mu utrzymać równowagę a na dodatek mogą pojawić się nudności. Czasem jedna, taka „sportowa” jazda, zwłaszcza, kiedy pies po raz pierwszy podróżuje samochodem, może być dla niego źródłem frustracji, a dla jego właścicieli, poczatkiem bardzo poważnych problemów.

• Przed podróżą koniecznie trzeba psa wybiegać, żeby mógł wyładować nadmiar energii i załatwić potrzeby fizjologiczne. Jeśli go trochę zmęczymy, jest szansa, że kiedy samochód ruszy, zapadnie w głęboki sen.

• Temperatura w samochodzie nie powinna przekraczać 20 stopni C. W lecie najlepiej zamknąć wszystkie okna i włączyć klimatyzację, bo to zapewnia stałą, komfortową temperaturę. Jeśli chcemy przewietrzyć wnętrze samochodu, nie otwieramy jednego okna, tylko uchylamy je wszystkie na kilka centymetrów, bo to zapewnia szybką wymianę powietrza.

• W środku lata najlepiej wyjechać o świcie, bo wtedy nie ma męczącego upału, za to w samo południe zrobić dłuższą przerwę na odpoczynek w zacienionym i przewiewnym miejscu.


• Podczas dalekiej podróży trzeba przynajmniej raz na trzy godziny zrobić małą przerwę na rozprostowanie kości oraz napojenie psa. To mu pomoże lepiej znieść podróż, podczas której, podobnie jak dzieci, zazwyczaj bardzo się nudzi. W nieznanym terenie ani na moment nie wolno go spuścić ze smyczy, nawet jeśli zawsze przychodzi na każde zawołanie. Na wszelki wypadek powinien mieć dopiętą do obroży specjalną adresówkę z numerem telefonu komórkowego właściciela lub lokalizator GPS.

• Przy wychodzeniu z samochodu nigdy nie otwieramy szeroko drzwi, bo pies może wyskoczyć i wpaść pod samochód. Uchylamy je, przytrzymujemy psa za obrożę lub szelki, dopinamy smycz i dopiero wtedy pozwalamy mu wyjść na zewnątrz. W żadnym przypadku nie pozwalamy mu biegać luzem, zestresowany podrożą może reagować zupełnie inaczej niż na co dzień, coś może go zainteresować lub przestraszyć, a w takiej sytuacji nietrudno o wypadek.

• Zajazdy pełne są śmieci i często nieświeżych resztek jedzenia. Jeśli pies przypadkowo dorwie się do takich smakołyków, może to ciężko odchorować. Podróżowanie z psem, który wymiotuje lub ma biegunkę, do przyjemności nie należy. Nie mówiąc już o poważniejszym zatruciu.

• W lecie nigdy (!) nie zostawiajmy psa w samochodzie, nawet przy uchylonych oknach. Pies ma bardzo słaby system termoregulacji i jest wyjątkowo wrażliwy na wysoką temperaturę. Pojawia się silne ziajanie, przyspieszony oddech, podwyższona nawet do 42 stopni temperatura i w krótkim czasie zwierzę staje się ofiarą udaru. Jest to już stan zagrożenia życia. Udzielenie pomocy polega na przeniesieniu go do chłodu i aplikowaniu zimnych okładów na całe ciało. Wszystko to prowadzi do obniżenia temperatury. Jeśli pies jest bardzo rozgrzany, trzeba obniżać ją stopniowo, żeby uniknąć szoku termicznego. Nawet kiedy wydaje się, że stan psa uległ poprawie, powinien jak najszybciej otrzymać pomoc lekarza weterynarii.

• Jeśli wybieramy się z psem za granicę, trzeba rozeznać jakie przepisy obowiązują zarówno w kraju, który jest celem naszej podróży, jak i w tych, przez które będziemy przejeżdżać. Pies musi być zachipowany, posiadać paszport, w którym wyszczególnione są obowiązujące szczepienia. Czasem wymagany jest wpis o odrobaczeniu. Nie wolno tego zlekceważyć, bo służby celne są bezlitosne i grozi nam zawrócenie z granicy. Warto się również zapoznać z obowiązującymi w poszczególnych krajach przepisami, np. w Czechach i na Słowacji grozi nam mandat, jeśli pies będzie podróżował na naszych kolanach.


Dużemu psu najwygodniej będzie w bagażniku. Ale dla bezpieczeństwa
od miejsc dla pasażerów należy go oddzielić solidną kratą  
 
Na koniec jeszcze kilka słów na temat uczestniczenia psa w wypadku samochodowym. Bardzo często się zdarza, że pies, który podróżuje „luzem”, bez pasów lub transportera, zanim nadejdzie pomoc wyskakuje z samochodu i w szoku pędzi przed siebie. Bywa też, że ratownicy otwierając drzwi wypuszczają go z samochodu. Niestety właścicielom nie zawsze udaje się go odnaleźć. Dlatego tak ważny jest chip oraz adresówka z numerem telefonu. Warto mieć również przy sobie zdjęcie psa, będzie bardzo pomocne, jeśli właściciele, którzy sami nie odnieśli poważnych obrażeń, usiłują go odszukać. Zdjęcie jest wówczas najważniejsze, bo ludzie przeważnie nie znają ras, ale zawsze przypomną sobie, czy takiego psa gdzieś widzieli. 



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.