Akcesoria do pielęgnacji sierści

Jak kupować akcesoria do pielęgnacji ?


Każdy pies, bez względu na długość i rodzaj owłosienia, wymaga odpowiedniej pielęgnacji, tym bardziej pracochłonnej, im jego sierść jest gęstsza i dłuższa. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że dobre, profesjonalne grzebienie, szczotki i inne akcesoria bardzo ułatwiają to zadanie. Kupujmy je rozważnie, tylko to, co jest rzeczywiście potrzebne, ale za to bardzo dobrej jakości. Jeśli będziemy o nie dbać, będą służyły przez wiele lat.

Nie pozwalajmy psu gryźć szczotki



Kupując akcesoria przestrzegajmy następujących zasad: 


  • Nie kupujmy tandetnych akcesoriów
Używanie złej jakości akcesoriów powoduje więcej szkody niż pożytku, nie tylko wyrywa się włos, ale często kaleczy skórę, co już na starcie zraża psa do wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych. Dobre akcesoria są oczywiście droższe, ale warto w nie zainwestować, bo jeśli będziemy o nie dbać i nie damy ich psu do gryzienia - wystarczą na wiele lat. Niektórzy producenci, tacy jak np. Mason Pearson, dają na swoje szczotki bezterminową gwarancję i chyba nie mają problemów z reklamacjami. Od ponad dwudziestu lat mam taką szczotkę i oprócz zmatowionej od normalnego używania obudowy, jest w idealnym stanie. Dziś jej cena niewyobrażalnie poszybowała w górę i nadal się sprzedaje.

Nie znaczy to oczywiście, że nie ma dobrych akcesoriów w rozsądnych cenach, już wydając około 50 złotych można kupić bardzo dobrą szczotkę, która wytrzyma wiele lat. To się naprawdę bardziej opłaca, aniżeli szczotka za kilkanaście złotych, która rozpada się już po kilku tygodniach i w tym czasie pozbawia psa połowy owłosienia. 

  • Dobierzmy akcesoria do rodzaju sierści
Następnym problemem jest wybór odpowiednich akcesoriów, które będą przydatne do pielęgnacji sierści naszego przyjaciela. Wybór zależy zawsze od rodzaju owłosienia. Najczęściej w oczekiwaniu na odbiór szczeniaka właściciel wybiera się na zakupy do najbliższego sklepu, żeby mu kupić wyprawkę, w tym również odpowiedni zestaw akcesoriów do pielęgnacji sierści. Niestety, nie wszyscy sprzedawcy potrafią dobrze poradzić i w efekcie połowa zakupionych akcesoriów okazuje się zupełnie nieprzydatna. Za te pieniądze można było nabyć potrzebny zestaw naprawdę dobrej jakości.


  • Dostosujmy rozmiar akcesoriów do wielkości psa
Pozostaje jeszcze rozmiar poszczególnych akcesoriów. Grzebienie są zazwyczaj uniwersalnej wielkości, natomiast szczotki należy dobrać do wielkości psa. Uprzywilejowani są właściciele psów miniaturowych, bo ich przyjaciel tak niewiele urośnie, że jego pierwsza szczotka, może mu służyć przez całe życie. Dla dużego psa potrzebny jest zestaw „szczenięcy” i dopiero kiedy osiągnie dorosłą sylwetkę, można mu kupić odpowiednie do jego gabarytów akcesoria.


  • Sprawdźmy, czy pasują do ręki
Każdy z nas ma w kuchni swój ulubiony nóż i wpada w rozpacz, jak mu się gdzieś zawieruszy, bo tylko nim można obrać ziemniaki. Tak samo jest z akcesoriami do pielęgnacji. Przyjemnie się posługiwać ładnie wyglądającymi szczotkami ale to, co się liczy najbardziej, to ich trwałość i poręczność. Każdy, kto choć raz gruntownie wyczesał nowofundlanda lub wytrymował sznaucera olbrzyma wie, jakie to ważne i ile dni czuje się potem ból w nadgarstku. Zwłaszcza, jeśli używa się szczotki z nieprawidłowo wyprofilowaną rączką. Weźmy więc szczotkę do ręki i wyczujmy, czy uchwyt ma dobry, ergonomiczny kształt, czy nie wbija się w rękę i czy jest do niej dostosowany. Nie jest obojętne, czy będzie się nią posługiwała mająca delikatne, drobne dłonie kobieta, czy też potężnej postury mężczyzna. Są nawet niektóre akcesoria, takie jak np. trymery, inne dla osób praworęcznych, inne dla leworęcznych. Warto to wziąć pod uwagę, żeby to co się kupuje nie zajmowało bezużytecznie miejsca w szufladzie.


  • Kupujmy w sklepach, w których sprzedawca potrafi doradzić
Za każdym razem, kiedy mijam jakiś sklep wielkopowierzchniowy ogarnia mnie zdziwienie, widzę zazwyczaj grupkę całkowicie pochłoniętych rozmową, często wielce rozbawionych sprzedawców, którzy nie dostrzegają snujących się po sklepie, nielicznych o tej porze klientów. Pokusiło mnie kiedyś, żeby sprawdzić, czy wiedzą co mają na półkach i do czego to służy. Zapytałam o zestaw do pielęgnacji yorka, poradzono mi pudlówkę do rozczesania podszerstka, którego jak wiadomo york nie ma, filcak i pierwszy lepszy szampon, bo „fajnie pachnie”. Pytanie o trymer wywołało panikę, ale nie dlatego, że yorka się nie trymuje, tylko pani słyszała o nim zapewne po raz pierwszy. Po konsultacji z „koleżanką” okazało się, że trymerów w tym sklepie nie ma, może i dobrze, skoro nikt nie wie do czego służą. Na szczęście są również dobre sklepy, tylko trzeba poszukać, żeby nie wyrzucać pieniędzy i źle dobranymi akcesoriami nie zniszczyć psu sierści



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.