Choroby psów » Choroby zębów i jamy ustnej

Nieświeży oddech - halitoza



Nieświeży oddech, w nomenklaturze medycznej zwany halitozą, jest prawdziwą zmorą właścicieli psów. Niestety wielu z nich uważa, że nic nie można na to poradzić i jedynym działaniem jakie podejmują jest zakup produktu niwelującego zapach. Nic to oczywiście nie daje, bo żeby uzyskać rzeczywistą poprawę trzeba się wybrać z psem do lekarza, który ustali przyczynę problemu i podejmie odpowiednie leczenie. Nie wolno tego lekceważyć, ponieważ nieświeży, żeby nie powiedzieć cuchnący oddech jest patologią i świadczy o toczącym się procesie chorobowym, którego źródło znajduje się wprawdzie w obrębie jamy ustnej, ale może się niekorzystnie odbić na całym organizmie.


Przyczyny nieświeżego oddechu mogą być różne:

  • Najczęstszą przyczyną jest obecność kamienia nazębnego. W trakcie jedzenia na powierzchni zębów osadzają się drobinki pokarmu, które po krótkim czasie rozkładają się stanowiąc idealną pożywkę dla rozwoju bakterii. Od momentu utworzenia się płytki nazębnej dalsze narastanie kamienia postępuje bardzo szybko. Płytka staje się coraz grubsza, bo do jej nierównej powierzchni przylegają rozkładające się resztki jedzenia. Na tym etapie nie pomoże już tylko mycie zębów, konieczne jest niezwłoczne usunięcie kamienia nazębnego, które poprawi higienę jamy ustnej.
  • Jak widać na zdjęciu, rozrastająca się płytka nazębna wciska się pod dziąsła, kaleczy je, a rozwijające się wskutek tego bakterie prowadzą do zapalenia dziąseł. Ich obrzęk powoduje, że nie przylegają ściśle do zębów, tworzą się odstające kieszonki zębowe, do których dostają się resztki jedzenia, rozkładają się w nich i powodują stan zapalny.
  • Kamień nazębny jest również odpowiedzialny za paradontozę, która jest problemem znacznie poważniejszym niż zapalenie dziąseł, ponieważ dotyka tkanek, które stanowią rusztowanie zęba. Na skutek osłabienia i ubytku substancji kostnej zęby się ruszają, powodują ból i nasilenie stanu zapalnego a co za tym idzie, niemiłego zapachu.
  • Przyczyną halitozy może być także ropne zapalenie migdałków, które wymaga odpowiedniego leczenia. Jeśli okaże się nieskuteczne lub stany zapalne będą nawracać, jedynym wyjściem może okazać się ich usunięcie.
 
  • Bardzo charakterystyczny, wyjątkowo nieprzyjemny zapach pojawia się w przypadku zakażeń skórnych obejmujących owłosione miejsca w okolicy warg. Wymagają szybkiego leczenia, bo są dla psa bardzo bolesne.

  • Źródłem halitozy mogą być także nadziąślaki, pod którymi zatrzymują się resztki jedzenia. Są one bardzo często przez psa nagryzane, co otwiera drogę dla chorobotwórczych bakterii, powodujących powstanie bolesnych stanów zapalnych.

  • Przyczyn halitozy szuka się zazwyczaj w jamie ustnej, podczas gdy odpowiedzialne mogą być także schorzenia organów, które nie mają z tą okolicą nic wspólnego. Wymienić tu trzeba przede wszystkim stany zapalne żołądka oraz jelit, problemy z trawieniem i nadkwasotę. Schorzenia te są dość często wynikiem nieodpowiedniej, zbyt bogatej w węglowodany diety.

  • Do chorób powodujących halitozę należy zaliczyć również cukrzycę, której towarzyszy bardzo charakterystyczny zapach fermentujących jabłek. Przy niewydolności nerek pojawia się tzw. oddech uremiczny, którego przyczyną jest zwiększenie poziomu mocznika we krwi.

  • Niektóre psy mają niestety okropny zwyczaj zjadania własnych lub pozostawionych przez inne zwierzęta odchodów, zwany koprofagią. O zapachu psiego oddechu po tego rodzaju zakąsce lepiej nie mówić, Jedyne pocieszenie, że jego źródłem nie jest żadna groźna choroba.

Leczenie

Pojawienie się halitozy wymaga przede wszystkim wprowadzenia rygorystycznej higieny jamy ustnej. Konieczne może sięrównież okazać usunięcie kamienia nazębnego i ruszających się zębów. Jeśli to nie pomoże, potrzebne będzie wykonanie szeregu zleconych przez lekarza weterynarii badań. Zdiagnozowanie i wyleczenie choroby będącej przyczyną tego stanu rzeczy spowoduje również ustąpienie nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej. Utrzymanie właściwej higieny pozwoli dłużej cieszyć się efektem tych zabiegów.


Do mycia zębów psa można bez problemu przyzwyczaić, byle tylko oswajanie go ze szczoteczką rozpocząć już od pierwszych miesięcy życia. O tym jak to zrobić piszemy tutaj. Systematyczne czyszczenie zębów daje naprawdę znakomite rezultaty, zwłaszcza jeśli robi się to specjalną trójstronną szczoteczką, która czyści zęby ze wszystkich stron. Jeśli nasz podopieczny je suchą karmę, nie należy jej moczyć, bo twarde granulki doskonale czyszczą zęby. 


Uwaga:
Artykuł ma charakter informacyjny. Naszym celem jest zwrócenie uwagi właściciela psa na niepokojące zmiany w jego wyglądzie i zachowaniu, które mogą być objawem choroby. Nie zwlekajmy z wizytą u lekarza weterynarii. Pies nie powie, co mu dolega, dlatego obserwujmy go bardzo uważnie, żeby przekazać jak najwięcej informacji, bo to ułatwi postawienie diagnozy i przyspieszy jego powrót do zdrowia.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.