Hodowla - rozród » Przygotowanie suki do krycia

Cieczka


Pierwsza cieczka pojawia się przeważnie około 9 - 12 miesiąca życia, ale termin ten należy traktować z dużą, bo przynajmniej trzymiesięczną tolerancją w obydwie strony. Przeważnie trwa nieco krócej i jest mniej obfita niż następne. U wielu suk cieczka zaczyna się zupełnie niepostrzeżenie i dlatego właścicielom często zdarza się przegapić jej początek. Czasem tuż przed rozpoczęciem cieczki suka staje niespokojna, traci apetyt i bardziej intensywnie się wylizuje.

sukę w okresie cieczki trzeba chronić przed przypadkowym pokryciem


Fakt, że suka ma cieczkę w żadnym wypadku nie oznacza, że jest gotowa do macierzyństwa. Tylko niektóre rasy, przede wszystkim wielkogłowe, wyszczególnione w regulaminie hodowlanym, kryje się bardzo wcześnie, bo już w wieku 12 miesięcy. Suki dużych ras dojrzewają i konstytuują się fizycznie później i w ich przypadku z kryciem nie należy się spieszyć. Dopiero suka dwuletnia jest w pełni gotowa do rozrodu, wcześniejsze krycie mogłoby negatywnie odbić się na jej zdrowiu.


Przebieg cyklu

Okres I - przedrujowy

Początek cieczki liczy się od dnia pojawienia się ciemnoczerwonego wycieku. Przeważnie jest to wyraźnie widoczne, ale u wielkich czyścioszek, które się dokładnie wylizują można go nie zauważyć. Jeśli suka ma być kryta należy w okresie spodziewanej cieczki przecierać srom codziennie rano czystą białą watą, natychmiast po obudzeniu, zanim suka zdąży się wylizać. Krwawy ślad oznacza, że rozpoczyna się okres przedrujowy, który potrwa około 7 – 10 dni. Przygotowuje on macicę do przyjęcia zapłodnionych komórek jajowych.

Okres II - ruja

W momencie, gdy kolor wycieku zmienia się z ciemnoczerwonego na jasno różowy, lub jak to się czasem określa kolor popłuczyn mięsnych (sprawdzać watką!), a suka domaga się pieszczot i głaskania, na które odpowiada prężeniem się i odstawianiem ogona - zaczyna się ruja właściwa. Dochodzi do uwolnienia dojrzałych komórek jajowych co oznacza, że suka jest gotowa do zapłodnienia a najlepszy moment będzie między 9 a 13 dniem cieczki. Srom jest powiększony i rozpulchniony. W tym czasie dwukrotne krycie powinno przynieść oczekiwany efekt. Jeśli nie planujemy krycia, sukę trzeba bez przerwy pilnować, bo roztacza takie ilości feromonów, że żaden pies nie pozostanie na nie obojętny i może dojść do przypadkowego pokrycia. Nie jest prawdą, że suka pokryta we właściwym czasie nie da się ponownie pokryć. Może dojść do takiego krycia i wtedy w miocie będą szczenięta po dwóch ojcach.

Okres III - porujowy

Po około czterech dniach rozjaśnienia wyciek ponownie przybiera kolor ciemnoczerwony. W organizmie suki następuje oczekiwanie na przyjęcie zapłodnionej komórki. Kształtują się ciałka żółte, które produkują hormony przygotowujące błonę macicy do ciąży. Jeśli nie doszło do krycia, zainteresowanie suki samcem słabnie i powoli wszystko wraca do normy. Suka wchodzi w fazę spoczynku, który trwa aż do następnej cieczki.


U niektórych suk wyciek w czasie cieczki jest tak obfity, że w mieszkaniu powinno się jej nakładać specjalne majtki ochronne. Narządy rodne są otwarte, a rozkładająca się krew jest doskonałą pożywką dla rozwoju bakterii. Wynika stąd konieczność utrzymywania w tym okresie suki w czystości nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Nie powinna kąpać się w brudnych stawach i rzekach, natomiast kąpiel w wannie lub zwykłe, codzienne mycie tylnej części ciała jest jak najbardziej wskazane. Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.