Jak dbać o oczy, uszy, zęby, pazury..

Pielęgnacja zębów - dlaczego trzeba dbać o psie zęby?


Są psy, które mają piękne białe zęby i bez naszej pomocy zachowują je do późnej starości. U innych problemy zaczynają się niemal natychmiast po wymianie zębów i bez regularnego czyszczenia szybko pojawia się kamień i wszystkie związane z tym kłopoty.


Choć przyczyny powstawania kamienia nazębnego nie są do końca zdefiniowane, nie ulega wątpliwości, że niektóre psy mają szczególne predyspozycje do jego tworzenia. Należą do nich przede wszystkim psy małych ras: yorki, ratlerki, sznaucerki miniaturowe, pudelki. Zwiększoną podatność obserwujemy także u psów z nieprawidłowym zgryzem. Niemałe znaczenie ma też odczyn pH śliny, stopień twardości wody, którą pies pije, oraz rodzaj karmy, jaką spożywa. Podawanie psu pokarmu z puszek oraz rozmoczonej suchej karmy zdecydowanie sprzyja powstawaniu kamienia nazębnego. Jedyną, skuteczną metodą utrzymania uzębienia naszego przyjaciela w należytym stanie jest regularne czyszczenie zębów i to zanim pojawi się kamień nazębny, bo potem walka z nim jest już dużo trudniejsza.

Jak powstaje kamień nazębny?

Zdrowe zęby powinny być białe lub w kolorze kości słoniowej. Dlatego też powinniśmy obserwować, czy nie pojawia się na nich żółtawy a potem brązowawy nalot, który dość szybko narasta i tworzy nie tylko brzydką ale cuchnącą i niebezpieczną dla zdrowia płytkę nazębną.


Wszystko zaczyna się od powstania na powierzchni zębów niemal niewidocznej płytki, utworzonej przez sole znajdujące się w ślinie, która na początku bardzo słabo przylega do zębów, z wyjątkiem ich górnej części, bezpośrednio dotykających dziąseł.

Pierwszym sygnałem, że rozpoczęło się odkładanie kamienia nazębnego jest pojawienie się w tych miejscach żółtego nalotu. Nie jest to jeszcze kamień, ale już jest siedliskiem milionów szybko mnożących się bakterii. Jest to moment, w którym, jeśli tego do tej pory nie robiliśmy, musimy zacząć czyścić psu zęby, w przeciwnym razie na tym podłożu rozpocznie się stałe osadzanie kamienia w kierunku od nasady do końców zębów. Ma on porowatą strukturę, w której zatrzymują się resztki pokarmu będące pożywką dla rozwoju bakterii, wskutek czego z łatwością przylegają do niego następne warstwy. Tworzy się coraz grubsza płytka nazębna, która wciska się w dziąsła, podrażnia je i odsłania szyjki zębowe, co nieuchronnie prowadzi do powstania stanu zapalnego. Dziąsła stają się zaczerwienione, opuchnięte, odsuwają się od zębów tworząc „kieszonki” w których gromadzą się resztki pożywienia. Kamień nazębny może powstawać w trakcie życia psa stopniowo, ale równie dobrze może się pojawić już u rocznych psów. Jest to nie tylko defekt kosmetyczny, ale realne zagrożenie dla zdrowia naszego przyjaciela. Bytujące na zębach bakterie są prawdziwą wylęgarnią chorób, pies cierpi i nie może jeść.

Jak usunąć kamień nazębny?

Głównym czynnikiem sprzyjającym chorobom przyzębia jest przede wszystkim brak higieny. We wstępnym okresie możemy poradzić sobie z tym problemem sami, szczotkowanie daje jednak widoczne efekty tylko do czasu zanim płytka nazębna nie zdążyła jeszcze stwardnieć. Jeśli całe zęby są już pokryte żółtą skorupą, nie pomoże ani szczotkowanie, ani żadne gryzaki. Kamień trzeba usunąć w gabinecie weterynaryjnym. Zabieg nie jest skomplikowany, trzeba go jednak wykonać w narkozie i dlatego lepiej nie robić tego zbyt często. Jeśli pies musi być z jakiegokolwiek powodu poddany zabiegowi w znieczuleniu ogólnym, a jego stan na to pozwala, warto wykorzystać tę okazję do usunięcia kamienia. Niestety w czasie tego zabiegu nierzadko okazuje się, że niektóre zęby są tak rozchwiane, że pozostaje je tylko usunąć. Po zdjęciu kamienia trzeba odczekać kilka dni, aż podrażnione dziąsła zupełnie się wygoją i dopiero wtedy rozpocząć regularne szczotkowanie zębów.

Jeśli zobaczymy yorka z wysuniętym jak na zdjęciu języczkiem, możemy bez zaglądania mu do pyszczka z całą pewnością stwierdzić, że w tym miejscu nie ma już zębów.


Jest to bardzo poważny problem tej rasy i jeśli ktoś zamierza psa wystawiać, powinien zacząć jak najwcześniej, żeby sędzia chcąc sprawdzić prawidłowość uzębienia mógł je jeszcze obejrzeć w komplecie. Oczywiście nie u wszystkich yorków występuje ten problem, jest jednak na tyle częsty, że nie można go lekceważyć i od szczenięcia trzeba przyzwyczaić psa do czyszczenia zębów.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

Najskuteczniejsze jest czyszczenie zębów szczoteczką zrobioną z syntetycznego włosia o gładko zakończonych końcówkach. Jeśli pies nie toleruje zwykłej szczotki można posłużyć się specjalnymi szczoteczkami, nakładanymi na palec, tak jak naparstek. Bardzo wrażliwe psy trzeba stopniowo oswajać z dotykaniem zębów i wkładaniem palca do pyszczka. Można na ten palec nałożyć odrobinę pasty do zębów i wykonywać takie ruchy jak przy czyszczeniu zębów. Potem pies nawet nie zauważy, że na palcu pojawiła się szczoteczka. Im wczesniej rozpoczniemy przyzwyczajanie psa do mycia zębów tym lepiej, choć do 6-go miesiąca życia, czyli do wymiany zębów jest ono bardziej cenne jako nauka, niż jako zabieg higieniczny. W czasie wymiany zębów trzeba zachować szczególną ostrożność a najlepiej przerwać szczotkowanie, by dotykając szczotką poranionych dziąseł nie sprawiać psu bólu.


Zęby myjemy psu przynajmniej 2 razy w tygodniu, lub nawet częściej, jeśli mimo to pojawia się kamień. W żadnym wypadku nie wolno używać pasty do zębów przeznaczonej dla ludzi, z tej prostej przyczyny, że pies nie potrafi jej wypluć tak jak człowiek, a połknięcie może spowodować poważne dolegliwości żołądkowe. Jest sporo bardzo dobrych past opracowanych specjalnie dla psów, niektóre nawet o smaku i zapachu wołowiny. Te pasty, bez szkody dla zdrowia pies może połykać. Najlepszy rezultat daje regularne, profilaktyczne czyszczenie zębów, zanim pojawi się kamień. Jeśli czyszczenie rozpoczniemy dopiero po jego usunięciu, nie możemy sobie pozwolić na żadne zaniedbanie, ponieważ szkliwo nie jest już idealnie gładkie, co powoduje, że kamień osadza się szybciej i silniej przywiera do zębów.

Niektóre psy mają powalający zapach z pyszczka. Podawanie preparatów odwaniających ma tylko doraźne działanie, likwiduje niemiły zapach, ale nie likwiduje jego przyczyny. Są za to preparaty, które zapobiegają osadzaniu się kamienia nazębnego, lub przynajmniej je spowalniają, działają antybakteryjnie a dodatkowo odświeżają oddech i te zdecydowanie można polecić.

Sucha czy mokra?


 
Podawanie psu suchej karmy bardziej sprzyja utrzymaniu zębów w dobrej kondycji niż karmienie go rozgotowanym, papkowatym pożywieniem. Doskonałe są również różnego rodzaju kostki, choć te zrobione ze zwierzęcych ścięgien odradzam, bo paskudnie cuchną, rozmiękają, zaklejają i niszczą sierść. Jest sporo gryzaków zawierających polifosforany, które zapobiegają odkładaniu się kamienia nazębnego a ponadto mają zdolność rozpuszczania osadów i płytki bakteryjnej. Wielkość kostki powinna być dostosowana do wielkości psa. Kostka to nie smakołyk, jeśli potężnemu psu damy małą kosteczkę, może łapczywie ją chwycić, próbować połknąć i się zadławić. Dlatego też kostki nie wolno mu rzucać, tylko podać z ręki lub położyć na ziemi. Lepiej niech kostka będzie za duża niż za mała. Twarde gryzaki nie są wskazane dla psów starszych, a to u nich problem kamienia nazębnego występuje najczęściej.


Najlepszym i najwyżej cenionym przez psy gryzakiem są oczywiście naturalne kości. Trzeba tylko pamiętać, że nigdy nie wolno dawać psu kości z drobiu, królika i zająca, ponieważ rozłupują się na ostre drzazgi i mogą poranić a nawet przebić ściankę przewodu pokarmowego. Bezpiecznym i godnym polecenia gryzakiem jest zabawka zrobiona z mocno skręconego, bawełnianego sznura. Jest bardzo trwała, zęby wchodzą w nią głęboko i przy okazji doskonale się czyszczą.


Dlaczego problemu higieny zębów nie wolno zlekceważyć?

Kamień nazębny to nie tylko defekt kosmetyczny, prędzej czy później powoduje stan zapalny, wciska się w dziąsła, w wyniku czego powstają rany, przez które bakterie dostają się do całego organizmu. Często dochodzi do zapalenia gardła, zapalenia mięśnia sercowego, chorób wątroby i nerek. Niekiedy pies z powodu bólu nie może jeść, staje się osłabiony i mniej odporny. Powoli choroba jamy ustnej powoduje problemy zdrowotne w całym organizmie.

Wielu właścicieli zapewne bardzo by się zdziwiło słysząc od lekarza, że powodem poważnej choroby serca jego przyjaciela jest brak dbałości o zęby. Dość powszechny jak można sądzić, skoro aż 60% psów w wieku powyżej dwóch lat i aż 80% powyżej trzech lat wymaga interwencji weterynaryjnej z powodu chorób jamy ustnej. Czyśćmy więc psu zęby nawet jeśli na początku protestuje, bo z pewnością przy odrobinie cierpliwości można go do tego przyzwyczaić. Więcej na temat chorób zębów i przyzębia można znaleźć tutaj.

Co jest potrzebne do czyszczenia zębów?

Przede wszystkim dobra szczotka dobrana do wielkości psa, pasta do zębów opracowana specjalnie dla psów, preparat usuwający kamień nazębny i dezynfekujący jamę ustną oraz różnego rodzaju gryzaki.




Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.