Hodowla - rozród » Wybór reproduktora

Rozliczenie za krycie


Żeby nie było niespodzianek, należy zawczasu ustalić warunki krycia. Mamy kilka przewidzianych przez regulamin możliwości:

• Równowartość szczeniaka w przypadku urodzenia czterech lub więcej szczeniąt. Jeśli jest ich mniej, za każde urodzone szczenię właściciel reproduktora otrzymuje ¼ wartości szczeniaka. Większość właścicieli reproduktorów rezygnuje z ekwiwalentu za krycie, jeśli urodzi się tylko jedno szczenię, jest to zachowanie godne polecenia, ale oczywiście takiego obowiązku nie ma. Wartość szczeniaka ustalana jest przed kryciem lub stanowi średnią cenę ze sprzedaży szczeniąt. Wymaga to pewnego zaufania, bo zdarzają się hodowcy, którzy odmawiają zapłaty za krycie motywując to tym, że szczenięta po prostu rozdali. Mogą to zrobić, ale na własny rachunek. 

• Zapłata równowartości szczeniaka danej rasy przy kryciu, oraz gwarancja powtórnego, darmowego krycia w przypadku braku lub niepełnego miotu. Jest to wariant niezbyt korzystny dla właściciela suki, która nigdy nie miała szczeniąt, bo może się okazać, że jest bezpłodna. Trudno się jednak dziwić właścicielom reproduktorów, że chcą się w ten sposób asekurować, bo z rozliczenie za krycie bywa różnie.

• Często się zdarza, że właściciel reproduktora bierze w rozliczeniu szczenię, zastrzegając sobie przy tym pierwszeństwo wyboru. Ma to zazwyczaj miejsce w przypadku miotu po doskonałej lub nawet wybitnej suce. Zwyczajowo pierwszeństwo w wyborze ma właściciel suki, pod warunkiem jednak, że wybrane szczenię zostawia sobie do hodowli. Jeśli wszystkie szczenięta przeznaczone są na sprzedaż, wówczas pierwszeństwo wyboru ma właściciel psa. Chyba, że umówią się inaczej.

• Dopuszczalne są wszystkie inne formy i warianty rozliczeń, ważne byśmy je ustalili i zaakceptowali przed pojawieniem się suki do krycia, a potem uczciwie się ze swoich zobowiązań wywiązali. Godne polecenia jest pisemne potwierdzenie sposobu rozliczenia. Każdej ze stron jest wówczas łatwiej dochodzić swoich praw.



Najpóźniej na początku cieczki trzeba skontaktować się z właścicielem reproduktora, żeby upewnić się, że w czasie planowanego krycia pies będzie do dyspozycji. Gdyby się okazało, że z jakichś względów (choroba, wypadek, wyjazd na wystawę), pies kryć nie może, jest czas na znalezienie innego reproduktora. Warto wiedzieć, że właściciel reproduktora ma prawo bez podawania przyczyny odmówić udostępnienia psa do krycia, oczywiście jeśli przedtem nie doszło już do podpisania umowy.
 

Uwaga:

Miot otrzymuje metryczki tylko wówczas kiedy zarówno ojciec jak i matka mają uprawnienia hodowlane. Jeśli nie mamy pewności, że pies rzeczywiście został zakwalifikowany do hodowli, możemy poprosić jego właściciela o pokazanie stosownych dokumentów, lub sprawdzić w Związku Kynologicznym. Jest o bardzo ważne, bo jeśli któreś z rodziców nie ma uprawnień hodowlanych, to mimo, że ich rasowość nie podlega dyskusji, szczenięta nie dostaną rodowodów. A wstecz tego załatwić się nie da. Dla przypomnienia: właściciel psa musi być członkiem Związku Kynologicznego i mieć opłacone na bieżąco składki członkowskie. Pies musi mieć w rodowodzie wpis REPRODUKTOR. Obydwa te warunki muszą być spełnione łącznie.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.