Dobór kosmetyków do rodzaju sierści

Zapachy: piękne i brzydkieZacznijmy od tego co piękne. Bywają psy idealnie zadbane, o perfekcyjnie wypielęgnowanej sierści, spędzające dużo czasu na kolanach swoich właścicieli, którzy lubią, jak ich czworonożny przyjaciel elegancko pachnie. To dla nich niektórzy producenci markowych kosmetyków oferują specjalne psie perfumy, które nie zawierają alkoholu, użyte do ich produkcji olejki zapachowe są wyłącznie naturalne, a ich kompozycje tak dobrane, żeby były równie przyjemne dla psa jak i dla jego właściciela. Stosuje się je w umiarkowanych ilościach, zawsze na karku, bo tam pies nie sięga i nie może ich wylizać. Stosujemy je w umiarkowanej ilości - zawsze na czystą sierść.Psy żyją tak blisko nas, że systematuczna dbałość o czystość ich sierści powinna być czymś równie bezdyskusyjnym, jak codzienna higiena człowieka. Wiele osób narzeka, że pies brzydko pachnie, czasem jest to objawem lub skutkiem niektórych chorób, ale najczęściej po prostu zwykłego brudu. A na to jest tylko jedna rada – regularna kąpiel i dbałość o higienę.

Przetłuszczona sierść brzydko pachnie, podobnie jak pokryte kamieniem zęby lub przepełnione gruczoły okołoodbytowe. Trzeba pamiętać, że nieprzyjemny zapach skóry może być wynikiem infekcji bakteryjnej lub grzybiczej, która wymaga zdiagnozowania i leczenia. We wszystkich tych przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, bo likwidacja przyczyny jest najlepszą metodą pozbycia się złego zapachu.


Psy niektórych ras mają dość silny osobniczy zapach, którego do końca nie da się wyeliminować, w tej sytuacji najlepiej do każdej kąpieli stosować specjalny szampon odwaniający (1) i (3). Dzięki recepturze łączącej płatki owsiane, które są naturalnym środkiem łagodzącym oraz sodę, która skutecznie niweluje zapachy, w znacznym stopniu pozwala go wyeliminować. Istnieje również specjalna odżywka niwelująca niemiły zapach (2).


                    1                             2                          3                        4                     5

W przypadku wyjątkowo dokuczliwych zapachów można poratować się preparatem Extreme Odor Eliminating Spray (4), który niezwykle skutecznie absorbuje i eliminuje nieprzyjemne zapachy pochodzenia zwierzęcego. Można nim spryskać sierść lub brzydko pachnące miejsce, w ktorym się załatwił. Jest tak skuteczny, że usuwa nawet zapach skunksa. Dla lepszego efektu można po skropieniu nim sierści lekko go w nią wmasować. Można go używać zarówno dla psów z osobniczym nieprzyjemnym zapachem skóry jak i dla tych, które się przypadkowo, lub jak ten na zdjęciu nieprzypadkowo, czymś paskudnym „wyperfumowały”. Likwiduje także utrzymujący się na dywanie zapach moczu. Drugi preparat w formie olejku - Gum Tar & Sap Remover (5), pomoże usunąć z psiej sierści zabrudzenia po sokach roślinnych, a także wklejoną w sierść gumę i smołę.

Pamiętajmy, że nieprzyjemny zapach wydobywający się z różnych części ciała psa jest nie tylko mało elegancki i bardzo źle świadczy o jego właścicielu, ale często bywa ostrzeżeniem, że pies ma problemy ze zdrowiem. Jeśli zapach jego oddechu staje się nie do zniesienia, trzeba zaprowadzić go do weterynarza, żeby usunął mu kamień nazębny, główną przyczynę stanów zapalnych przyzębia. Systematycznie osuszajmy i sprawdzajmy fałdy skórne modnych ostatnio buldożków i mopsików, są źle wentylowane i nader często kryją paskudne, cuchnące rany, wymagające natychmiastowego leczenia. Powalający zapach wydobywający się spod ogona może świadczyć o pełnych gruczołach okołoodbytowych, które trzeba opróżnić, żeby uniknąć komplikacji. Tych zapachów nie da się zamaskować żadnymi perfumami, konieczne jest odpowiednie leczenie, które pozwoli wyeliminować źródło problemu. Potem solidna kąpiel i dopiero wtedy, na czystą sierść, można zaaplikować kropelkę, koniecznie psich a nie ludzkich perfum.


Zdjęcia produktów publikowane w tym artykule, pochodzą ze sklepu internetowego importera www.superzoo.plSkomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.