Psie sporty » Wybieramy dyscyplinę psich sportów

 Weight pulling

Jest to dyscyplina typowo siłowa polegająca na przeciąganiu ciężarów, jeszcze mało popularna w Polsce. Nie wymaga od psa zwinności i sprytu, nie ma tu także miejsca na zgranie zawodnika z psem i wspólna radość z uprawiania sportu. Właściciel psa może jedynie dopingować go głosem lub gestem, nie wolno mu jednak go dotykać, zachęcać do wysiłku przy pomocy smakołyków lub innych zwierząt. Niedopuszczalne jest także dopingowanie psa przy pomocy zadawania mu bólu.
 


Pies musi zostać dopuszczony do startu przez lekarza weterynarii. Nie mogą brać udziału w zawodach suki szczenne, psy młodsze niż 12 miesięcy i starsze niż 12 lat. Dopuszczane są natomiast wszystkie psy bez względu na przynależność rasową. Nie ulega jednak wątpliwości, że psy biorące udział w takiej konkurencji muszą mieć bardzo szczególne predyspozycje i budowę anatomiczną. Stąd też najczęściej wśród zawodników można zobaczyć psy typu bull: pit bulle, amstaffy oraz molosy. Psy muszą być doskonale wytrenowane i odżywione.



Przewidzianych jest 6 kategorii, zależnie od ciężaru psa:

1.  do 15,89 kg masy ciała - maksymalne obciążenie początkowe - 90,8 kg
2.  do 27,64 kg masy ciała - maksymalne obciążenie początkowe - 181,6 kg
3.  do 36,32 kg masy ciała - maksymalne obciążenie początkowe - 204,3 kg
4.  do 45,40 kg masy ciała - maksymalne obciążenie początkowe - 227,0 kg
5.  do 54,48 kg masy ciała - maksymalne obciążenie początkowe - 249,7 kg
6.   + 54,48 kg masy ciała - maksymalne obciążenie początkowe - 272,4 kg

Miejsce podjęcia próby przeciągnięcia ciężaru powinno być oznaczone w sposób, który nie budzi wątpliwości. Obrazuje to niżej zamieszczony szkic:


Zawody weight pulling rozgrywane są w dwóch grupach, oddzielnie dla psów i suk. Zadanie psa polega na przeciągnięciu sanek lub wózka z ciężarem na odległość 10 metrów. Pies musi mieć zgodną z regulaminem uprząż a liny uprzęży nie mogą być krótsze niż 1.20 m i dłuższe niż 1.80 m. Konkurencja rozpoczyna się od ciężaru całkowitego 100 kg (łącznie z ciężarem wózka i uprzęży), którego zaliczenie jest warunkiem przystąpienia do kolejnych prób. Właściciel lub handler może opuścić kolejne próby, jednak żeby mieć prawo podejścia do 1000 kg, pies musi mieć co najmniej trzy zaliczone próby. Podobnie w następnym, drugim tysiącu.

Ciężar ładunku jest każdorazowo zwiększany o 25 kg, a wywołany pies musi zostać przez handlera doprowadzony na start i podjąć próbę uciągu w nieprzekraczalnym czasie 60 sekund. Przekroczenie czasu uznawane jest jako faul a trzy faule oznaczają wyeliminowanie z konkurencji. Psy, które zaliczyły kolejny ciężar przechodzą do następnego etapu.


Pies, który najdłużej pozostanie w konkurencji i ukończy ją jako ostatni, otrzymuje tytuł Most Weight Pulled (MOST). Pies, który przeciągnie największy ciężar w przeliczeniu na kg masy ciała, otrzymuje tytuł Best in Show (BIS).


Pies może zostać zdyskwalifikowany, jeśli:

  • nie ukończy konkurencji w przewidzianym terminie
  • otrzyma trzy faule
  • handler nie zgłosi się w ciągu 60 sekund od wywołania
  • psu nałożone zostaną niedozwolone ochraniacze lub buty
  • handler użyje wobec psa przemocy lub niedozwolonych metod dopingu


Uwaga:

Pies uprawiający sport musi być odpowiednio karmiony. Powinien otrzymywać dobrej jakości wysokoenergetyczną karmę dla psów pracujących, która dostarczy mu dużo energii, będzie sprzyjała budowie mięśni a nie tkanki tłuszczowej. Intensywny wysiłek powoduje utratę wody, która stale powinna być uzupełniana, dlatego poimy psa zawsze wtedy, kiedy ma na to ochotę.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.