Kupno psa » Przygotowanie domu

Wybieramy miejsce na psie posłanie


Decyzja o zakupie psa została starannie przemyślana i podjęta, szczenię zamówione, pozostaje przygotować dom na jego przyjęcie. Nie jest to zbyt czasochłonne przedsięwzięcie i jeśli nawet nowy domownik pojawi się niespodziewanie, wystarczy jeden dzień, żeby zorganizować mu miejsce do spania i uwolnić dom od pułapek, które mogą na niego czyhać. Trzeba uruchomić wyobraźnię i postarać się przewidzieć, co maluch może spsocić. Nie ma szczeniaka, który by czegoś nie zniszczył, gorzej jak przy tej okazji zrobi sobie krzywdę.

Pies od pierwszego dnia powinien mieć w domu swoje miejsce, w którym będzie się czuł bezpiecznie, gdzie będzie mógł odpocząć po jedzeniu i do którego będzie go można odesłać w momencie, kiedy rodzina siada do stołu, lub kiedy w domu pojawiają się goście. W ciągu całego dnia może polegiwać obok nas na dywanie lub na kanapie, natomiast noc, zwłaszcza jeśli jest duży, powinien spędzać w swoim legowisku. Pamiętajmy, że to miejsce jest jego azylem, w którym nigdy nie powinien być niepokojony, a tym bardziej skarcony. Nawet kiedy z góry wiadomo, że i tak wyląduje w naszym łóżku, musi mieć swoje miejsce. Jeśli dom jest pełen gości a pies plącze się między nogami będzie można posłać go na miejsce. Ale żeby mógł wykonać nasze polecenie musi je mieć. To jest dla psiej psychiki bardzo ważne.


Miejsce, w którym pies będzie miał swoje posłanie musi być spokojne, wolne od przeciągu i z dala od ciągów komunikacyjnych, ale jednocześnie nie może się tam czuć odizolowany. Powinien móc obserwować co się dzieje w domu i mieć kontakt wzrokowy z domownikami. W ciągu dnia będzie zapewne towarzyszył swoim właścicielom, ale gdy dostanie pachnącą kość do obgryzania natychmiast zaniesie ją na swoje miejsce, bo w jego przekonaniu tam nikt nie ma prawa mu jej zabrać. Wybór miejsca jest bardzo ważny, legowisko nie może zawadzać, pies musi mieć do niego swobodny dostęp, powinno być na tyle duże, żeby mógł się w nim wygodnie wyciągnąć. Czasem może się zdarzyć, że naszemu przyjacielowi wybrane przez nas miejsce się nie podoba, nie zaakceptuje na przykład miejsca, w którym przebiega ciek wodny, wtedy trzeba je zmienić i o ile to możliwie posłanie położyć tam, gdzie kładzie się najchętniej. Pies musi lubić swoje legowisko, żeby chciał w nim przebywać, w przeciwnym razie wejdzie do niego jeśli otrzyma takie polecenie, ale za moment z niego wyjdzie.


Pieski małych ras często sypiają w łóżkach a w ciągu dnia leżą obok swojego pana na kanapie, ale mimo wszystko również powinny mieć swoje własne legowisko, bo pies tak jak człowiek, też chce się czasem położyć w zacisznym miejscu i mieć przysłowiowy święty spokój. Dla małych psów idealne są różnego rodzaju budki lub transporterki, które w domu powinny stać oczywiście cały czas otwarte. Są bardzo praktyczne, można je zabrać do samochodu a nawet do pokoju hotelowego i pies będzie się w nim czuł jak u siebie w domu.

Nie da się ukryć, że łóżko właścicieli jest przez wszystkie psy miejscem najwyżej cenionym. Są bardzo szczęśliwe, jeśli je mogą z nimi dzielić. Małe już to sobie z wielkim wdziękiem wywalczyły. Z dużymi psami nie jest to już takie oczywiste, bo ochotę to one mają, problem polega na tym, że kiedy dorosną po prostu się w nim nie mieszczą. Przestrzegałam znajomego, że nie da się spać ze sznaucerem olbrzymem i lepiej od razu przyzwyczaić go do spania na własnym posłaniu. Uwierzył dopiero wtedy, kiedy pies miał już ponad pół roku i którejś nocy zrobiło mu się za ciasno, więc nagle rozprostował łapy wbijając je w plecy swojego pana, który na skutek tego niespodziewanie znalazł się na podłodze. Bardzo szybko nastąpiła zmiana miejsc - pan wrócił z podłogi do łóżka a pies, choć bardzo niechętnie, powędrował na dywanik. Może, gdyby się nie rozpychał, tylko wziął przykład z tego owczarka szetlandzkiego sypiałby ze swoim panem do dziś ?Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.