Choroby psów » Choroby oczu
Entropium i ektropium
Najczęściej spotykane wady wrodzone to entropium i ektropium. Spotyka się je szczególnie często u takich ras jak bassety, dogi de bordeaux, spaniele, buldogi. Oba te schorzenia to wady wrodzone, które nieleczone mogą prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu oka, a nawet do utraty wzroku. Nie zdołano do tej pory wyjaśnić, w jaki sposób te wady przenoszą się na potomstwo, tym bardziej, że pojawiają się często w liniach, w których nigdy do tej pory nie występowały. Przyjmuje się więc, że są to wady przenoszone z pokolenia na pokolenie, ale żeby wystąpiły u danego osobnika, musi zaistnieć wyjątkowa, specyficzna kombinacja genów.Entropium - podwinięcie powieki

Jeśli entropium zostanie zdiagnozowane bardzo wcześnie, w wieku 2-3 miesięcy, jest szansa, że w miarę rozrastania się głowy zwierzęcia powieka zostanie odciągnięta od gałki ocznej. Wspomożenie tego procesu środkami farmakologicznymi może spowodować, że problem zniknie bez potrzeby interwencji chirurgicznej.

Entropium spotykamy najczęściej u takich ras psów jak shar pei, chow chow, buldog angielski, golden retriever, seter irlandzki, labrador retriever, dog niemiecki, ogar polski, gończy polski. Ze względu na dziedziczny charakter schorzenia, psy, u których stwierdzono entropium nie powinny być używane do hodowli.
Ektropium - wywinięcie powieki

Szczególnie podatne na to schorzenie są psy z obfitą, bardzo luźną skórą na głowie: bassery, boksery, bloodhoundy, bernardyny i wiele innych. Nie u wszystkich pojawia się problem odwiniętej powieki, wiekszość funkcjonuje bez najmniejszych problemów i czaruje nas swoim "smutnym spojrzeniem".

Utrzymujący się stan zapalny może niekorzystnie wpłynąć na jakość widzenia. Leczenie polega zazwyczaj na aplikowaniu odpowiednich leków lub znacznie rzadziej - na wykonaniu chirurgicznej korekty powieki.
Prawidłowo zbudowane powieki powinny przylegać do gałki ocznej i chronić ją przed wszelkiego rodzaju urazami. W przypadku omawianych anomalii nie tylko tej roli nie są w stanie pełnić, ale na dodatek, szczególnie w przypadku entropium same mogą ją podrażniać i prowadzić do poważnego uszkodzenia rogówki. W każdym przypadku, jeśli wygląd oka odbiega od normy, trzeba jak najpredzej zasiegnąć porady psiego okulisty, bo do zdiagnozowania oczu potrzebna jest odpowiednia aparatura.
Uwaga:
Artykuł ma charakter informacyjny. Naszym celem jest zwrócenie uwagi na te zmiany w wyglądzie oraz zachowaniu psa, które mogą być objawem choroby. Jeśli nas coś niepokoi, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza weterynarii. Pies nam nie powie, co mu dolega, dlatego obserwujmy go bardzo uważnie, żeby móc lekarzowi przekazać jak najwięcej informacji. Ułatwi to postawienie diagnozy i przyspieszy powrót do zdrowia.

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!