Menu boczne
»
Jak pielęgnować sierść
»
Pielęgnacja szczenięcej sierści
»
Przyzwyczajamy szczenię do pielęgnacji
Dzisiaj jest 08.12.2024
- Rasa - pochodzenie, rodowód
- OPIS RAS PSÓW od A do Z
- Kupno psa
- Adoptujemy psa ze schroniska
- Ekwipunek dla psa
- Wychowanie psa
- Problemy wychowawcze
- Szkolenie psa
- Pies w służbie człowieka
- Pies i prawo - obowiązki właściciela
- Charakter - tajniki psiej psychiki
- Agresja
- Jak zrozumieć psa ?
- Relacje psa z ludźmi i zwierzętami
- Żywienie według potrzeb
- Jak dobrze karmić ?
- Co warto wiedzieć o żywieniu
- Dodatki do psiej miski
- Ciekawostki na temat żywienia
- Jak dbać o oczy, uszy, zęby i ...
- Jak pielęgnować sierść
- PIELĘGNACJA SIERŚCI wg ras A-Z
- Problemy z psią sierścią
- Akcesoria do pielęgnacji sierści
- Dobór kosmetyków do rodzaju sierści
- Pies u fryzjera
- Wystawy psów rasowych
- Przygotowanie psa do wystaw
- Strategia wystawowa
- Wystawy - jak poprawić urodę ?
- Jedziemy po sukces
- Wsadzamy kij w mrowisko
- Spacer i rekreacja z psem
- Psie sporty
- Pies w podróży
- Wakacje z psem
- Wyjeżdżamy - a co z psem ?
- Pies w różnych miejscach i czasie
- Hodowla - rozród
- Sterylizacja - kastracja
- Profilaktyka zdrowotna
- Walka z pasożytami
- Pasożyty zewnętrzne
- Pasożyty wewnętrzne
- Jak pies zaraża się pasożytami ?
- Leczenie i profilaktyka
- Glista psia - Toxocara canis
- Tęgoryjec - Ancylostoma caninum
- Włosogłówka - Trichuris vulpis
- Robaczyca serca - Dirofilariosa
- Tasiemiec psi - Dipylidium caninum
- Tasiemiec bąblowcowy - Echinococcus granulosus
- Kokcydioza - Coccidiosis canum
- Lamblioza - Giardia intestinalis
- Choroby psów
- Pomoc w nagłych wypadkach
- Opieka nad chorym psem
- Problemy starszego wieku
- Słownik pojęć kynologicznych
- Książki, które warto przeczytać
- Ciekawostki na temat psów
- Opinie na temat karm MILLS FARM
Jak pielęgnować sierść » Pielęgnacja szczeniąt
Przyzwyczajamy szczenię do pielęgnacji
W pierwszych tygodniach życia utrzymaniem szczenięcia w czystości zajmuje się jego matka. Wylizuje je bardzo dokładnie i energicznie, choć trzeba przyznać, że oprócz usunięcia zanieczyszczeń, ma to na celu przede wszystkim stymulowanie podstawowych funkcji życiowych. Kiedy szczenięta stają się już na tyle duże, że instynkt macierzyński wygasa i suka przestaje się nimi zajmować, o ich higienę muszą dbać właściciele. Pielęgnacja w wieku szczenięcym ma na celu nie tylko utrzymanie psa w czystości, ale przede wszystkim przyzwyczajenie go do różnego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych, jakim jego sierść będzie poddawana, kiedy osiągnie charakterystyczną dla rasy długość i strukturę.
Pielęgnacja
Nie należy lekceważyć znaczenia zabiegów pielęgnacyjnych w okresie szczenięcym, choć pozornie wydają się zbędne. Jest to bardzo ważny etap życia, w którym szczenię bez problemu można przyzwyczaić do tego, że ktoś zajmuje się jego sierścią. Poza tym wszystko, co zrobimy w pierwszym roku życia zaowocuje w przyszłości - jego pierwsza dorosła sierść będzie silna i zdrowa. Pies nauczy się także akceptować dotyk, bo wiele szczeniąt nie lubi na przykład kiedy ktoś, zwłaszcza obcy, dotyka ich łap. Oswojenie psa z dotykiem ułatwi również badanie lekarskie a także manualną ocenę psa na wystawie kynologicznej.
Przyzwyczajenie do dotykania jest bardzo proste: kładziemy wybieganego, zmęczonego psa na kolanach, głaszczemy go, zaglądamy mu do uszu, do pyszczka, obmacujemy łapki i przytrzymujemy je naciskając na opuszkę tak, żeby wysunęły się pazurki. Jeśli potem zechcemy je obciąć, szczenię podda się temu bez obawy. Przyzwolenie na wszystko co chcemy zrobić musi być oczywiście nagrodzone. Chodzi o wyrobienie skojarzenia, że dotyk związany jest z przyjemnością, bo to bardzo ułatwia pielęgnację, powoduje, że szczenię jest ufne i spokojne.
Do wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych najlepiej zabierać się bezpośrednio po spacerze, kiedy pies jest zmęczony i przeważnie zasypia. Wszystko trzeba robić na raty, małymi etapami, tylko tyle, ile bez protestu akceptuje. Nie można zrezygnować z pielęgnacji, ale też nie wolno psa niczym zrazić, bo odzyskanie zaufania może być bardzo trudne. Zupełnie inaczej pielęgnuje się psa, który spokojnie i ufnie poddaje się wszystkiemu, co robi z nim jego właściciel, zupełnie inaczej, jeśli pies wyrywa się i gryzie, bo właściciel zraził go brakiem cierpliwości i delikatności. Wystarczy niewielki błąd, lub co gorsze użycie przemocy lub skarcenie, by pielęgnację traktował jak zagrożenie i z całych sił się przed nią bronił. Zrezygnujmy z robienia czegokolwiek z psią sierścią, jeśli jesteśmy zdenerwowani, bo pies to z pewnością wyczuje. Będzie się bał, stanie się nieufny a każde porządkowanie sierści będzie próbą sił i prawdziwą udręką.
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!