Pies i prawo - obowiązki właściciela » Kiedy potrzebne jest zezwolenie ?

Lista ras uznawanych za agresywne
 


Może być agresywny, jeśli dostanie się w złe ręce ...


 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 28 kwietnia 2003 r.
w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne


Na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz..U. Nr 111, poz. 724, z późn. zm.2) zarządza się, co następuje:

§ 1. Wykaz ras psów uznawanych za agresywne obejmuje następujące rasy psów:

1) amerykański pit bull terrier;
2) pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin);
3) buldog amerykański;
4) dog argentyński;
5) pies kanaryjski (Perro de Presa Canario);
6) tosa inu;
7) rottweiler;
8) akbash dog;
9) anatolian karabash;
10) moskiewski stróżujący;
11) owczarek kaukaski.

§ 2. Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne oraz warunków wydawania zezwoleń na utrzymywanie psa takiej rasy (Dz. U. Nr 159, poz 1051).

§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


AMERYKAŃSKI PIT BULL TERIER
Rasa unikalna. Bardzo aktywny w domu. Średni stopień posłuszeństwa, szybko się uczy, dominujący. Nie jest zalecana zabawa z małymi dziećmi. Może być agresywny w stosunku do innych psów.
Rasa przeznaczona tylko dla doświadczonych w tresurze właścicieli.

PIES Z MAJORKI (PERRO DE PRESA MALLORQUIN)
Pies obrończy i rodzinny. Silny i sprawny, odporny na warunki pogodowe. Rasa powstała ze skrzyżowania psa pasterskiego i angielskiego Bulldoga. Potrzebuje kontaktu z ludźmi. Nie nadaje się na "stróża" w zamkniętym obiekcie. Podatny na szkolenia, nie należy uczyć go agresji. Źle wychowany, może być agresywny w stosunku do innych psów.
Rasa przeznaczona tylko dla doświadczonych tresurze właścicieli.

BULDOG AMERYKAŃSKI
Dosyć aktywny w domu. Wysoki stopień posłuszeństwa, szybko się uczy. Nie jest zalecana zabawa z małymi dziećmi. Źle wychowany, może być agresywny w stosunku do innych psów.
Rasa przeznaczona tylko dla doświadczonych w tresurze właścicieli.

DOG ARGENTYŃSKI
Posiada twardy i nieustępliwy charakter. Powstał z krzyżówek mastifa, buldoga i bull teriera. Aktywny w domu. Bardzo wysoki stopień posłuszeństwa, szybko się uczy. Źle wychowany, może być agresywny w stosunku do innych psów.
Rasa przeznaczona tylko dla doświadczonych w tresurze właścicieli.

PIES KANARYJSKI (PERRO DE PRESA CANARIO)
Energiczny, silny, zrównoważony, o dużym pędzie do walki. Bardzo inteligentny. Samodzielny, broniący zdecydowanie swojego terytorium. Podatny na szkolenie. Dosyć aktywny w domu. Niski stopień posłuszeństwa. Nie jest zalecana zabawa z małymi dziećmi. Może być agresywny w stosunku do innych psów. Szybki i silny w ataku.
Rasa przeznaczona tylko dla doświadczonych w tresurze właścicieli.

TOSA INU
Należy do psów bojowych. Dosyć aktywny w domu. Wysoki stopień posłuszeństwa. Szybko się uczy, dominujący. Nie jest zalecana zabawa z małymi dziećmi.
Rasa przeznaczona tylko dla doświadczonych w tresurze właścicieli.

ROTTWEILER
Dumny, niezależny, opanowany, o wrodzonym instynkcie do obrony właściciela i jego mienia. Czujny i łatwy w szkoleniu. Wymaga konsekwentnego wychowania, w przeciwnym wypadku zajmie w domu dominującą pozycję, a nawet może stać się niebezpieczny. Ze względu na popularność rasy, występuje wiele nieprawidłowych osobników. W związku z powyższym, należy kupować szczenięta z rodowodem u doświadczonych hodowców.
Rasa przeznaczona tylko dla doświadczonych w tresurze właścicieli.

AKBASH DOG
Uważany jest za spokojnego, opanowanego psa. Ma silnie wykształcony instynkt stróżowania i bronienia, a w związku z tym naturalną agresywność, która nie powinna być niepotrzebnie rozbudzana. Mało aktywny w domu. Niski stopień posłuszeństwa. Szybko się uczy, dominujący. Nie jest zalecana zabawa z małymi dziećmi. Źle wychowany, może być agresywny w stosunku do innych psów.
Rasa przeznaczona tylko dla doświadczonych w tresurze właścicieli.

ANATOLIAN KARABASH
Dobry stróż. Agresywny wobec obcych; inteligentny i wrażliwy. Łatwo adaptuje się w rodzinie. Cechuje go odwaga i wierność w stosunku do stada, którym się opiekuje (swojego pana i jego rodziny). Podatny na szkolenie. Nie należy uczyć go agresji. Mało aktywny w domu. Nie jest zalecana zabawa z małymi dziećmi. Może być hałaśliwy.
Rasa przeznaczona tylko dla doświadczonych w tresurze właścicieli.

MOSKIEWSKI STRÓŻUJĄCY
To bardzo młoda rasa, powstała w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, przez skrzyżowanie bernardyna z owczarkiem kaukaskim. Ma doskonale rozwinięty instynkt stróża. Wymaga silnego przywództwa. Jest to pies o żywym temperamencie, rozwiniętym popędzie ochrony terytorium, obrony i walki. Może być niekiedy nadmiernie pobudliwy. Po odpowiednim szkoleniu jest wspaniałym psem rodzinnym i towarzyskim. Pies tej rasy powinien koniecznie przejść przynajmniej podstawowe szkolenie w zakresie posłuszeństwa. Nie znosi obcych osób i psów. Ma dobry kontakt z dziećmi, ale muszą to być dzieci właściciela czy w przewodnika.

OWCZAREK KAUKASKI

Duży, silny i odważny pies, ze skłonnością do dominacji. Właściwie prowadzony może być przyjacielem.. Dość nieufny i uparty. Nie jest zalecana zabawa z małymi dziećmi. Źle wychowany, może być agresywny w stosunku do innych psów. Przy doświadczonym i cierpliwym przewodniku, staje się wspaniałym towarzyszem.
Rasa przeznaczona tylko dla doświadczonych w tresurze właścicieli.

Opracowanie: Wydział Prewencji KWP w Bydgoszczy


... może być przyjacielski, jeśli trafi na mądrego właściciela,
bo prawda jest taka, że wszystko zależy od wychowania

Nasz komentarz

Jest to oficjalna lista psów uznanych za agresywne. Trudno odgadnąć, czym kierowano się przy wyborze tych właśnie ras, skoro próżno ich szukać wśród głównych sprawców pogryzień, wśród których prym wiodą przede wszystkim mieszańce, a z psów rasowych amstaffy oraz owczarki niemieckie. Każdy, kto ma choćby podstawową wiedzę na temat psychiki psów wie, że każdy pies może być niebezpieczny, jeśli nie został poprawnie socjalizowany i wychowany.

Obowiązek rejestrowania przedstawicieli kilku przypadkowo wybranych ras tego nie zmieni, dopóki będą istniały coraz liczniejsze pseudohodowle, w których zanim pies znajdzie swój dom jest już po przejściach i stracił zaufanie do ludzi, nieodpowiedzialni szkoleniowcy, którzy z uporem stosują dawno skompromitowane "zaostrzanie" oraz niefrasobliwi właściciele, którzy ulegając modzie nabywają psa, o którego psychice nic nie wiedzą i z którym sobie nie radzą.

Agresywne psy to wielki problem, załatwiono go rozporządzeniem, które w praktyce nic nie daje. Mało kto przejmuje się obowiązkiem rejestracji, wystarczy schować rodowód psa, by można było przestać zawracać sobie tym głowę. Potrzebna jest mądra akcja uświadamiająca prowadzona przez prawdziwych znawców problemu, szkoda, że do tej pory nic się w tej materii nie dzieje. Trzeba uświadomić społeczeństwu, że nie ma ras agresywnych, są natomiast agresywne psy, które takie się stały, bo nie zostały poprawnie wychowane lub były przez swojego właściciela źle traktowane lub nawet maltretowane. Obecnie obowiązująca lista powstała w 1997 roku, chyba najwyższy czas coś w tej materii zmienić.  

Na pocieszenie, choć wątpliwa to satysfakcja, większość krajów europejskich też sobie z tym problemem nie poradziła. Dla przykładu opisujemy przepisy, jakie w tej materii obowiązują we Francji, są mocno przekombinowane i równie jak nasze nieskuteczne. Uznano je za porażkę ustawodawcy i postuluje ich wycofanie.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.