Adoptujemy psa ze schroniska » Rodzaje adopcji

Adopcja stała


Wystarczy spojrzeć na te dwa zdjęcia, to jest ten sam pies w schronisku a potem, po jakimś czasie w swoim domu. To jest właśnie to, co jest mu do szczęścia potrzebne: poczucie bezpieczeństwa, pełna miska i dwie ręce do głaskania.


ten sam pies w schronisku i w nowym domu
 
Każde schronisko ma własny regulamin adopcji, który precyzuje jakie warunki musi spełniać osoba, która chce adoptować psa i jakich powinna dopełnić formalności. Bardzo wiele punktów się powtarza, przytaczamy więc najważniejsze z nich:

Psa może adoptować wyłącznie osoba pełnoletnia, która po przedstawieniu dowodu tożsamości osobiście podpisuje umowę adopcyjną i odbiera psa. Nie ma możliwości zawarcia umowy adopcyjnej w czyimś imieniu.

Adopcja wiąże się z wniesieniem określonej opłaty adopcyjnej. Jest to symboliczny, częściowy zwrot kosztów szczepień i zabiegów sfinansowanych przez schronisko. Jej celem jest zdobycie funduszy na opiekę nad pozostałymi psami. Opłaty adopcyjne są z reguły wyższe za psy rasowe, niższe za psy z problemami zdrowotnymi, w podeszłym wieku, wymagające leczenia lub specjalnej troski.


Osoba adoptująca psa podejmuje pisemne zobowiązanie, że:

  • będzie psa dobrze traktowała i zapewni mu właściwą opiekę
  • gdyby z jakichkolwiek przyczyn nie była w stanie dłużej się opiekować adoptowanym psem, nie porzuci go, lecz odda z powrotem do schroniska
  • w przypadku ucieczki lub zaginięcia psa niezwłocznie powiadomi schronisko i jednocześnie podejmie wszystkie możliwe działania zmierzające do jego odnalezienia

Schronisko z reguły zastrzega sobie prawo do odmowy wydania psa:
  • osobom nietrzeźwym
  • w warunki gorsze niż te, które są w schronisku
  • osobom, które podczas rozmowy budzą podejrzenie, że nie potrafią zapewnić psu właściwych warunków i opieki

Niektóre schroniska w miarę możliwości wydają nowym opiekunom suki wysterylizowane, lub też przekazują im bon na dokonanie tego zabiegu po preferencyjnej cenie w lecznicy współpracującej ze schroniskiem. Druga metoda jest godna polecenia w sytuacji, kiedy schronisko nie ma możliwości zapewnienia po zabiegu dobrych warunków sanitarnych i właściwej opieki. Niestety nie daje gwarancji, że nowy opiekun z niej skorzysta i po roku w schronisku nie zjawi się jej potomstwo.


możesz przywrócić psu radość życia

Przy odbiorze psa jego nowy opiekun powinien mieć przy sobie dowód osobisty obrożę i smycz. Jest miłym zwyczajem, zwłaszcza w dobie komunikacji internetowej, przesłanie do schroniska zdjęcia psa oraz napisanie kilku słów jak się odnalazł w nowym domu. Dla pracowników schroniska jest to najlepsza jaka może być wiadomość, że dzięki ich zaangażowaniu jeszcze jednemu skrzywdzonemu psu udało się podarować nowe życie. Dla osób, które dopiero decydują się na adopcję jest to dowód, że dzięki tej decyzji nie tylko pies jest szczęsliwszy, ale również jego nowy opiekun.

W momencie podpisania umowy adopcyjnej nowy opiekun przejmuje pełną odpowiedzialność za adoptowanego psa. Mimo to schronisko zastrzega sobie prawo dokonania kontroli jeśli podejrzewa, że jego właściciel nie wywiązuje się należycie ze swoich obowiązków. W razie stwierdzenia nieodpowiednich warunków lub niewłaściwego traktowania schronisko ma prawo odebrania psa, jeśli wcześniejsze rozmowy z nowym właścicielem nie wpłynęły na ich poprawę. Przypadki rażącego zaniedbania lub znęcania się nad zwierzętami są zgłaszane właściwym organom i podlegają karze.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.