Dzisiaj jest 13.12.2024
- Rasa - pochodzenie, rodowód
- OPIS RAS PSÓW od A do Z
- Kupno psa
- Adoptujemy psa ze schroniska
- Ekwipunek dla psa
- Wychowanie psa
- Problemy wychowawcze
- Szkolenie psa
- Pies w służbie człowieka
- Pies i prawo - obowiązki właściciela
- Charakter - tajniki psiej psychiki
- Agresja
- Jak zrozumieć psa ?
- Relacje psa z ludźmi i zwierzętami
- Żywienie według potrzeb
- Jak dobrze karmić ?
- Co warto wiedzieć o żywieniu
- Dodatki do psiej miski
- Ciekawostki na temat żywienia
- Jak dbać o oczy, uszy, zęby i ...
- Jak pielęgnować sierść
- PIELĘGNACJA SIERŚCI wg ras A-Z
- Problemy z psią sierścią
- Akcesoria do pielęgnacji sierści
- Dobór kosmetyków do rodzaju sierści
- Pies u fryzjera
- Wystawy psów rasowych
- Przygotowanie psa do wystaw
- Strategia wystawowa
- Wystawy - jak poprawić urodę ?
- Jedziemy po sukces
- Wsadzamy kij w mrowisko
- Spacer i rekreacja z psem
- Psie sporty
- Pies w podróży
- Wakacje z psem
- Wyjeżdżamy - a co z psem ?
- Pies w różnych miejscach i czasie
- Hodowla - rozród
- Sterylizacja - kastracja
- Profilaktyka zdrowotna
- Walka z pasożytami
- Pasożyty zewnętrzne
- Pasożyty wewnętrzne
- Jak pies zaraża się pasożytami ?
- Leczenie i profilaktyka
- Glista psia - Toxocara canis
- Tęgoryjec - Ancylostoma caninum
- Włosogłówka - Trichuris vulpis
- Robaczyca serca - Dirofilariosa
- Tasiemiec psi - Dipylidium caninum
- Tasiemiec bąblowcowy - Echinococcus granulosus
- Kokcydioza - Coccidiosis canum
- Lamblioza - Giardia intestinalis
- Choroby psów
- Pomoc w nagłych wypadkach
- Opieka nad chorym psem
- Problemy starszego wieku
- Słownik pojęć kynologicznych
- Książki, które warto przeczytać
- Ciekawostki na temat psów
- Opinie na temat karm MILLS FARM
Jak dbać o oczy, uszy, zęby, pazury.. » Pielęgnacja oczu
Problemy z oczami
Niewielka ilość białawej wydzieliny jaką często po nocy możemy zobaczyć w kącikach oczu naszego przyjaciela jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Po jej usunięciu pies powinien mieć przez cały dzień idealnie czyste, niezałzawione oczy. Jeśli jednak budzi się z mocno zaklejonymi, zaropiałymi powiekami, oczy łzawią bez przerwy, spojówki są zaczerwienione a pies trze oczy łapą, lub ociera je o meble i dywany, jakby chciał coś z nich usunąć, trzeba niezwłocznie zaprowadzić go do lekarza weterynarii. Niestety takie objawy mogą być spowodowane nie tylko zwykłą infekcją, ale również obecnością ciała obcego w oku a także różnego rodzaju schorzeniami, które wymagają leczenia, a czasem nawet zabiegu chirurgicznego.
W przeciwieństwie do ludzi psy nie płaczą, ani wtedy, kiedy jest im smutno, ani wtedy, kiedy je coś boli. Łzy służą im do oczyszczania oka z kurzu i ciał obcych oraz do nawilżania gałki ocznej. Jeśli jednak oko lub oczy łzawią, może to być spowodowane anomalią w budowie anatomicznej oka lub stanem zapalnym. Ani jednego, ani drugiego nie można lekceważyć.
U ras miniaturowych zdarza się niedrożność kanalików łzowych, co powoduje wypływanie łez zamiast do kanału łzowego na zewnątrz oka i powstawanie żółtych zacieków pod oczami, szczególnie widocznych na białej i jasnej sierści. W tej sytuacji stosowanie kosmetyków mających na celu usunięcie tych zacieków może okazać się nieskuteczne i jedynym wyjściem jest jak najszybsze podjęcie leczenia polegającego na udrożnieniu kanalików łzowych. Oczy psa są bardzo wrażliwe, dlatego nie wolno stosować jakichkolwiek leków na własną rękę a zwłaszcza aplikować psu kropli przeznaczonych dla ludzi.
Bardzo poważnym schodzeniem, które pojawia się na skutek zaburzeń w systemie wydzielania łez jest suche zapalenie rogówki i spojówki, zwane przeważnie zespołem suchego oka. jest to dolegliwość bardzo uciążliwa oraz bolesna, która nieleczona może prowadzić do znacznego pogorszenia lub utraty wzroku. Występuje najczęściej u psów małych ras, takich jak pudel, yorkshire terrier, cocker spaniel, shih tzu, pekińczyk i buldog angielski. Dlatego jeśli oko zaczyna wyglądać tak jak na zdjęciu, trzeba natychmiast zaprowadzić psa do psiego okulisty. Nie wolno z tym zwlekać, bo leczenie jest długotrwałe a jego efekty nie zawsze zadowalające.
U niektórych psów sierść tworzy w kąciku oka kępkę nastroszonych włosów, które mogą wchodzić do oka i drażnić gałkę oczną. Takie włoski trzeba koniecznie wycinać, posługując się bardzo ostrożnie specjalnymi nożyczkami o zaokrąglonych końcach. Trzeba jednak pamiętać, że raz obcięte stają się twardsze i szybciej odrastają i w miarę potrzeby, co jakiś czas je podcinać. Dłuższe włoski zamiast podcinania lepiej zaczesywać na boki.
Łzawienie, ropna wydzielina, zaczerwienienie oczu, obrzęk powiek - to najczęściej spotykane objawy, które świadczą o tym, że z oczami psa dzieje się coś niedobrego i niezbędna jest wizyta u lekarza, który znajdzie przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie. Więcej o chorobach oczu w zakładce Choroby psów-choroby oczu. Jeśli lekarz przepisze krople do oczu, należy je aplikować z dużą ostrożnością, żeby nie zrobić psu krzywdy. O tym jak to robić można zobaczyć w zakładce Podawanie leków.
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!