Szkolenie » Szkolenie pod okiem trenera

Profesjonalnie, znaczy łatwiej



Każdy może nauczyć psa czystości, chodzenia przy nodze i wykonywania podstawowych poleceń. Kiedy już doskonale radzi sobie w otaczającym go świecie, zna swoje miejsce w domowej hierarchii i wykonuje podstawowe komendy, przychodzi moment, że właściciel uświadamia sobie, że sam już niczego więcej nie jest w stanie go nauczyć.

Warto wówczas pomyśleć o dalszym szkoleniu pod okiem fachowca i zapisać psa na kursy organizowane przez Związek Kynologiczny lub bardzo liczne prywatne szkoły dla psów. W takich ośrodkach zamiast psa, szkoli się jego właściciela, pokazuje mu się jak psa uczyć, w jaki sposób mobilizować go do działania i jak go nagradzać.

Obecność trenera pozwala niezwłocznie wyjaśnić wszystkie pojawiające się wątpliwości i uniknąć popełniania i utrwalania błędów. Dodatkowym atutem jest obecność innych psów, bo w grupie psy szybciej i chętniej się uczą. Atmosfera takich spotkań jest zupełnie wyjątkowa, wszyscy się zżywają i kiedy kurs się kończy natychmiast myślą o następnym. Szkolenie ma same plusy, zarówno dla właściciela, któremu dobrze zrobi ruch na świeżym powietrzu, jak i dla psa, który zdobędzie „wykształcenie” i nauczy się nawiązywania przyjacielskich kontaktów z innymi psami. Główną zaletą kursów jest to, że właściciel sam szkoli swojego psa, dzięki temu lepiej go poznaje i uczy się jak go dobrze ułożyć i wychować. 

Jestem wielką przeciwniczką oddawania psa na szkolenie, zapewne dlatego, że w pewnym okresie bardzo wiele szkółek, które trenowały psy pod nieobecność właściciela, zajmowało się głównie ich zaostrzaniem, które ni mniej ni więcej, tylko robi z psa bandytę. Jeśli nawet będzie to porządne, uczciwe szkolenie, to pies najczęściej słucha poleceń tylko tej osoby, która go szkoliła i nie chce wykonywać poleceń swojego właściciela. Komendy również trzeba umieć wydawać, wystarczy, żeby były inaczej sformułowane, by pies ich nie zrozumiał. 

Takie szkolenie nie rozwiązuje problemu nawiązania bliskiej relacji i podporządkowania psa właścicielowi, bo to dokonuje się właśnie w trakcie szkolenia. Podczas szkolenia pies bardzo się zżywa ze swoim przewodnikiem i bardzo sobie te wspólne zajęcia ceni, bo ma wtedy swojego pana tylko dla siebie. Jeśli pies łatwo się uczy a do tego rozsadza go energia, warto pomyśleć o kursach agility i od razu zapisać się do takiej szkółki, która ma tego rodzaju zajęcia w swoim programie. Nie trzeba od razu brać udziału w zawodach, można to potraktować jako urozmaicenie szkolenia i przyjemne spędzanie czasu.

Zdobyte na kursach umiejętności trzeba utrwalać powtarzając przy każdej okazji wyuczone komendy, bo z czasem pies je zapomina. Jest to szczególnie ważne w przypadku psa władczego, skłonnego do dominacji, bo w ten sposób każdego dnia przypominamy mu gdzie jest jego miejsce. Przy takim regularnym odświeżaniu pamięci jest mało prawdopodobne, by wpadł na pomysł wypowiedzenia posłuszeństwa.


Szkoląc psa nie ograniczamy mu swobody, jak to twierdzą ci, którym trudno się zmobilizować by psa wyszkolić, ale stwarzamy szansę na znaczne jej zwiększenie. Wychodzenie na spacer z psem, który spokojnie idzie na smyczy i błyskawicznie reaguje na każdą komendę jest prawdziwą przyjemnością i z pewnością taki pies ma szanse na częstsze i dłuższe spacery. Jeśli nasz przyjaciel nie będzie nagabywał gości, skomlał przy zastawionym stole i wytrącał im z ręki widelec, nie będzie musiał być zamykany, gdy w domu pojawią się goście. Wreszcie wakacje z dobrze ułożonym psem mogą być obopólną przyjemnością i jeśli tylko miejsce, w którym spędzamy wakacje na to pozwoli, z ochotą go ze sobą zabierzemy.




Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.