Jak pielęgnować sierść ? » O skórze i sierści

 Wymiana sierści - linienie


Sierść odnawia się nieustannie, jedne kępki obumierają a na ich miejsce pojawiają się nowe. Jest to naturalny, zgodny z naturą proces odnowy owłosienia, który u psów składa się z fazy wzrostu a następnie fazy odpoczynku i ma charakter cykliczny. Jest on zależny przede wszystkim od rasy, ale u większości psów wymiana sierści następuje zazwyczaj dwa razy w roku, wiosną i jesienią. U psów żyjących blisko natury sygnałem do rozpoczęcia procesu linienia jest zmiana długości dnia i natężenia światła słonecznego.


Psy przebywające głównie w mieszkaniu, w dużej mierze przy sztucznym świetle, pozbawione są tego naturalnego bodźca i dlatego często linieją mniej gwałtownie, ale za to bez przerwy przez prawie cały rok. W ciągu całego życia psa odnawiająca się szata jest pod względem struktury identyczna, dzięki czemu genetycznie zakodowane owłosienie pies nie zmienia swojego wyglądu. Jest tylko jeden wyjątek, kiedy w wieku 6-12 miesięcy w następstwie linienia dokonuje się całkowita wymiana szczenięcej sierśi na często bardzo różniącą się od niej sierść dorosłą, charakterystyczną dla danej rasy.

Warto podkreślić, że linienie nie jest chorobą, jest to całkowicie naturalny proces wymiany owłosienia, choć niektóre rasy wyglądają w tym czasie okropnie. U zdrowego psa sierść odbuduje się bez większych problemów, pod warunkiem, że jest prawidłowo pielęgnowany i karmiony. To bardzo ważne, bo jak wykazały badania, znakomita większość kłopotów z sierścią nie jest spowodowana tak modną ostatnio alergią, ale źle zbilansowaną karmą i stosowaniem kiepskich, nienadających się do pielęgnacji psów kosmetyków. Pies musi sierść wymienić, ale stosując odpowiednie zabiegi i produkty można okres linienia skrócić i spowodować, że odnowienie sierści dokona się w mniej kłopotliwy sposób. O tym jak to należy zrobić - w zakładce Problemy z sierścią - linienie.


Kiedy wypadanie włosa powinno zaniepokoić?

przede wszystkim wtedy, kiedy nie jest związane z sezonowym linieniem, włos wypada tylko w niektórych miejscach, w których ponadto pojawia się zaczewienienie lub podrażnienie skóry. Niepokojące jest także ogólne osłabienie i pogorszenie kondycji sierści, bo to bardzo często jest pierwszym zwiastunem problemów zdrowotnych.

Nie zapominajmy, że bardzo duży wpływa na jakość skóry i sierści ma odpowiednie żywienie, Zostało ponad wszelką wątpliwość udowodnione, że czynnikiem, który bywa przyczyną poważnych problemów skórnych są środki konserwujace i koloryzujące dodawane do psiej karmy.Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.