Problemy wychowawcze » Poza domem

Skłonność do ucieczek



 
Pies jest zwierzęciem bardzo inteligentnym, ciekawym świata i każde wyjście z domu jest dla niego wielką frajdą. Przeważnie wystarcza widok smyczy w ręce właściciela, żeby uradowany czworonóg meldował się gotowy do wyjścia. Oczywiście to, jaka ilość ruchu i atrakcji mu wystarczy, zależy od charakteru i temperamentu psa. Jeden zadowoli się tym, co mu zaproponuje właściciel, drugi uzna, że to dla niego stanowczo za mało i przy każdej okazji będzie się starał wyrwać na wolność. Zawsze trzeba się z tym liczyć i w porę próbować temu zapobiec, bo skutki takich ucieczek bywają tragiczne.
 
 

Najczęstsze przyczyny ucieczek:
  • Pasja myśliwska. Pies myśliwski, nawet urodzony w mieście, zawsze ma we krwi potrzebę polowania, tropienia i biegania po otwartym terenie. Jeśli wiatr mu przyniesie zapach zwierzyny, zrobi wszystko, żeby się wyrwać na wolność. Właściciel takiego psa powinien pomyśleć o wysokim opłotowaniu, a jeśli ma jamnika, pamiętać również o tym, że pies posiadający taką jak on pasję norowania może się również podkopać pod płotem.
  • Zapach suczki. W tym przypadku problem dotyczy przede wszystkim samców, które dokonują nieraz nieprawdopodobnych wyczynów, żeby się dostać do swojej wybranki. Często są w takim amoku, że wpadają pod pierwszy napotkany samochód. Niestety zdarzają się również suki obdarzone takim instynktem macierzyńskim, że trudno utrzymać je w domu.
  • Przeglądanie śmietników. Są psy, które uwielbiają przeglądać śmieci, mimo, że są dobrze odżywione i niczego im w domu nie brakuje. Takie zachowanie spotyka się często u zwierząt, które długi czas były bezdomne i musiały same zdobywać pożywienie. Tego rodzaju ucztowanie bywa niebezpieczne i może się skończyć zatruciem.
  • Zamiłowanie do włóczęgostwa. To jest klasyczna przyczyna ucieczek. Są psy, które mają stałą, nieodpartą potrzebę dołączenia do grupy, pobiegania po okolicy i nacieszenia się wolnością. Pojawia się ona głównie z powodu nudy i braku interesujących, pełnych atrakcji spacerów. Wybierają wolność, bo usiłują zabić monotonię, a kiedy już zaspokoją swoje potrzeby towarzyskie, przeważnie same chętnie wracają do domu. Są odprężone, zadowolone, na szczęście rzadko ulegają wypadkom.
  • Panika. Chodzi tu głównie o duży, nagły hałas spowodowany wybuchem głośnej, noworocznej petardy, pęknięciem opony samochodowej lub grzmotem podczas burzy. Wystraszony pies natychmiast rzuca się do ucieczki chcąc być jak najdalej od miejsca, w którym go usłyszał. Podobnie zachowuje się w czasie wypadku samochodowego, pod wpływem szoku pędzi przed siebie i albo ginie na drodze, albo długo trzeba szukać, zanim się go uda odnaleźć.                                                                           
Odnośnie ucieczki psa na skutek szoku, przypomina mi się wypadek moich znajomych. Niespodziewanie na drogę wyjechał im traktor, drzwi od samochodu zostały wyrwane, po czym przekoziołkowali przez dach i wylądowali w polu. Kiedy się pozbierali nie mogli uwierzyć, że nic im się nie stało. Radość była jednak krótka, bo zobaczyli, że nie ma ich ukochanego jamnika. Zaczęli biegać po okolicznych domach i pytać, czy ktoś nie widział psa. Chłopi patrzyli na nich jak na wariatów, gdyby to była krowa, to by trzeba było szukać, ale psa ? Ponieważ była niedziela, wpadli na genialny pomysł, poszli na plebanię i powiedzieli, że deklarują znaczną kwotę na potrzeby parafii, a drugie tyle dla tego, kto psa odnajdzie. Ksiądz do propozycji odniósł się bardzo życzliwie, ogłosił apel z ambony, wychodzący z mszy obejrzeli zdjęcie jamnika i cała wieś, kto żyw, ruszyła na poszukiwanie. Po paru godzinach znaleźli biedaka na wpół żywego na mokradłach, dotarli do niego po prowizorycznie zbudowanej kładce i dygocącego z zimna oddali właścicielce. Nie mogli się nadziwić, co to za pies, że nie tylko go szukają, ale jeszcze za niego dają tyle pieniędzy. No cóż, nie wiedzieli, że tak naprawdę to ten pies jest dla nich bezcenny.

Wracając jednak do problemu ucieczek, trzeba przyznać, że oduczenie psa od uciekania z domu jest bardzo trudne, bo instynkt zawsze bierze górę. Pozostaje zadbać o porządne ogrodzenie i dopilnować, żeby furtka była zawsze zamknięta na klucz. Pamiętajmy, że mały pies może wyjść przeciskając się między prętami ogrodzenia. Widoczna na zdjęciu konstrukcja może mu to skutecznie uniemożliwić zanim nie wpadnie na genialny pomysł podkopania się pod płotem.


Prosty i niezawodny patent na uciekiniera
  
Jeśli pies mieszka w bloku nigdy nie wolno otwierać drzwi na oścież, tylko je lekko uchylić i dodatkowo zastawić nogą, bo nie wiem jak się to dzieje, ale spragniony wolności czworonóg zawsze potrafi wykorzystać najmniejszy nawet moment nieuwagi swojego właściciela i ruszyć na poszukiwanie przygody. 

Jeśli chodzi o znalezienie środków zaradczych, trzeba zacząć od odpowiedzi na pytanie, dlaczego pies ucieka, bo zawsze ma jakąś motywację. Jeśli eskapady mają podłoże seksualne, a pies nie jest wykorzystywany do hodowli, najlepiej zdecydować się na sterylizację. Jest to metoda skuteczna tylko w przypadku wypraw miłosnych. W przypadku ucieczek spowodowanych brakiem aktywności fizycznej, lub różnego rodzaju lękami i fobiami nic to nie zmieni. W tym przypadku można wprowadzić ćwiczenia, które mają na celu pokazanie psu, że otoczenie domu jest równie lub nawet bardziej atrakcyjne niż ulica.  

Można spróbować takie ćwiczenie: 
 

Przez pewien czas podajemy psu posiłki w ogrodzie, bardzo regularnie, co do minuty. Jak już się do tego przyzwyczai, przeczekujemy zwyczajową godzinę posiłku, żeby zdążył wygłodnieć. Zamiast podać mu jedzenie, szeroko otwieramy furtkę na ulicę i pokazujemy mu, że jeśli chce, proszę bardzo, może wyjść na zewnątrz. Oczywiście bardzo chętnie z tego korzysta, wówczas szybko (żeby nie zdążył się oddalić) zamykamy furtkę a tuż przy niej, po stronie ogrodu, stawiamy miskę pełną pachnącej karmy tak, żeby pies ją czuł i widział co traci. Teraz sytuacja się odwraca, przedtem chciał wyjść, bo pociągało go to, co dzieje się na ulicy, teraz chce wejść z powrotem, bo ogród i miska z jedzeniem są zdecydowanie bardziej atrakcyjne. Zostawiamy go pod płotem, machamy przed nosem pełną jedzenia miską i pozwalamy się niecierpliwić, piszczeć i prosić. Po upływie kilku minut wpuszczamy go do ogrodu i pozwalamy na zjedzenie jej zawartości. Po kilku - kilkunastu dniach nie będzie chciał wyjść, bo przecież za ogrodzeniem nie ma jedzenia! Przy tych ćwiczeniach warto mieć na ulicy pomocnika, który nie pozwoli psu się oddalić, gdyby jednak postawił wyżej samotną eskapadę niż pełną miskę.


Pamiętajmy, że za wszystko, co pies zrobi korzystając z nieograniczonej wolności odpowiada jego właściciel. Fakt, że pies się wymknął i znalazł na ulicy bez wiedzy właściciela, wcale go z tej odpowiedzialności nie zwalnia.

Czy wiesz, że:
  • Jeśli pies ucieka i nie reaguje na wołanie nie należy go gonić, bo potraktuje to jako zaproszenie do zabawy. Lepiej uciekać, bo wtedy zacznie nas gonić i bardzo szybko będzie przy nodze.                                                                                                                       
  • Jeśli uciekający pies ma przypiętą smycz i ciągnie ją po ziemi, wtedy zamiast próbować chwycić ją ręką, łatwiej smycz nadepnąć i w ten sposób zatrzymać psa.                                                                                     
  • Uciekinier łatwiej się odnajdzie, jeśli jego właściciel zadba o to, by pies miał zawsze na szyi obrożę z adresówką lub wygrawerowanym na specjalnej tabliczce numerem telefonu kontaktowego. 



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.