Kupno psa » Decyzja o kupnie psa
Czy stać nas na utrzymanie psa?
Kupno psa, jeśli ma być z dobrej hodowli a do tego podoba nam się rzadka rasa, to często duży, a nawet bardzo duży, ale jednorazowy wydatek. Można czasem kupić psa rasowego za nieduże pieniądze, jeśli zdecydujemy się na szczenię z niewielką, często zupełnie niezauważalną wadą. Powoduje ona wprawdzie, że pies nie będzie mógł uczestniczyć w wystawach i być zakwalifikowany do hodowli, ale biorąc pod uwagę fakt, że większość rasowych psów kupuje się do kochania a nie do hodowli, jest to bardzo dobre rozwiązanie. Mamy psa rasowego, z wszystkimi cechami danej rasy, tyle tylko, że brakuje mu na przykład jakiegoś zęba, ma nieprawidłowy zgryz, klapnięte uszko lub wady w ubarwieniu. Dla zdrowia psa, jego temperamentu i charakteru nie ma to najmniejszego znaczenia. Kupujemy takiego psa z metryczką lub rodowodem, w którym znajduje się adnotacja: nie do hodowli. Jest to zdecydowanie lepsze wyjście niż bardzo ryzykowne kupno psa niewiadomego pochodzenia.
Wydatek związany z zakupem psa można więc znacznie obniżyć. Można również przygarnąć psa bezdomnego lub ze schroniska. Potem jednak trzeba mu kupić wyprawkę: legowisko, obrożę i smycz, miskę do jedzenia i jakieś zabawki. Wszystko to starcza na dłuższy czas, te wydatki można zresztą zredukować, robiąc mu posłanie we własnym zakresie a do jedzenia przeznaczając dwie niepotrzebne w domu miski. Poważnym wydatkiem, którego nie da się uniknąć, jest koszt wyżywienia, który w przypadku dużego psa oscyluje około 300-500, a nawet więcej złotych miesięcznie. Oszczędności w tej materii bywają złudne, jeśli pies ma wrażliwy przewód pokarmowy lub jest skłonny do alergii, przejście na gorszą gatunkowo karmę może spowodować uczulenie lub problemy żołądkowe i konieczność częstszego korzystania z pomocy lekarza weterynarii. Poza tym żywienie psa tańszą karmą nie zawsze jest bardziej ekonomiczne, ponieważ najczęściej, żeby pies nie był głodny, trzeba mu jej dać odpowiednio więcej.
Dochodzą również koszty corocznych szczepień, środków przeciw pchłom, pasożytom wewnętrznym i zewnętrznym, nieuchronnych wizyt lekarskich oraz leków. Są rasy wrażliwe, stanowiące trzon klienteli gabinetów weterynaryjnych, decydując się na psa należącego do takiej rasy musimy się liczyć z tym, że koszty leczenia mogą sytuować się znacznie powyżej przeciętnej. Jeśli zdecydujemy się na rasę wymagającą regularnej pielęgnacji, trzeba przewidzieć koszt odpowiednich kosmetyków lub wizyt w salonie pielęgnacji. Wszystkie te wydatki musimy dokładnie przekalkulować zanim dokonamy wyboru między chartem afgańskim a pinczerkiem miniaturowym. Są rasy bardziej i mniej kosztowe w utrzymaniu, trzeba realnie ocenić swoje możliwości, bo jeśli przychodzi moment, że trzeba zredukować wydatki, to te, które dotyczą psa są pierwsze w kolejce.
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!