Kupno psa » Jedziemy po szczeniaka

Test Campbella - ocena charakteru psa


Test Campbella jest jedną z bardziej znanych prób sprawdzających, które przeprowadza się w celu określenia charakteru szczeniaka oraz jego predyspozycji psychicznych. Składa się ona z pięciu testów, którym po kolei poddaje się wszystkie szczenięta. Wykonuje się je w wieku siedmiu tygodni, pod nieobecność hodowcy. Osoba prowadząca badanie musi być dla psa obca, powinna być z nim sama, a w pomieszczeniu musi panować spokój, by nic nie mogło go rozpraszać. Zaleca się by osoba testująca zachowała powściągliwość i nie nawiązywała emocjonalnego kontaktu z badanym psem. Mogłoby to obniżyć wiarygodność testu.



Test 1. Umiejętność nawiązywania kontaktu


Celem tego testu jest ocena towarzyskości szczeniaka i jego predyspozycji stadnych. Stawiamy go na podłodze i spokojnie oddalamy się od niego na odległość około 2 - 3 metrów. Następnie przyklękamy i przywołujemy go do siebie cmokając oraz klaszcząc w dłonie. W zależności od reakcji oceniamy jego zachowanie zgodnie z poniższą tabelą:

1 - idzie od razu, wprost do testującego, skacze, podgryza
2 - idzie od razu, wprost do testującego, daję łapę
3 - idzie wprost, ale z podkulonym ogonem
4 - idzie po dłuższym wahaniu, ogon pokulony
5 - nie rusza się z miejsca


Test 2. Chęć towarzyszenia człowiekowi


Ten test ma na celu sprawdzenie zdolności psa do podążania za człowiekiem. Stajemy obok szczeniaka a następnie powoli oddalamy się od niego, ani na moment nie znikając mu z pola widzenia. W trakcie tego testu nie używamy głosu i nie zachęcamy go zbliżenia się. Im szybciej szczenię dołączy do osoby prowadzącej test, tym mniej jest niezależne i bardziej potrzebuje bliskości człowieka. Jego zachowanie oceniamy zgodnie z poniższą tabelą:

1 - podąża za człowiekiem, ogonek wysoko, podgryza, łapie za nogawki
2 - zachowuje się jak powyżej, ale bez podgryzania
3 - podąża za człowiekiem z podkulonym ogonem
4 - waha się, podąża z ociąganiem, ogon podkulony
5 - nie nawiązuje kontaktu, odchodzi w swoją stronę


Test 3. Akceptacja dyskomfortu


Test pozwala sprawdzić czy szczenię jest w stanie podporządkować się osobie przeprowadzającej test i zaakceptować niekomfortową dla siebie sytuację. Delikatnie kładziemy szczeniaka na grzbiecie, po czym unieruchamiamy go przez 30 sekund, przytrzymując dłonią, płasko ułożoną na jego klatce piersiowej. Oceniamy jego zachowanie:

1 - broni się bardzo gwałtownie, gryzie
2 - broni się, próbuje się wyzwolić, ale nie gryzie
3 - broni się, protestuje, ale po chwili się uspokaja
4 - nie broni się, liże ręce osoby przeprowadzającej test


Test 4. Akceptacja dominacji


Test ma na celu ocenę reakcji szczenięcia na gesty dominacyjne. Przyklękamy obok niego, ustawiamy go w pozycji sfinksa, chwilę głaszczemy wzdłuż szyi i grzbietu a następnie kładziemy dłoń na jego grzbiecie, lekko uciskamy i trzymamy w tej pozycji około 30 sekund

1 - próbuje się odwrócić, drapie, warczy i gryzie
2 - wyrywa się, próbuje się odwrócić, drapie
3 - wyrywa się, ale po chwili się uspokaja i liże osobę przeprowadzającą test po rękach
4 - odwraca się na grzbiet, liże po rękach
5 - ucieka i unika kontaktu



Test 5. Akceptacja podnoszenia


Zadaniem testu jest ocena, w jakim stopniu piesek akceptuje zachowania dominacyjne. Delikatnie podnosimy go trzymając splecione dłonie pod jego klatka piersiową. Przytrzymujemy go w tej pozycji przez 30 sekund, niezbyt wysoko nad podłogą. Jeśli szczenię jest przestraszone, stawiamy je ostrożnie na podłodze i uspokajamy przemawiając i głaszcząc. Oceniamy jego zachowanie:

1  broni się gwałtownie, próbuje się wyrywać, gryzie, warczy
2  broni się zdecydowanie, próbuje się wyrwać, ale nie gryzie
3  broni się, następnie się uspokaja, liże ręce
4  poddaje się bez oporu, liże ręce, wykazuje chęć zabawy



Uwaga: W teście 3 oraz 5 są tylko cztery możliwości oceny, ponieważ pies nie ma możliwości wykazania swojej niezależności.



Jak interpretować wynik testu ?


I. Typ dominujący, ze skłonnością do agresji


Większość odpowiedzi (1). Ze szczeniaka wyrośnie najprawdopodobniej pies o bardzo silnym, dominującym charakterze, być może nawet ze skłonnością do agresji. Psy z tej grupy doskonale sprawdzają się w stróżowaniu i obronie, ale wymagają bardzo doświadczonego, konsekwentnego przewodnika, który potrafi psa odpowiednio ułożyć i wyszkolić. Nie nadają się dla rodzin z małymi dziećmi oraz dla osób w starszym wieku.

II. Typ dominujący

Większość odpowiedzi (2). Szczenię ma zadatki na doskonałego psa pracującego i rodzinnego, z predyspozycjami do stróżowania i obrony. Będzie łatwiejszy w prowadzeniu niż psy z grupy I, ale podobnie jak one musi mieć doświadczonego, bardzo konsekwentnego opiekuna, który nie zaniedba jego wychowania i szkolenia, bez czego pies może przejawiać tendencje do agresji. Ze względu na dominujący charakter nadaje się raczej dla osób dorosłych lub rodzin ze starszymi, mającymi dobre podejście do psa, dziećmi.

III. Typ zrównoważony

Większość odpowiedzi (3). Szczenięta, które podczas testów uzyskały taki wynik mają szanse mieć doskonały charakter. Jeśli trafią w odpowiednie ręce, bez problemów dostosują się do każdych warunków rodzinnych i mieszkaniowych. Jest to najbardziej pożądany zrównoważony charakter. Pies jest odważny, ale bez skłonności do zbędnej agresji i jednocześnie zdystansowany, ale nie tchórzliwy. Dla rodzin z dziećmi, a także osób starszych.

IV, Typ uległy, podporządkowany

Większość odpowiedzi (4). Szczenięta z tej grupy, mimo, że są spokojne i często wycofane, mogą swoim właścicielom sprawić trochę kłopotów, właśnie ze względy na brak pewności siebie który w efekcie może prowadzić do spowodowanej lekiem agresji. Potrzebują spokojnych, cierpliwych opiekunów, którzy potrafią je dobrze wychować. W ich przypadku nie ma problemów z posłuszeństwem, natomiast szczególne znaczenie ma podbudowanie w zwierzęciu odwagi i poczucia własnej wartości. Oczywiście stosując wyłącznie metody chwalenia i nagradzania.

V. Typ niezależny, wycofany


Większość odpowiedzi (4) i (5). Szczenięta tej grupy cechuje bardzo widoczny brak pewności siebie i przebojowości. Potrzebują doświadczonego przewodnika i bardzo starannej socjalizacji, ponieważ w ich przypadku najważniejsze jest cierpliwe oswajanie psa ze wszystkim co go otacza, bo tylko w ten sposób można wyeliminować jego lęki. Psy bojaźliwe są bardzo często agresywne, a źródłem tego rodzaju zachowań jest przede wszystkim strach. Ich reakcje bywają nieprzewidywalne, bo nigdy nie wiadomo, co może je przestraszyć a także nieobliczalne, bo ich lęki są najczęściej nieadekwatne do sytuacji. Wymagają bardzo łagodnego, dorosłego opiekuna, dla rodziny z dziećmi w żadnym przypadku się nie nadają.


Ocena wiarygodności testu Campbella

Przedstawiamy ten test, bo zyskał dużą popularność, choć wiarygodność wyników pozostawia wiele wątpliwości. Campbell jest amerykańskim specjalistą w dziedzinie zachowań psów, autorem znanego testu, pozwalającego na podstawie zachowania szczeniąt określić ich charakter po osiągnięciu dorosłości. Trudno nie zadać sobie pytania, na ile jest on wiarygodny, czy rzeczywiście istnieje wyraźna zależność między tym jak dany osobnik zachowuje się jako szczenię a potem jako pies dorosły. Zadał je sobie sam autor testu i doszedł do wniosku, że opierając się na zachowaniu szczenięcia, nie można z całą pewnością przewidzieć, jaki charakter będzie miało w przyszłości.

W Polsce ten test nigdy nie był traktowany w kategoriach diagnozy psychologicznej, natomiast w niektórych krajach stał się podstawą selekcji hodowlanej. Pojawili się nawet „specjaliści”, którzy za odpowiednia opłatą występowali w roli ekspertów, towarzyszyli nabywcom szczeniąt podczas ich wizyty u hodowcy i z niezachwianą pewnością orzekali, które szczenię pasuje do ich potrzeb. Nowi właściciele tak byli przekonani o ich nieomylności, że zaniedbywali wychowanie psa, bo uważali, że nie ma potrzeby fatygowania się, skoro pies już to ma w charakterze.

Dlaczego wyniki testu Campbella nie są miarodajne ?
  • Nie bierze się w nim pod uwagę osobowości testującego, która ma podstawowe znaczenie. Wyniki będą się różniły w zależności od tego czy test prowadzi kobieta czy mężczyzna, osoba spokojna czy zestresowana, pewna siebie czy nieśmiała.
  • Wyniki będą różne w zależności od nawierzchni, na jakiej odbywa się test. Szczenię zupełnie inaczej reaguje na miękki dywan, inaczej na śliskie kafelki. To czy nawierzchnia jest zimna czy ciepła, miękka czy twarda, ma bardzo duże znaczenie, równie ważne jest to, do czego szczenię było przyzwyczajone. 
  • Nie obroni się podstawowe założenie tego testu, przyjmujące, że charakter psa w ciągu całego życia nie ulega zmianie. Jest wiele czynników, które go kształtują, wszystkie doświadczenia i przeżycia. Każdy dzień przynosi nowe doznania, radości i przyjemności, ale również strach i cierpienie.
Chcąc otrzymać w miarę miarodajny wynik trzeba wielokrotnie powtórzyć wszystkie testy, w różnych miejscach, o różnych porach dnia, z różnymi osobami. Mimo to będzie to ocena na dany moment, a nie na przyszłość, ponieważ nikt nie wie w jakich warunkach będzie kształtował się jego charakter. Możemy więc traktować test Campbella jako informację, ale nigdy nie jako ekspertyzę.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.