Jak pielęgnować sierść ? » Pielęgnacja według barwy

Sierść czarnaPielęgnacja czarnej sierści

U psów czarnych gładkowłosych problem zszarzenia lub zbrązowienia sierści praktycznie nie występuje. W ich przypadku przyczyną zszarzenia jest zazwyczaj brud i kurz i wystarczy psa wykąpać a potem spryskać odżywką nabłyszczającą, żeby sierść odzyskała głęboką czerń. U dobrze umięśnionych psów lekkie natłuszczenie sierści przed wejściem na ring daje spektakularny efekt, bo bardzo podkreśla muskulaturę, dzięki czemu pies wygląda atletycznie i jednocześnie elegancko.

Problem z kolorem pojawia się za to stosunkowo często u psów szorstkowłosych, nietrymowanych, lub niestarannie trymowanych. Przyczyną jest utrzymywanie się w sierści martwego włosa, który z reguły jest zszarzały, oraz dominacja szarego lub brązowego podszerstka nad czarnym włosem okrywowym. Jedyną i to w dodatku bardzo skuteczną metodą przywrócenia czerni jest regularne trymowanie. Dotyczy to zarówno psów czarnych (np. teriery szkockie, czarne sznaucery), tych, w których sierści występuje kolor czarny (np. sznaucery czarno srebrne), a także tych, które mają duże czarne łaty na brązowo-czarnym lub ciemnym tle (np. airedale lub welsh teriery). U psów szorstkowłosych brak trymowania zawsze oznacza problem z kolorem i żadne farby na to nie pomogą, bo jeśli nawet pies będzie czarny, to jakość sierści będzie daleka od wzorca .


Zdarza się czasem, że na jednolicie czarnej sierści (np. u sznaucerów olbrzymów) pojawiają się pojedyncze białe włosy, które mają odmienną strukturę niż pozostałe, są grubsze, mocniejsze i wyglądają jak plastikowe. Ponieważ są zazwyczaj dość nieliczne, można je wyskubać. Bierzemy spory fałd skóry między kciuk i palec wskazujący w ten sposób, żeby włosy ułożyły się na kształt wachlarza, chwytamy koniuszek białego włosa pęsetą i pociągamy. Te włosy pojawiają się na ogół u młodych psów i raz wyskubane nigdy nie odrastają.

U psów, których się nie trymuje, lub trymuje zupełnie symbolicznie, takich jak nowofundlandy lub czarne szpice, można wzmocnić kolor stosując do kąpieli szampon intensyfikujący czerń. Wśród dostępnych na rynku są takie, które działają wyłącznie na określony pigment i można je używać dla psów wielobarwnych, np. czarno-białych, bez obawy zabrudzenia innych kolorów. Efekty w postaci pogłębienia czerni pojawią się dopiero po kilku kąpielach, za to ich użycie jest całkowicie bezpieczne. Szampon intensyfikujący kolor czarny działa tylko na ten kolor, który ma poprawić, można mieć całkowitą pewność, że nie zabrudzi bieli. Znaczy to, że do kąpieli widocznego na zdjęciu berneńczyka można użyć szamponu intensyfikującego kolor biały, brązowy lub czarny, w zależności od tego, który wymaga poprawienia.

Warto wiedzieć, że przyczyną zbrązowienia czarnej sierści może być martwy brązowy podszerstek. Jeśli nie będzie regularnie wyczesywany, w niedługim czasie zdominuje włos okrywowy, wskutek czego sierść będzie zszarzała lub zbrązowiała.  

Bardzo duże znaczenie ma również dobra, profesjonalnie zbilansowana karma. Brak niektórych witamin i mikroelementów może niekorzystnie wpłynąć na barwę owłosienia.


Szampony do pielęgnacji sierści czarnej i wielokolorowej:

Warto wiedzieć, że szampon intensyfikujący kolor czarny Ring5 Black Out Shampoo można używać wyłącznie dla psów całkowicie czarnych, bo działa jak farba, w czasie kąpieli pojawia się czarna piana, która spowoduje, że ewentualne białe znaczenia staną się brudnoszare i niczym nie da się tego zabrudzenia usunąć. 

Przygotowanie czarnej sierści do wystawy.

Jak widać problem jest dwojaki:

  •  cała sierść jest równomiernie zbrązowiała
  •  w niektórych miejscach występują szpecące brunatne zacieki na brodzie
Więcej na ten temat oraz jak sobie z tym radzić przed wystawą w zakładce Problemy z sierścią-zbrązowiała czerń oraz  Wystawy-jak poprawic urodę-poprawianie koloru.
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.