Dobór kosmetyków do rodzaju sierści

Co warto wiedzieć o kosmetykach dla psów ?


Przemysł środków pielęgnacyjnych dla psów poczynił tak duże postępy, że dziś już nikt nie ma wątpliwości, że jeśli sierść psa ma być zdrowa, musi być myta, zadbana i utrzymana w należytej czystości. Półki sklepowe pełne są najróżniejszych produktów do pielęgnacji psiej sierści, lepszych i gorszych, trudno się dziwić, że wiele osób ma problem z wyborem co kupić dla psa, żeby jego sierść była piękna i zdrowa.


Wybierając produkty do pielęgnacji psiej sierści trzeba wiedzieć, że:

  • Skóra psa jest delikatniejsza i bardziej wrażliwa niż skóra człowieka, dlatego do jego kąpieli nie można używać preparatów przeznaczonych dla ludzi, również tych dla niemowląt. Odczyn skóry (pH) człowieka wynosi 5,5 i jest kwaśny, podczas gdy odczyn skóry (pH) psa wynosi 7,5 i jest zasadowy. To powoduje, że kosmetyki przeznaczone dla ludzi mogą wywołać u psa bardzo silne podrażnienie skóry. Nasze kosmetyki zawierają substancje zapachowe, których obdarzone czułym węchem psy do tego stopnia nie tolerują, że niektóre z nich mogą wywołać u nich nawet silny stres. Prawda jest taka, że spokojnie możemy umyć dobrym psim własne włosy a potem nałożyć na nie psią odżywkę, ale nigdy odwrotnie. Dotyczy to również wszystkich innych kosmetyków, np. naszej pasty do zębów, którą, żeby nie szkodziła trzeba wypluć, a pies tego tego zrobić nie potrafi.
  • Pies ma cieńszy od ludzkiego, dużo delikatniejszy naskórek, bardzo skłonny do przesuszenia, dlatego przeznaczone dla niego środki pielęgnacyjne muszą być wyprodukowane z wysokiej jakości, najlepiej naturalnych składników. To tłumaczy dlaczego umycie psiej sierści szamponem przeznaczonym dla ludzi lub pośledniej jakości szamponem dla psów często skutkuje silnym świądem a po kilku dniach pojawia się łupież.
  • Zanieczyszczenie środowiska ma bardzo negatywny wpływ na jakość psiej sierści. Sól, jaką tonami wysypuje się na ulice wysusza skórę i sierść, powoduje że skóra jest zaczerwieniona i zaczyna się łuszczyć a sierść staje się matowa i traci elastyczność. W tej sytuacji tylko częste kąpiele profesjonalnym, zawierającym najwyższej jakości olejki roślinne psim szamponem, może uchronić go przed problemami skórnymi.
  • Poważnym problemem jest pojawienie się chorób skóry, niestety niektóre z nich mogą być spowodowane stosowaniem nieodpowiednich środków pielęgnacyjnych lub niewłaściwą dietą. Wystarczy zmiana nawyków pielęgnacyjnych i żywieniowych, żeby wszystko wróciło do normy. Nie wolno stosować jakichkolwiek leków przeznaczonych dla ludzi, ponieważ to, co pomaga człowiekowi, może nie pomóc, a nawet zaszkodzić psu. Istnieje sporo preparatów opracowanych specjalnie dla psów, ze znajomością psiej fizjologii, które w takich przypadkach mają dobroczynny wpływ na stan skóry i sierści i bardzo wspomagają leczenie.

Kilka często dyskutowanych na forach kwestii, które wymagają wyjaśnienia:


1. Właściciele psów często obawiają się, że zapach środków do pielęgnacji może psa drażnić. Jedni uważają, że preparaty dla psów powinny być bezzapachowe, inni zachwycają się pięknym zapachem, jaki w czasie kąpieli czuje się w łazience a potem na psiej sierści. Trzeba zacząć od tego, że jeśli chodzi o zapach, gust psa jest diametralnie różny od gustu jego właściciela. Te zapachy, które podobają się właścicielowi, często są dla psa nie do zniesienia. W tym przypadku liczą się preferencje psa i dobrzy producenci stosują tylko takie nuty zapachowe, które nie tylko są przez psy akceptowane, ale nawet sprawiają mu przyjemność. Badanie wpływu zapachu na samopoczucie psa dało początek aromaterapii.

2. Problemem, który często budzi emocje jest stopień koncentracji szamponu. Praktyka jest różna, niektórzy producenci nie podają na opakowaniu zalecanych proporcji rozcieńczenia, uważając, że każdy użytkownik zrobi to według własnego uznania. Inni informują, że szampon można rozcieńczyć kilkukrotnie a nawet 20-30-krotnie. Okazuje się jednak, że po takim rozcieńczeniu otrzymuje się wodnistą ciecz, którą nijak psa wymyć sie nie da. Oszustwo ? nie, jest to prawda, tyle że takie rozcieńczenie jest możliwe tylko w bardzo ekonomicznych, profesjonalnych, stosowanych przez zakłady fryzjerskieprofesjonalnych aplikatorów. Chodzi o to, żeby, przy minimalnym zużyciu szamponu oraz ciepłej wody, która też kosztuje, a czego w domu nie bierzemy przeważnie pod uwagę, sierść była czysta. Jeśli takie rozcieńczenie zastosujemy w domu, będziemy mieć po prostu wodę, bo też trudno spodziewać się takiej hojności producentów, żeby kupując 200ml szamponu mieć go za te same pieniądze aż 4 a nawet 6 litrów, co dla jednego psa starczyłoby na kilka lat.

Szampon trzeba rozcieńczyć ciepła wodą, do takiej konsystencji, żeby go można było łatwo rozprowadzić na sierści, ale żeby nie był wodnisty, tylko zachował zagęszczoną, mydlaną konsystencję. Jeśli wylejemy szampon prosto z butelki, będzie go trudno rozprowadzić, najczęściej trzeba go dodać w innych miejsca i jeszcze polać obficie wodą, przy czym część od razu spływa na dno wanny. A potem ten nadmiar szamponu płucze się w nieskończoność. Okazuje się, że szampon wcale nie jest taki drogi, tylko go niepotrzebnie marnujemy i zużywamy za dużo. Trzeba wiedzieć, że rozcieńcza się go tylko tyle, ile trzeba do jednego mycia. szamponu nie można rozcieńczyć na zapas, bo dość szybko traci właściwości myjące.

3. Myjąc włosy lubimy jak szampon się pieni, bo mamy wówczas wrażenie, że włosy są naprawdę bardzo dobrze umyte. To samo przekonanie funkcjonuje, jeśli chodzi o szampony dla psów. Nic bardziej mylnego. Środki, które powodują pienienie się szamponu niewiele mają wspólnego z jego skutecznością. Stosowane w zbyt dużych ilościach wysuszają sierść, dlatego powinno ich być jak najmniej. Ale ponieważ szamponu, który się nie pieni nikt by nie kupił, więc producenci go dodają. W markowych produktach bardzo umiarkowanie i często naturalnego pochodzenia, więc nie niszczą sierści, w tych z niskiej półki bardzo szczodrze, bo używane w tym celu detergentywprawdzie bardzo niszczą sierść, ale są tanie i fantastycznie się pienią, dając złudne poczucie, że szampon jest bardzo wydajny. To dlatego właściciele zadają sobie czasem pytanie, dlaczego mimo, że szampon tak pięknie sie pienił, sierść stała się matowa na skórze psa pojawił się łupież.


Prawidłowy dobór środków pielęgnacyjnych dla psa nie jest sprawa prostą, bo poza tym, że muszą być dobrej jakości, opracowane specjalnie dla psiej sierści, to jeszcze powinny być dostosowane do rodzaju owłosienia. Są psy gładkowłose i krótkowłose, które można kąpać uniwersalnymi szamponami pielęgnacyjnymi, ale już psy długowłose i szorstkowłose wymagają produktów specjalistycznych, po których sierść będzie miała idealną, zgodną ze wzorcem rasy teksturę. Wyprodukowanie takich szamponów wymaga doskonałych składników, nowoczesnej technologii i dużej wiedzy. To są produkty, których trzeba szukać na najwyższej półce a nie w supermarkecie. Nie są tanie, ale też nie da się wyprodukować dobrego kosmetyku w cenie płynu do mycia naczyń, chyba, że jest podobnej jakości. Oszczędność bywa mocno dyskusyjna, bo leczenie problemów skórnych po takich szamponach kosztuje drożej. Czasem lepiej rzadziej wykąpać psa dobrym szamponem niż mu zaszkodzić.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.