Kupno psa » Witaj w domu
Żeby piesek rósł duży i zdrowy
Posiadanie psa to nie tylko przyjemność ale i odpowiedzialność. Trzeba zadbać o jego rozwój psychiczny i fizyczny, właściwe karmienie, profilaktykę zdrowotną i wychowanie
Karmienie
Początkowo szczeniaka karmimy cztery razy dziennie. Zdecydowanie najlepsze jest karmienie dobrą suchą karmą przeznaczoną dla szczeniąt, ponieważ tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że pies otrzymuje to, czego jego organizm potrzebuje. Posiłki przygotowywane w domu nie dają tej możliwości, bo nikt tak naprawdę nie potrafi wyliczyć czy w tym, co kładziemy do psiej miski jest rzeczywiście wszystko, co być powinno. Karmy dobrych firm, co nie oznacza, że tylko te najdroższe, zawierają witaminy i mikroelementy, nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli wszystko, co jest potrzebne dla rosnącego organizmu. Jeśli to jest dobra karma, bez wyraźnej potrzeby nic do niej nie trzeba dodawać, ani preparatów wapniowych, ani witamin. Nie wolno ich przedawkować, bo mogą być niebezpieczne dla zdrowia.Istnieje wiele rodzajów karm dla szczeniąt: dla ras miniaturowych, średnich, olbrzymich, otyłych i ze skłonnością do alergii. Dużym atutem tego rodzaju pożywienia jest zapewnienie szczenięciu prawidłowego trawienia, brak problemów z niestrawnością, biegunkami itd. Dużą ich zaletą jest możliwość dostosowania karmy do indywidualnych potrzeb szczenięcia, bo przecież różnica między tym, co znajdzie się w misce yorka i doga jest nie tylko w ilości, ale przede wszystkim w jakości składników.
Na początku można stosować tę samą karmę, którą karmił hodowca, potem, stopniowo w ciągu kilku dni możemy ją zmienić jeśli uważamy, że inna będzie bardziej odpowiednia. Szczenię w okresie wzrostu często je więcej niż pies dorosły i jest to normalne. Im większa rasa tym później pies osiąga wzrost i masę dorosłego psa. Należy unikać dokarmiania między posiłkami, ponieważ uczy to żebrania i stwarza ryzyko szkodliwej dla zdrowia nadwagi. Wyjątek stanowią nagrody za dobre zachowanie lub postępy w szkoleniu. Więcej informacji na temat żywienia szczeniąt można znaleźć w zakładce Żywienie - karmienie szczeniąt. Pamiętajmy, że pies karmiony suchą karmą powinien mieć zawsze dostęp do miski świeżej, czystej wody.
Szczepienia i odrobaczanie
Szczepienie i odrobaczanie należy przeprowadzić kilka dni po przybyciu psa do nowego domu, kiedy już minie największy stres związany ze zmianą właściciela. Kupując psa w hodowli powinniśmy dostać książeczkę zdrowia z wpisanymi przez lekarza weterynarii szczepieniami. W tej sytuacji pozostaje nam tylko rozpoczęty cykl szczepień kontynuować. Może się zdarzyć, że nie wiemy czy i kiedy pies był szczepiony. Wtedy ze szczepieniem trzeba odczekać kilka dni, żeby upewnić się, czy pies jest zdrowy i czy tuż przed pojawieniem się w naszym domu nie zaraził się jakąś chorobą zakaźną, która potrzebuje kilku dni, żeby się ujawnić. Dopiero, kiedy nabierzemy pewności, że pies jest zdrowy rozpoczynamy cykl szczepień. Pamiętajmy, że pełna odporność pojawia się około 10 dni po szczepieniu i dopiero wtedy można wyprowadzać go na dwór, chyba, że mamy własny ogródek. Więcej na temat szczepień w zakładce Profilaktyka zdrowotna - szczepienia.Wychowanie
Od pierwszych dni należy uczyć szczenię czystości i przyzwyczajać je do spokojnego pozostawania, kiedy właściciel musi wyjść z domu. Dobrze, żeby maluch wiedział, co to znaczy „na miejsce”, przychodził na zawołanie i sprawiał jak najmniej kłopotu. Musi się również nauczyć przychodzenia na zawołanie i chodzenia na smyczy. Tego wszystkiego można go nauczyć. A jak? Zajrzyjcie do zakładki Wychowanie.
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!